آشنایی با تاثیر داروی متفورمین بر کاهش وزن و نحوه مصرف آن

آشنایی با تاثیر داروی متفورمین بر کاهش وزن و نحوه مصرف آن


شاید شما هم از آن دسته اشخاصی باشید که برای کاهش وزن، به جای ورزش  و رژیم غذایی صحیح رو به مصرف داروهای مختلف می آورید. یکی از این داروها، داروی متفورمین می باشد که معمولا برای افراد دیابتی تجویز می شود که کار اصلی داروی متفورمین، پایین آوردن میزان قند خون می باشد. سازمان بهداشت آمریکا یا FDA این دارو را برای کاهش وزن مناسب نمی داند که از این رو با توجه به اهمیت موضوع، ما امروز در مجله پزشکی نازدونه مقاله ای برای شما آماده کرده ایم که در این مقاله از تاثیر داروی متفورمین بر کاهش وزن و همچنین نحوه مصرف آن با شما سخن خواهیم گفت.

آشنایی با تاثیر داروی متفورمین بر کاهش وزن و نحوه مصرف آن

تاثیر داروی متفورمین بر کاهش وزن

افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ پس از مصرف متفورمین وزن خود را کاهش می دهند، اما آنها تنها کسانی نیستند که از این دارو استفاده می کنند.

مطالعه ای که در این زمینه انجام شد نشان داد که افراد مبتلا به اضافه وزن یا چاقی که بدنشان به انسولین مقاوم هست، با مصرف متفورمین، وزنشان کاهش یافت.

در حالی که برخی شواهد نشان می دهد که متفورمین باعث کاهش وزن می شود، پزشکان و متخصصان هیچ توضیحی بر روند عملکرد متفورمین در این زمینه ندارند.

بعضی محققان معتقدند این دارو اشتها را کاهش می دهد. بعضی دیگر فکر می کنند که باعث می شود که بدن، چربی بیشتری مصرف کند.

پزشکان اکثرا تغذیه و تغییر سبک زندگی خاصی را در کنار متفورمین و داروهای دیابت نوع ۲ یا پیش دیابت توصیه می کنند. در صورتیکه به این توصیه ها عمل کنید، بسیاری از این تغییرات در رژیم غذایی و شیوه زندگی نیز احتمالا موجب کاهش وزن می شوند.

افرادی که امید به از دست دادن وزن با متفورمین دارند نیز باید به طور منظم رژیم غذایی غنی از مواد مغذی، کم کالری و ورزش را دنبال کنند.

آیا استفاده از داروی متفورمین برای کاهش وزن مجاز است؟

FDA داروی متفورمین را برای اهداف کاهش وزن تایید نکرده است. با این حال، بعضی از پزشکان آن را برای افراد دارای اضافه وزن یا چاقی تجویز می کنند که دیابت نوع ۲ یا پیش دیابت دارند.

در این صورت اگر داروی متفورمین برای کسی که با این شرایط مواجه است تجویز شود، این فرد باید از عادتهای سالم دیگر برای حمایت از کاهش وزن استفاده کند. این عادت ها عبارتند از رژیم غذایی با غنی از مواد مغذی و کم کالری و ورزش منظم.

متفورمین یک داروی فوری معجزه آسایی نیست و اکثر افرادی که آن را مصرف می کنند، در طی مدت زمانی به آرامی، شاهد کاهش وزن در خود می شوند.

آشنایی با تاثیر داروی متفورمین بر کاهش وزن و نحوه مصرف آن

شیوه مصرف

دوز دقیق مصرف داروی متفورمین در افراد مختلف، متفاوت می باشد. فرد باید با پزشک خود درباره دوز مناسب صحبت کند و هر گونه عوارض جانبی پس از مصرف دارو را گزارش کند.

برخی از توصیه ها و دستورالعمل های مصرف این دارو شامل موارد زیر می شوند:

برای مصرف قرص متفورمین طولانی مدت ، دوز مصرفی بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم (میلی گرم) است و نباید بیش از ۲۵۰۰ میلی گرم در روز برای بزرگسالان تجویز شود.

برای مصرف داروی متفورمین در حالت مایع، دوزهای بین ۵ تا ۸٫۵ میلی لیتر (میلی لیتر) برای بزرگسالان بیشتر تجویز می شود و نباید از ۲۵ میلی لیتر در روز تجاوز کنند.

کودکان مبتلا به دیابت، متفورمین به شکل مایع تجویز می شود و معمولا میزان ۵ میلی لیتر، دو بار در روز استفاده می کنند. برای اکثر اشکال، کودکان باید دوزهای توصیه شده توسط دکتر خود را دنبال کنند.

اگر یک فرد، یک دوز مصرفی دارویی خود را فراموش کند باید در اسرع وقت آن را بخورد. اگر نزدیک به دوز بعدی یادتان افتاد، باید صبر کنید و در زمان وقت بعدی فقط قرص آن نوبت را بخورید. توصیه نمیشود دوزهای متفورمین را دو برابر کنید.

آشنایی با عوارض

قرص های متفورمین می توانند برخی عوارض جانبی بالقوه خطرناک داشته باشند. اگر چه نادر است اما متفورمین ممکن است باعث اسیدوز لاکتیک شود. اسیدوز لاکتیک یک تولید ناخوشایند از اسید لاکتیک در خون است.

اگر فردی متفورمین مصرف کرده و علائم زیر را مشاهده کند، باید بلافاصله به اورژانس برود:

ضعف
دشواری در تنفس
خستگی
احساس سرگیجه
درد ناخوشایند یا غیر عادی
خواب آلودگی غیرمعمول
دل درد
تهوع یا استفراغ
ضربان قلب آهسته یا نامنظم

آشنایی با تاثیر داروی متفورمین بر کاهش وزن و نحوه مصرف آن

چه افرادی بیشتر در خطر  ابتلا به اسیدوز لاکتیک هستند

افرادی که در کنار مصرف متفورمین ، نوشیدنی های الکلی استفاده می کنند
افراد مبتلا به مشکلات کبدی
افراد مبتلا به مشکلات کلیوی

یکی دیگر از عوارض جانبی جدی این است که قند خون بسیار پایین می آید. وقتی این اتفاق می افتد، قند خون افراد به سطح ناامنی می رسد.

تاثیر پایین آمدن قند خون:

تشنج
سکته مغزی
مرگ

درمان قند خون پایین باید بلافاصله شروع شود تا از عوارض جانبی جدی تر جلوگیری شود. درمان شامل مصرف ۱۵ تا ۲۰ گرم گلوکز است. این را می توان بوسیله چند راه مصرف کرد، از جمله نوشیدنی های شیرین و آب نبات ها یا شیرینی جات.

نشانه های قند خون پایین

خواب آلودگی
تحریک پذیری
سردرد
ضعف
گیجی
احساس تنگی نفس
گرسنگی غیر معمول و نابجا
افزایش ضربان قلب
تعریق زیاد
سرگیجه

عوارض جانبی دیگرنیز وجود دارد که کمتر جدی است که متفورمین ممکن است باعث آن شود. این عوارض شامل موارد زیر است:

نفخ معده
اسهال
حالت تهوع
سوزش سر دل
دل درد

آشنایی با تاثیر داروی متفورمین بر کاهش وزن و نحوه مصرف آن

روش های دیگری جهت کاهش وزن

راه های زیادی برای از دست دادن وزن بدون استفاده از متفورمین وجود دارد. اکثر آنها شامل تغذیه مناسب و سبک زندگی سالم است.

مراحل زیر می تواند به فرد کمک کند تا بتواند وزن خود را کاهش دهد:

یک رژیم سالم با مصرف زیاد میوه ها و سبزیجات غیر نشاسته ای
انجام حداقل ۳۰ دقیقه تمرینات قلبی عروقی پنج بار در هفته
اضافه کردن تمرینات قدرتی برای ساخت عضلات
نوشیدن مقدار زیادی آب
محدود کردن قند خوراکی
داشتن خواب کافی
پیگیری رژیم غذایی مناسب

در برخی موارد ممکن است جراحی هایی به منظور کاهش وزن، برای افرادی که چاق هستند و قادر به از دست دادن وزن به روش های دیگر نیستند، پیشنهاد می شود.

زمان مناسب جهت مراجعه به پزشک

هر کسی که چاق است یا اضافه وزن دارد و می خواهد وزن خود را کاهش دهد، باید با دکتر مشورت کند. یک دکتر بهترین توصیه را به شما می کند که با خیال راحت شروع به کاهش وزن کنید.

کسانی که سعی در از دست دادن وزن کرده اند اما موفق نبوده اند نیز باید به دکتر متخصص مراجعه کنند.

افراد مبتلا به دیابت یا دیابت نوع ۲ باید به طور منظم به پزشک مراجعه کنند.

مروری بر مطالب گفته شده

مصرف متفورمین ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ در نظر گرفته شود تا به آنها کمک کند تا قند خون خود را کنترل کنند.

یک عارضه ثانویه ممکن است کاهش وزن باشد، که بعضی معتقدند که ممکن است یک داروی موثر برای کاهش وزن باشد. با این حال، محققان هنوز اثبات نکرده اند که آیا متفورمین به طور واقعی بر وزن تاثیر می گذارد یا نه، گاهی کاهش وزن به دلیل تغییرات در شیوه زندگی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ می باشد.

افرادی که به دیابت دچار نیستند، نباید برای کاهش وزن این دارو را مصرف کنند. بهتر است از روش های سالم تر و سنتی برای کاهش وزن استفاده کنید.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید