آشنایی با بیماری پوستی هیپرکراتوز و نکات مربوط به آن

آشنایی با بیماری پوستی هیپرکراتوز و نکات مربوط به آن


هیپرکراتوز: بیماری های پوستی مختلفی امروزه وجود دارد که هر کدام عملکرد خاص خود را دارند و بر قسمتی از پوست تاثیر می گذارند. یکی از آنها که در این مقاله از مجله پزشکی نازدونه قصد معرفی آن را داریم، بیماری هیپرکراتوز  است که نوعی بیماری پوستی است که روند کار هیپرکراتوز  به این گونه است که پوست های قسمت های خاصی از بدن را ضخیم تر از قسمت های دیگر می کند. ولی نکته امیدوارکننده در این مورد این است که اکثرا این بیماری با یک سری نکات قابل پیشگیری است و  درمان می شود.

آشنایی با بیماری پوستی هیپرکراتوز و نکات مربوط به آن

عوامل موثر و انواع این بیماری

هیپرکراتوز مرتبط با فشار ناشی از فشار بیش از حد، التهاب و یا تحریک به پوست است. هنگامی که این اتفاق می افتد، پوست با تولید لایه های اضافی از کراتین برای محافظت از مناطق آسیب دیده پوست، پاسخ می دهد.

هیپرکراتوز ، بدون فشار، روی پوستی که تحریک شده نیست. کارشناسان معتقدند که این نوع هیپرکراتوز ممکن است نتیجه ژنتیک باشد.

 

انواع:

کولوس
اگزما
هیدروکراتوز اپیدرمولیتیک، یک اختلال پوست ارثی در هنگام تولد است
لیکن پلان، یک بیماری که سبب ایجاد لکه های سفید می شود
میخچه کف پا
پسوریازیس
زگیل

آشنایی با بیماری پوستی هیپرکراتوز و نکات مربوط به آن

نشانه ها:

هیپرکراتوز می تواند طیف وسیعی از علائم را داشته باشد. با این حال، تمام علائم شامل ناحیه ای از پوست خشن و یا کلفت شده است که احساس متفاوت از پوست اطراف آن است.

بعضی از نشانه های علل شایع هیپرکراتوز عبارتند از:

نشانه کولوس:

کولوس یک ناحیه از پوست ضخیم است که معمولا روی پاها ایجاد می شود. اما همچنین می تواند بر روی انگشتان نیز رشد کند. کولوس معمولا ضخامت دارد.

نشانه  میخچه پا:

ضایعه ای است که معمولا بر روی انگشتان یا بین انگشتان پا ایجاد می شود. میخچه پا معمولا دارای ضایعه مرکزی کراتین بسیار سخت با حلقه بیرونی بافت سخت است که کمی نرمتر است.

نشانه اگزما:

این بیماری باعث قرمز شدن پوست و خارش می شود که ممکن است در تکه ها یا ضربه های کوچک ظاهر شود.

نشانه پسوریازیس:

این بیماری می تواند باعث ایجاد سلول های پوستی بیش از حد شود. با استثناء میخچه پا و کولوس، اکثر اشکال هیپرکراتوز دردناک نیستند.

آشنایی با بیماری پوستی هیپرکراتوز و نکات مربوط به آن

زمان مناسب جهت مراجعه به پزشک:

هنگامی که هیپرکراتوز دچار درد یا ناراحتی شد، باید یک دکتر را ببینید. همچنین در مواقعی که پوست قرمز یا پوسته پوسته می ود باید به یک پزشک مراجعه کنید.

گاهی اوقات پلاکهای هیپرکراتوزیس می تواند به شدت به ضایعات سرطانی شباهت داشته باشد. یک پزشک سابقه پزشکی را برای تعیین اینکه آیا یک علت اصلی برای هیپرکراتوز وجود دارد، می گیرد. به عنوان مثال، اگر یک شخص دارای لکوپالاکیا، سابقه سیگار کشیدن یا استفاده از توتون و مواد مخدر داشته باشد، ممکن است در معرض خطر ابتلا به هیپرکراتوز باشد.

یک پزشک همچنین می تواند آزمایش های تصویربرداری را برای تعیین اینکه آیا مشکلات ساختاری استخوانی یا وجود تومور در ناحیه هیپرکراتوز یا اطراف آن وجود دارد، تجویز کند.

یکی دیگر از ابزارهای تشخیصی بیوپسی است که شامل گرفتن نمونه از پوست و بررسی آن در زیر میکروسکوپ برای حضور سلول های سرطانی یا سایر اختلالات سلولی است. در اغلب موارد، یک پزشک می تواند علت اصلی را از طریق معاینه فیزیکی تشخیص دهد.

اشکال مختلفی از هیپرکراتوز وجود دارد که بیشتر آنها دردناک نیستند. برخی از انواع هیپرکراتوز، مانند زگیل و کولوس، قابل جابجایی هستند، در حالی که انواع دیگر را می توان با داروهای مختلف درمان یا کنترل کرد.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید