آشنایی با اکسید نیتریک و مزایای آن

آشنایی با اکسید نیتریک و مزایای آن


در این پست از مجله پزشکی نازدونه برای شما عزیزان یک مقاله آموزشی درباره اکسید نیتریک آماده کرده ایم که به معرفی این مولکول و مزایا و تاثیرات آن بر بدن با شما سخن خواهیم گفت که با توجه به اهمیت موضوع توصیه می شود تا انتهای مقاله ما را همراهی بفرمائید که امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گیرد. تعریف اکسید نیتریک به این گونه است که یک نوع مولکول، اکسید نیتروژن است که برای سلامت بدن بسیار مفید می باشد ولی این مولکول به عنوان یک نوع رادیکال آزاد طبقه بندی شده است. از دیگر مزایای آن می توان به بهبود گردش خون اشاره کرد.

آشنایی با اکسید نیتریک و مزایای آن

هنگامی که مواد غذایی حاوی نیتروژن مصرف می کنید، یعنی نیترات و نیتریت، آنها می توانند به اکسید نیتریک (NO)تبدیل شوند. بدن ما همچنین می تواند اکسید نیتریک را با ترکیبی از اسیدهای آمینه خاص تولید کند. در نهایت آفتاب گرفتن کافی هم سطح اکسید نیتریک بدن را افزایش می دهد.پزشکان تجویز اکسید نیتریک یا مصرف نیترات برای بیماری های قلب و عروق برای نسل ها تجویز کرده اند. شما می توانید از طریق مکمل های خاص یا با تغییر رژیم غذایی به غذاهای غنی از اکسید نیتریک، دسترسی پیدا کنید.

منابع قابل دسترس

شکلات تیره
میوه های خانواده مرکبات
انار
اسفناج
چغندر
سیر
هندوانه
گردو

مزایا

جلوگیری از بیماری های قلبی
افزایش استقامت بدن
از بین بردن خستگی
میل جنسی

 

نکات:

رگ های خونی

شاید مهمترین تاثیر این مولکول بر روی رگهای خونی باشد. اکسید نیتروژن یک وازودیلاتور طبیعی است، به این معنی که با افزایش عروق خونی فشار خون بالا را کاهش می دهد. همچنین از تجمع پلاک در رگ های خونی جلوگیری می کند که می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.

از بین بردن خستگی

مطالعات انجام شده نشان داده است که سطوح پایین اکسید نیتروژن ( NO ) منجر به خستگی عضلانی و عمومی می شود، به این دلیل که اکسیژن سیستم ارگانسی و سیستم عضلانی قادر به انجام کارش نیست.

بالا بردن میل جنسی

با بهبود گردش خون، ترکیب اکسید نیتروژن (NO )می تواند باعث افزایش میل جنسی و روحیه در هر دو جنس شود، هرچند که بیشتر به مردان توصیه می شود. این می تواند از علائم ناباروری جلوگیری کند و راه حل های دارویی را برای ناتوانی جنسی جایگزین کند.

تاثیر در استقامت بدن

با گسترش رگ های خونی , خون در عضلات بهتر جریان پیدا می کند و باعث افزایش استقامت در طول تمرین شدید می شود.

آشنایی با عوارض احتمالی

داشتن بیش از حد نیترات در بدن نیز می تواند برخی از عوارض جانبی منفی مانند مشکلات دستگاه گوارش، عدم تعادل الکترولیتی و عوارض فشار خون داشته باشد.

مشکلات معده: در برخی موارد، استفاده از این مکمل ها باعث افزایش فعالیت گوارشی می شود که می تواند موجب التهاب، گرفتگی، تهوع یا افزایش تعداد حرکات روده شود.
الکترولیتها: از آنجا که استفاده از اکسید نیتروژن می تواند ترکیب کلی شیمی در بدن را تغییر دهد، همچنین می تواند سطح الکترولیت ها را تحت تأثیر قرار دهد که می تواند کار سیستم عصبی و فشار خون را تحت تأثیر قرار دهد.
فشار خون: مصرف مکمل های این مولکول (یا پیش سازهای اسید آمینه) به علت اثرات سوپراستولی اکسید نیتریک در صورت ایجاد آن در بدن می تواند منجر به کاهش خطرناک فشار خون شود.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید