آشنایی با آنتی بیوتیک و عوارض ناشی از آن

آشنایی با آنتی بیوتیک و عوارض ناشی از آن


اصولا همه ما تاکنون بارها از آنتی بیوتیک ها استفاده کرده ایم که یکی از موارد زیادی که آن را مصرف کرده ایم برای سرماخوردگی ها بوده است ولی باید دانست که مصرف آنتی بیوتیک ها مانند داروهای دیگر یک سری عوارض نیز دارد که مثلا یکی از آنها تاثیر آنها بر سیستم گوارش فرد می باشد یا مثلا اینکه مصرف زیاد آنتی بیوتیک باعث مقاومت دارویی می شود و اثر آن را بر بدن شما کم میکند که در این مقاله ما به عوارض ناشی از این داروها خواهیم پرداخت که امید است مورد توجه شما قرار گیرد.

آشنایی با آنتی بیوتیک و عوارض ناشی از آن

عوارض:

استفراغ
تهوع (احساس مثل اینکه ممکن است استفراغ کنید)
اسهال
نفخ و سوء هاضمه
درد شکم
از دست دادن اشتها

این عوارض جانبی معمولا خفیف هستند و باید پس از گذراندن دوره درمان، خود به خود از بین بروند. اگر عوارض جانبی اضافی دیگری غیر از مواردی که در بالا ذکر شده وجود داشته باشد، باید با پزشک خود برای مشاوره تماس بگیرید.

امکان واکنش های آلرژیکی

در حدود ۱ نفر از هر ۱۵ نفر به آنتی بیوتیک ها، به ویژه پنی سیلین و سفالوسپورین ها واکنش آلرژیک نشان می دهند. در اغلب موارد، واکنش آلرژیک از حد خفیف تا حد متوسط ​​است و می تواند به صورت:

خارش پوستی خفیف
سرفه
خستگی
تنگی گلو، که می تواند مشکلات تنفسی ایجاد کند، ظاهر شود

آشنایی با آنتی بیوتیک و عوارض ناشی از آن

این واکنش های آلرژیک خفیف تا متوسط ​​می تواند با مصرف آنتی هیستامین ها با موفقیت درمان شوند.

اما اگر شما نگران هستید یا علائم به درمان پاسخ نمی دهند، باید با پزشک خود ملاقات کنید.
در موارد نادر، مصرف آنتی بیوتیک ها می توانند یک واکنش آلرژیک شدید و بالقوه خطرناک را برای زندگی به عنوان آنافیلاکسی ایجاد کنند. علائم اولیه آنافیلاکسی اغلب همانند علائم ذکر شده در بالا است و می تواند منجر به:

ضربان سریع قلب
تنفس دشوار ناشی از تورم و سفت شدن گردن
احساس ناگهانی و شدید ترس و اضطراب
کاهش شدید و ناگهانی فشار خون شما که باعث می شود احساس سرگیجه و سردرگمی پیدا کنید
افتادن ناخودآگاه

آنافیلاکسی یک وضعیت اورژانسی پزشکی است و اگر درمان سریع صورت نگیرد، می تواند خطرناک باشد. اگر شما دچار آنافیلاکسی هستید یا کسی که در اطراف شما هست در معرض آن قرار دارد، بلافاصله با ۱۱۵ تماس بگیرید و یک آمبولانس بخواهید.

حساس کردن پوست

تتراسیکلین ها می توانند پوست شما را به نور خورشید و منابع مصنوعی نور، مانند لامپ های خورشیدی و سونا، حساس سازند .در هنگام مصرف این داروها باید به مدت طولانی در معرض نور قرار نگیرید.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید