آشنایی با بیماری ویرمی و عوامل موثر بر آن

آشنایی با بیماری ویرمی و عوامل موثر بر آن


شاید تاکنون نام بیماری ویرمی را نشنیده باشید و نمیدانید بیماری ویرمی چیست و نحوه عملکرد آن به چه صورت است. در واقع بیماری ویرمی یک حالتی است در بدن که وقتی ویروس در خون وارد می شود را گویند. البته باید توجه داشت که موارد جزئی بیماری ویرمی معمولا بی ضرر هستند و خود به خود از بین می روند ولی برخی مواقع عفونت بیشتر می شود که برای بدن خطر آفرین می شود که باید در این مورد آن را جدی گرفت که از این رو ما امروز در مجله پزشکی دکتر سه مقاله ای راجب بیماری ویرمی و عوامل موثر بر آن و همچنین نحوه درمان آن برای شما عزیزان آماده کرده ایم که امید است مورد توجه شما قرار گیرد.

آشنایی با بیماری ویرمی و عوامل موثر بر آن

تعریف

ویرمی اصطلاح پزشکی برای زمانی است که ویروس ها وارد جریان خون می شوند. این ویروسها انگلی هستند، به این معنی که آنها برای میزبانی و بازتولید به میزبان بیرونی تکیه می کنند. بعضی از ویروس ها می توانند به جریان خون وارد شده و منجر به ویرمی شوند.

ویروس ها مینوسکلوپی هستند – ۴۵۰۰۰ بار کوچکتر از عرض یک موی انسان. آنها در بسیاری از شکل ها و اندازه ها وجود دارند، اما همه ویروس های شناخته شده همان ساختار اساسی را دارند. ویروسها از مواد ژنتیکی یا DNA یا RNA ساخته شده اند که در پوشش پروتئینی محافظ به نام کپسید تعبیه شده اند.

ویروس ها می توانند بسیار مسری بوده و با پنهان شدن از سیستم ایمنی بدن، از بین بردن سلول های میزبان و مجبور کردن آنها برای تولید بیشتر ویروس ها فعالیت خود را گسترش دهند. بسیاری از موارد ویرمی خفیف یا بی ضرر هستند، اما اگر عفونت شدید باشد یا بر اندامهای حیاتی تاثیر بگذارد، ممکن است منجر به نارسایی اندام یا سپسیس شود.

سپسیس یک پاسخ شدید ایمنی به عفونت و تهدید کننده حیات است، به خصوص در افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند.

عوامل موثر بر بیماری ویرمی

اکثر ویروس ها به طور بالقوه می تواند باعث بروز ویرمی شوند. اما در حالی که انواع مختلفی از ویروس ها در جهان وجود دارد، تنها برخی از آنها به علت بیماری انسان شناخته شده است. برخی از علل رایج و شناخته شده برای ویرمی عبارتند از:

اچ آی وی نوع ۱ و ۲
آنفلوآنزا
پنومونی ویروسی
مننژیت ویروسی
ویروس واریسلا زوستر
سرخک، اوریون و سرخجه
روتاویروس
هرپس
ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)
هپاتیت B و C
ویروس زیکا
آدنویروس
ویروس آنفولانزای مرغی
تب دنگی
تب زرد
ویروس آنسفالیت ژاپنی
سیتومگالوویروس
ابولا
ویروس ریفت ویل دره
کروپ
هاری
فلج اطفال

ویروسها از طریق زندگی در داخل و حتی خارج از یک میزبان، زنده می ماندند. بسیاری از ویروس ها از مایعات بدن استفاده می کنند تا در میزبان گسترش پیدا کنند. با این حال، برخی از ویروس ها می توانند در یک سطح خشک مانند یک ظرف پلاستیکی به مدت ۷ روز یا بیشتر زندگی کنند. راه های رایج گسترش ویروس عبارتند از:

فرآورده های گوارشی
تماس جنسی
تماس با بزاق یا مخاط (از جمله سرفه، عطسه یا لمس کردن)
پشه یا نیش حشرات
شیر دادن
از مادران به جنین در دوران بارداری یا زایمان
تزریق خون
قطع عضو و آسیب دیدگی شدید

آشنایی با بیماری ویرمی و عوامل موثر بر آن

نشانه ها

علائم ورم مفاصل اغلب به علت عفونت بستگی دارد، اما بسیاری از عفونت های ویروسی باعث ایجاد مجموعه ای از علائم مشابه می شوند. علائم رایج عفونت ویروسی عبارتند از:

تب
خستگی عمومی
دردعضله و ضعف مفاصل
سردرد
سرگیجه
اسهال، تهوع یا استفراغ
لرز
آبریزش یا گرفتگی بینی
گلو درد
سرفه
اشتهای کم

 

مدل های مختلف بیماری ویرمی

ویرمی بسته به نوع ویروس آلوده به جریان خون طبقه بندی شده است. انواع ویرمی عبارتند از:

ویرمی اولیه: این زمانی است که ویروس وارد جریان خون می شود.
ویرمی ثانویه: این زمانی است که ویرمی با پخش شدن از طریق جریان خون، عفونت را در یک عضو یا بافت دیگر ایجاد می کند.

گاهی اوقات نام عفونت ویروسی مربوطه برای موارد بیشتری از ویرمی ، مانند ویروس اچ آی وی شرح داده شده است.

نحوه تشخیص

گاهی اوقات پزشک ممکن است بر اساس تاریخچه پزشکی فرد و یک معاینه فیزیکی ویروس را تشخیص دهد. آزمایشات خون و نمونه برداری از خون ممکن است برای تعیین یا تایید علت خاص عفونت های ویروسی نیز ضروری باشد. در برخی موارد، پزشک می تواند با مقایسه علائم فرد با سایر عفونت های ویروسی که او به طور بالقوه در معرض آن قرار گرفته است، ویروس را تشخیص دهد. یک پزشک احتمال دارد که این کار را در طی یک شیوع یا اپیدمی ویروس خاص انجام دهد.

شیوه درمان

برای اکثر عفونت های ویروسی، درمان شامل برخورد با علائم عفونت است، نه خود ویروس.
درمان های معمول برای عفونت های ویروسی عبارتند از:

استراحت
مصرف مایعات، به ویژه آن هایی که الکترولیت های بالایی دارند
داروهای ضد التهابی و درد
داروهای ضد عفونی کننده یا ضد تهوع
غذاهای مایع روشن، مانند سوپ سیب زمینی
آنتی هیستامین ها
داروهای ضد اسهال
کرم ضد خارش، مانند کرم هیدروکورتیزون
داروهای ضد انعقاد بینی و ریزش مو
قرص گلو یا اسپری های خفیف
شربت سرفه

در موارد شدید، مایعات ممکن است به صورت داخل وریدی در بیمارستان ارائه شوند.

چند داروی ضد ویروسی وجود دارد، اما هر دارو معمولا تنها در برابر یک ویروس خاص موثر است. در بسیاری از موارد، داروهای ضد ویروسی می توانند به کاهش میزان گسترش یا شدت عفونت های ویروسی کمک کنند، اما آنها را درمان نمی کنند.

بعضی از داروهای ضد ویروسی نیز عمدتا با تقویت پاسخ سیستم ایمنی بدن، نه از بین بردن و یا غیرفعال کردن ویروس کار می کنند. داروهای ضد ویروسی نیز معمولا غیر اختصاصی هستند، به این معنی که سلول های سالم را همراه ویروس ها قرار می دهند. یکی دیگر از نقص های داروهای ضد ویروسی این است که ویروس ها می توانند تکامل پیدا کنند و نسبت به داروها مقاوم شوند، به خصوص اگر داروها به درستی مصرف نشوند.

در برخی موارد ویرمی، پزشکان یک درمان به نام اینترفرون را توصیه می کنند. اینترفرون یک گروه از حدود ۲۰ پروتئین مرتبط با سیگنال تولید شده توسط سلول های ایمنی بدن در پاسخ به ویروس ها است. امروزه، داروهای ضد ویروسی برای کمک به درمان:

اچ آی وی
آنفلوآنزا
هپاتیت C
دودکش
هاری
هرپس

وجود دارد.

آشنایی با بیماری ویرمی و عوامل موثر بر آن

تاثیر واکسن

همچنین واکسن موجود است که می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به عفونت های ویروسی جدی تر و شایع تر را کاهش دهد. واکسن ها با وارد کردن بخش کوچکی از ویروس به سیستم ایمنی بدن، اجازه می دهند تا ویروس های مهاجم قبل از اینکه بتوانند یک عفونت را آغاز کنند آن ها را تشخیص داده و نابود کنند. اکثر افراد واکسیناسیون یا ایمن سازی اولیه را در زمانی که بسیار جوان هستند دریافت می کنند. سپس واکسیناسیون جدید را در طول دوران کودکی و بزرگسالی به طور دوره ای دریافت خواهند کرد. بسیاری از مردم قبل از مسافرت بین المللی واکسیناسیون را برای ویروس ها و بیماری های خاص دریافت می کنند. اینکه واکسن ها تا چه مدت موثر هستند، معمولا بستگی به نوع واکسن دارد. دوره های موثر مشترک از چند ماه تا چند دهه متغیر است. بعضی از واکسن ها می توانند به عنوان عامل پیشگیری عمل کنند، که می تواند به درمان موارد فعال همان ویروس کمک کند. برخی از عفونت های ویروسی با واکسن های قابل دسترس شامل:

آنفلوآنزا
فلج اطفال
سرخچه
هپاتیت A و B
آنفولانزای مرغی
تب زرد
HPV

آشنایی با عوارض جانبی بیماری ویرمی

هر کسی که واکسن توصیه شده استاندارد را دریافت نکند، بیشتر به عفونت ویروسی مبتلا شده و از عوارض آن نسبت به افرادی که سابقه واکسیناسیون دارند، بیشتر آسیب می بیند. عوامل موثر بر خطر عوارض ناشی از ویروسی:

نوع ویروس
شدت عفونت
وضعیت ایمنی
شرایط بهداشتی اضافی
تاریخ واکسیناسیون

می باشد. اکثر موارد جزئی ویرمی در نهایت بدون درمان مستقیم خوب می شوند.

ویرمی می تواند ویروس ها را از طریق خون گسترش دهد و بافت ها و اندام ها را در سراسر بدن آلوده کند. از آنجایی که بسیاری از ویروس ها سلول های میزبان را می کشند، ویروس های طولانی مدت یا شدید می توانند باعث آسیب به بافت ها و اندام های آلوده شوند. ویرمی همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند و این باعث می شود که دیگر انواع عفونت های ویروسی، باکتری و قارچی تولید شود. عفونت ویروسی بسیار شدید و یا درمان نشده همچنین می تواند در نتیجه سپسیس، یک پاسخ ایمنی شدید، جایی که بدن به طور تصادفی بافت های سالم خود را آسیب می زند، رخ دهد که گاهی به عنوان مسمومیت خون شناخته می شود. سپسیس اگر درمان نشود، می تواند تهدید کننده زندگی باشد و منجر به تشنج، نارسایی اندام، کما و در نهایت مرگ شود.

توصیه ها

بسیاری از افراد و حیوانات هر سال در معرض ویرمی هستند، اما اغلب موارد با مراقبت های اولیه در خانه خوب می شوند. اقدامات پیشگیرانه مانند واکسن ها و ایمونوگلوبین ها می توانند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به برخی از انواع عفونت های ویروسی را کاهش دهند.

با این حال، برخی از عفونت های ویروسی، از جمله مننژیت، هپاتیت C وHIV، می توانند تهدید کننده زندگی باشند و به مراقبت های فوری پزشکی نیاز دارند. درمان ممکن است شامل مایعات وریدی، داروهای ضد ویروسی، ایمونوگلوبین ها و فرم های اینترفرون باشد. هر کسی که علائم شدید یا طولانی مدت را از یک عفونت ویروسی تجربه می کند، باید به پزشک مراجعه کند.

افراد در حال زندگی یا مسافرت در یک منطقه که شیوع ویروس یا اپیدمی آن وجود دارد، باید خود را از آن منطقه دور کرده و در صورت آلودگی تحت مراقبت های پزشکی باشند.

افراد مبتلا به سیستم ایمنی مضر مانند افرادی که مبتلا به اچ آی وی یا مصرف داروهای سرطانی هستند، باید همیشه به دنبال مراقبت های پزشکی برای بررسی عفونت های ویروسی باشند.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید