آشنایی با بونیونت یا پینه پا و روش های درمان آن

آشنایی با بونیونت یا پینه پا و روش های درمان آن


شاید شما هم تا به حال حداقل یکبار درگیر پینه پا شده اید. این قضییه بسیار دردناک است و فرد را عذاب می دهد. نام دیگر پینه پا، بونیونت می باشد. معمولا این اتفاق در قسمت هایی مانند کنار شصت یا کنار انگشت کوچک ایجاد می شود. پینه پا معمولا بیشتر به خاطر نحوه نشستن، در خیاط ها بیشتر اتفاق می افتاد ولی برخی مواقع نیز مشکل بوسیله کفش های غیر استاندارد بوجود می آید که البته برخی روش های درمانی برای این موضوع وجود دارد که برخی از آنها نیز خانگی می باشد که در این مقاله از دکتر سه به روش های درمان پینه پا خواهیم پرداخت.

آشنایی با بونیونت یا پینه پا و روش های درمان آن

نکات

تعدادی از علل و عوامل خطر برای پینه پا وجود دارد.
اکثر پزشکان پا می توانند با نگاه کردن به پاها، پینه پا را بیابند
پزشکان ممکن است از کورتیکواستروئیدها برای کاهش تورم و درد استفاده کنند.

نشانه ها

بونیونت در خارج از پا ظاهر می شود، نزدیک به انگشت پا. علامت ایجاد پینه پا یک زایده بزرگ و سخت در خارج از پا در نزدیکی انگشت کوچک است.
این زایده یا برجستگی ممکن است در طول زمان رشد کند و همچنین قرمز و دردناک باشد. تورم، قرمزی و درد ممکن است بدتر شود اگر پا در طول روز داخل کفش باشد.
بونیون ممکن است بر روی یک یا هر دو پا ظاهر شود. افرادی که در هر دو پا این زایده را دارند، ممکن است دریابند که نحوه راه رفت آنها باعث میشود که وضعیت یک بونیون از دیگری بدتر شود.
همچنین ممکن است که یک فرد هر دو بونیون پا را به طور یکسان داشته باشد. در این صورت، پا می تواند در هر دو طرف زایده استخوانی داشته باشد.

آشنایی با بونیونت یا پینه پا و روش های درمان آن

عوامل موثر در بونیونت

پا دارای یک ساختار پیچیده است و متاسفانه بسیاری از تولید کنندگان کفش این موضوع را در نظر نمی گیرند. پوشیدن کفش های ضعیف، کفش های تنگ و یا کفش های نامناسب، مانند کفش پاشنه بلند، که پا را با زاویه ای عجیب و غریب قرار می دهد، ممکن است به پینه پا منجر شود.

شرایط پا و مچ پا نیز می تواند بر روی یک بونیون تأثیر بگذارد. کسی که دارای قدرت ضعیفی در مچ پا باشد یا عضلات ساق پایش تنگ و کشیده شده باشد ممکن است مستعد ابتلا به پینه پا باشد. ژنتیک همچنین میتواند نقش مهمی را در توسعه بونیون پا بازی کند. فردی که والدینش به دلیل پاهای صاف و یا زایده پا مبتلا به بونیون هستند، خودش نیز ممکن است پینه پا را تجربه نماید.

پینه پا معمولا به تدریج توسعه می یابد. بونیون ممکن است وقتی که فرد جوان است شروع شود، اما تا مدتهای زیاد بعد از آن دردی نداشته باشد.

انواع پینه پا و روش های درمان هر کدام

بونیون ها در انواع مختلفی به وجود می آیند، اما اکثر آنها راهکار مناسبی برای درمان دارند. گزینه های مداوا عبارتند از:

یک عکسبرداری با اشعه ایکس ممکن مورد نیاز باشد تا اطمینان حاصل شود که هیچ مشکلی با استخوان پا وجود ندارد.
گرچه معمولا قابل مشاهده است، اما پزشک می تواند یک تصویر اشعه ایکس را برای بررسی هر گونه مشکل اساسی با استخوان پا، درخواست دهد.
هنگامی که پزشکان تأیید کردند که یک بونیونت یا پینه پا ایجاد شده است، گزینه های درمان را مورد بررسی قرار میدهند. درمان های پزشکی برای پینه پا میتواند از مدیریت علائم و یا از بین بردن بونیون از طریق جراحی گسترده باشد.
پزشکان ممکن است کورتیکواستروئیدها را به داخل مفصل انگشت کوچک تزریق کنند تا تورم کاهش یابد.
آنها همچنین ممکن است توصیه کنند که فرد کفش خود را عوض کند یا کفش های سفارشی را به منظور مخفی کردن بونیون و اجتناب از اصطکاک مضر، سفارش دهد.
پزشکان اغلب گزینه های درمان خانگی را برای کمک به کاهش علائم توصیه می کنند.

آشنایی با بونیونت یا پینه پا و روش های درمان آن

روش های خانگی درمان پینه پا

درمان های خانگی برای بونیونت با هدف کاهش علائم و کمک به درمان درد است. طیف وسیعی از گزینه های موجود برای کمک به مدیریت علائم وجود دارد:

استفاده از بسته یخ و ارتفاع

پزشکان کمپرس یخ را توصیه می کنند که پا را تا سه یا چهار بار در روز به مدت ۱۰ دقیقه در هر بار تحت تاثیر قرار دهند. بالا بردن پاها نیز میتواند باعث کاهش تورم شود.

مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)

برخی از داروهای ضد التهاب ممکن است به کاهش درد و تورم کمک کنند، مانند ناپروکسن (Aleve) یا ایبوپروفن (Advil).

بالا بردن قدرت و انعطاف پذیری

انجام تمرینات برای کشیدن و تقویت عضله پا در هر روز میتواند باعث کاهش فشار بر روی بونیون شود و فرد را به راه رفتن صحیح تشویق نماید.

استفاده از کفش مناسب

کفش های راحت و انعطاف پذیر با باکس پا بزرگ ممکن است به کاهش فشار بر روی بونیون کمک کند. کفش هایی که باریک، سفت و یا پاشنه بلند هستند ممکن است علائم را بدتر کنند. در بعضی موارد، کفش های ویژه و سفارشی را می توان برای یک پای خاص مورد استفاده قرار داد.

تاثیر کفی کفش خمیده

کفی های کفش ساخته شده برای حمایت از آرک یا خمیدگی زیر یاها ممکن است فشار بر بونونیت را کاهش دهد. یک جراح ارتوپد یا یک متخصص می تواند به فرد کمک کند تا میزان حمایت آرک را که نیاز دارند تعیین نماید.

تاثیر  پد های ضد بونیونت

بسیاری از پد های ضد بونیون در داروخانه های محلی در دسترس هستند. اینها حلقه هایی از مواد سیلیکون هستند که در اطراف بنیون قرار دارند و زایده را به تدریج جذب میکنند. این به جلوگیری از تحریک بنیونت کمک می کند.

استفاده از جدا کننده های پا

استفاده از جدا کننده های پا یا بونون در هنگام خواب میتواند مانع پیشرفت آن شود.

آشنایی با بونیونت یا پینه پا و روش های درمان آن

مدت زمان درمان

زمان بازیابی و بهبودی بر اساس درمان است. اگر جراحی ضروری باشد، زمان بهبودی می تواند متفاوت باشد. اکثر مردم نیاز به پوشیدن برخی از انواع کفش، مانند بوت یا اسپلیت، برای محافظت از پا در مراحل اولیه بهبودی خود دارند.

یک فرد همچنین ممکن است نیاز به دور نگه داشتن وزن اضافی از پای خود داشته باشد و بنابراین از یک عاج یا واکر بسته به سطح فعالیت آنها برای مدتی استفاده کند. برای بهبود پس از جراحی اغلب نیاز است که فرد دور از محل کار و در خانه بماند، به ویژه اگر آنها در حین کار وقت زیادی را روی پاها خود می ایستند.

همچنین لازم است دستورالعمل های خاصی را که توسط پزشک ارائه می شود، دنبال کنید. یک پزشک چند هفته بعد از درمان، ابزار کمکی را برداشته، اما تورم در پا ممکن است تا ماهها به طور کامل نزند از بین نرود. در طول این مدت، پزشکان ممکن است شخص را به بازدید از یک متخصص فیزیوتراپی یا انجام تمرینات خاصی برای پا و مچ پا توصیه کنند تا به تقویت عضلات در این منطقه کمک کنند.

توصیه ها

بسیاری از مردم می توانند این علائم را با استفاده از داروهای خانگی یا داروهای ضد التهاب مدیریت کنند. جراحی اغلب می تواند بونون را به طور کامل در مان کند و موجب کاهش علائم در افرادی شود که با استفاده از درمان های دیگر تسکین پیدا نمی کند.

بازیابی از جراحی طول می کشد و فرد باید در طول مراحل بهبود فعالیت کمتری داشته باشد.. این می تواند شامل اتخاذ زمان کار و استراحت باشد. اجتناب از کفش های مشکل ساز و آموزش به درستی راه رفتن ممکن است به حفظ سلامتی و جلوگیری از بازگشت علایم کمک کند.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید