آشنایی با بالون سینوپلاستی و عوارض آن

آشنایی با بالون سینوپلاستی و عوارض آن


شاید شما هم تاکنون نام بالون سینوپلاستی را نشنیده باشید ولی باید گفت که این بالون، یک نوع عمل جراحی است که روی سینوس ها انجام می شود و طی فرآیندی درون سینوس های بینی را تخلیه و پاکسازی می کند. معمولا از بالون سینوپلاستی برای بیماری های نظیر سینوزیت حاد استفاده می شود که  از این رو ما نیز در مجله پزشکی نازدونه امروز تصمیم گرفتیم مقاله ای راجب بالون سینوپلاستی و نحوه عملکرد و همچنین عوارض آن برای شما عزیزان آماده کنیم که توصیه می شود تا پایان مقاله ما را همراهی بفرمایید.

آشنایی با بالون سینوپلاستی و عوارض آن

نکات کاربردی:

این جراحی نسبتا جدید است، که در سال ۲۰۰۵ توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید شده است.

سینوپلاستی بالون، همانند تمام عمل جراحی سینوپلاستی، در کاهش علائم سینوزیت بسیار موثر است.

به طور فزاینده ای، بالون سینوپلاستی شناخته شده است و به طور کامل توسط شرکت های بیمه درمانی پوشش می یابد.

آشنایی با بالون سینوپلاستی و عوارض آن

مفهوم

این روش حداقل تهاجمی را دارد، شامل هیچ نوع برشی انجام نمی شود و بافت های بینی یا استخوان آن از دست داده نمی شود و آسیبی نمی بیند. همچنین این روش دارای زمان بهبودی کوتاهی است.

در نتیجه، بالون جراحی انتخابی برای سینوزیت مزمن یا شدیدی است که به سایر درمان های پزشکی مانند داروهای ضد انعقاد بینی و شستشو، آنتی بیوتیک ها و کورتیکواستروئیدهای دهانی و بینی پاسخ نمی دهد.

یک مطالعه ۲۰۱۷ نشان داد که تعداد روشهای بالون سینوسی در ایالات متحده آمریکا از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ به میزان ۵۹ درصد افزایش یافته است.

نحوه عملکرد

بالون سینوپلاستی با گسترش حفره های یک یا هر سه سینوس بزرگ بینی عمل می کند. این باعث می شود آنها پاک شوند و تخلیه شوند.

اکثر افرادی که نیاز به عمل جراحی دارند، شرایطی دارند که منجر به پر شدن سینوس می شود و باعث جلوگیری از تخلیه مخاط، چرک و ترشح می شود.

با گذشت زمان، مجراهای بینی مسدود شده و التهاب می تواند باعث جلوگیری از تنفس راحت شود و منجر به علائمی مانند سردرد، درد فک و بی خوابی گردد.

بالون سینوپلاستی به پزشکان اجازه می دهد تا به راحتی، بینی مسدود شده را درمان کنند و باعث کاهش التهاب سینوس های بینی شوند.

آشنایی با بالون سینوپلاستی و عوارض آن

میزان اثر گذاری

یک مطالعه ۲۰۱۶ نشان داد که از ۱۵ بزرگسالی که بالون سینوپلاستی دریافت کردند، همه آنها علائم بهبودی را ۳ تا ۶ ماه پس از جراحی گزارش کردند البته بدون هیچ عوارض جانبی غیرمنتظره.

همان مطالعه به این نتیجه رسید که کسانی که بالون سینوپلاستی را تحت عمل جراحی انجام داده بودند، پس از عمل جراحی نیز نتیجه خوبی گرفته بودند.

علاوه بر این، این روش به حفظ بافت سالم بینی، غشای مخاطی و ساختار آن کمک کرد.

یک مطالعه ۲۰۱۷ نشان داد که بالون سینوپلاستی در درمان ۹۴ درصد مبتلایان به سینوزیت مزمن در ۳۰ کودک مبتلا با این روش موفقیت آمیز بود. اثرات مثبت تا ۱ سال پس از جراحی ادامه داشت.

یک مطالعه ۲۰۱۳ نشان داد که از ۲۰ فرد که بالون سینوپلاستی را دریافت کردند، همه در یک هفته پس از عمل جراحی علائم بهبودی چشمگیری داشتند. این شرکت کنندگان در طول پیگیری ها در طول یک سال پس از عمل جراحی بدون عوارض بودند.

یکی دیگر از مطالعات سال ۲۰۱۳، دریافت که در هنگام انجام بیهوشی موضعی در یک مطب دکتر، افرادی که بالون سینوپلاستی را انجام دادند به طور کلی کیفیت زندگی را بهبود بخشیدند. آنها همچنین سینوسهای بازی در تصاویر رادیوگرافی پس از ۲۴ هفته بعد از عمل جراحی داشتند.

محققان همان میزان بهبودی را در سال ۲۰۱۵، یکسال دیگر پس از عملیات اصلی خود، تایید کردند.

روشی بسیار ایمن است

بالون سینوپلاستی یک روش بسیار ایمن و مؤثر است که توسط یک دکتر انجام می شود.

از زمان معرفی آن در اواسط سال ۲۰۰۰، بالون سینوپلاستی تبدیل به یکی از معمول ترین نوع عمل جراحی سینوس شده است. این محبوبیت به این دلیل است که با چنین نرخ بالای موفقیت و خطرات کم و عوارض پایینی همراه است.

آشنایی با بالون سینوپلاستی و عوارض آن

مزایا نسبت به روش های سنتی تر:

خطر خونریزی پایین تر
مراجعه به پزشک کمتر، کاهش مدت زمان ماندن درکلینیک یا بیمارستان و زمان بازسازی بسیار سریعتر
هیچ آسیب احتمالی یا حذفی به بافتهای سینوسی، ساختارها، غشاهای مخاطی، استخوان بینی یا غضروف سینوسی نمی رسد
کاهش میزان نیاز به بخیه و برش
کاهش نیاز به استفاده از داروهای اعمال جراحی و بعد از عمل
کاهش نیاز به بیهوشی عمومی و کاهش خطر عوارض جانبی
کاهش خطر ابتلا به عفونت پس از عمل
کاهش خطر آسیب ناشی از بافت یا آسیب ساختاری
کاهش خطر ابتلا به آلرژی و التهاب

همانطور که با تمام روشهای جراحی، بالون سینوپلاستی شناخته شده است، برخی از علائم جزئی را ایجاد می کند، اما این به زودی پس از جراحی برطرف می شود.
اثرات جانبی بالون سینوپلاستی

 

عوارض جانبی

خونریزی یا زهکشی خونریزی چند روز پس از جراحی
مشکل در حس بویایی
تورم جزئی در حفره های بینی و عروق و مناطق اطراف صورت
احتقان
عفونت معمولا از ناتوانایی سینوزیتها پس از جراحی به درستی پاک نمی شود

در موارد نادر، گزارش شده است که سینوپلاستی باعث ایجاد علائم شدیدتر، به ویژه آسیب به ساختارهایی که مغز را از سینوس جدا می کند، گردیده است.

هر وقت یک فرد در معرض یک نوع بیهوشی قرار می گیرد، همیشه خطر ابتلا به عوارض جانبی شدید مانند مشکلات تنفسی و نارسایی قلبی وجود دارد.

آشنایی با بالون سینوپلاستی و عوارض آن

نحوه عملکرد

بسته به عوامل فردی، بالون سینوپلاستی توسط یک گوش، بینی و گلو یا ENT در مطب پزشک، یک کلینیک سرپایی، و یا یک بیمارستان انجام می شود.

بالون سینوپلاستی ممکن است با استفاده از بیهوشی عمومی یا موضعی انجام شود.

پس از تجویز هر نوع بیهوشی، پزشک یک اندوسکوپ، یک لوله نازک و انعطاف پذیر، یک لوله پلاستیکی با دوربین با نوری که در انتهای آن قرار دارد، به داخل دهانه بینی وارد می کند.

هنگامی که به حفره مورد نظر رسید، دکتر به آرامی یک بالون که سر آن کاتتر کوچکی قرار دارد را بر روی آندوسکوپی هدایت می کند.

هنگامی که بالون کاتتر دار، به درستی در داخل گذرگاه بینی و حفره قرار می گیرد، آن را به آرامی بر دیواره های سینوس فشار می دهد تا استخوان را به راحتی فشار دهد و یک حفره را تحت تاثیر قرار دهد و عفونت آن را تخلیه کند.

هنگامی که بالون به طور کامل پر می شود،بالون برداشته می شود و سینوسی به صورت طبیعی به عملکرد خود ادامه می دهد.

اکثر افرادی که بالون سینوپلاستی را انجام می دهند، تنها احساس فشار سینوس یا بیحسی را فقط در طی عمل جراحی گزارش می دهند که درد قابل توجهی نیست. اکثرا این روش حدودا یک ساعت طول می کشد.

تحت پوشش بودن بیمه

چندین بیمه نامه پزشکی هنوز عمل جراحی بالون سینوپلاستی را به عنوان یک روش انتخابی درنظر می گیرند، به این معنی که واجد شرایط پوشش نیستند.

بیانیه ۲۰۱۴ توسط آکادمی آمریکایی Otolaryngology – جراحی سر و گردن (AAO-HNS)، خواستار آن شده است که همه بیمه گران بالون سینوپلاستی را به عنوان یک سرویس پوشش استاندارد مورد توجه قرار دهند و از آن پشتیبانی کنند.

هزینه های این روش و روند تأیید پزشکی مرتبط، بستگی به برنامه و پرونده فرد، شدت علائم و وضعیت آنها را با سایر روش های پزشکی تهاجمی دارد.

آشنایی با بالون سینوپلاستی و عوارض آن

مدت زمان بهبودی

اکثر افراد می توانند چند ساعت پس از عمل جراحی بالون سینوپلاستی به خانه بروند و بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت به فعالیت های روزانه خود باز گردند.

معمولا سینوپپلاستی گاهی باعث ایجاد کاهش اشتها، خستگی، حساسیت به لمس، تراکم و خونریزی در هفته بعد از جراحی می شود.

یک پزشک ممکن است به مدت ۱ تا ۲ روز بلافاصله بعد از عمل جراحی بینی را پانسمان کند. معمولا توصیه می شود فرد برای انجام فعالیتهای شدید حداقل تا یک هفته اقدام نکند.

بهتر است پس از انجام بالون سینوپلاستی، در هنگام خوابیدن سر و گردن خود را بالا تر از بدن قرار دهید. برای اینکار از دو بالش استفاده کنید.

داروهای خود را که احتمالا برای کاهش التهاب و جلوگیری از عفونت تجویز می شود، مرتب مصرف کنید.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید