آشنایی با تفاوت های بیماری دیابت نوع 1 و 2

آشنایی با تفاوت های بیماری دیابت نوع 1 و 2


دیابت نوع 1 و 2 : بیماری های مختلفی در دنیا وجود دارد که هر روز آمار آن بالاتر می رود. برخی بیماری ها را می توان درمان کرد ولی برخی دیگر هنوز درمانی برای آن پیدا نشده است. یکی از بیماری هایی که عده زیادی در دنیا با آن در حال سروکله زدن هستند، بیماری دیابت نوع 1 و 2 است که همانطور که می دانید عامل اصلی بیماری دیابت، بالا بودن قند خون است که البته دیابت نوع 1 و 2 تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند. یکی از نکات مهم در مورد دیابت نوع 1 و 2 این است که به یکدیگر تبدیل نمی شوند که در این مقاله از مجله پزشکی نازدونه ما به تفاوت های بین دیابت نوع 1 و 2 خواهیم پرداخت.

آشنایی با تفاوت های بیماری دیابت نوع 1 و 2

دیابت نوع 1 و 2

اگرچه این دو نوع دیابت علایم مشابهی دارند، دیابت نوع ۱ و نوع ۲ اختلالات متفاوتی دارد. دیابت نوع ۱، گاهی اوقات دیابت نوجوانانی نامیده می شود، به طور معمول در دوران کودکی و یا زود گریبان گیر فرد می شود.

دیابت نوع ۱ یک بیماری خودایمنی است و بدان معنی است که بدن به سلول های سالم خود حمله می کند. این فرایند مانع از ایجاد انسولین در لوزالمعده که هورمونی است که به بدن کمک می کند تا سطح قند خون خود را کنترل کند، می شود.

افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ باید برای بقیه عمر خود انسولین مصنوعی مصرف کنند. تغییرات شیوه زندگی، دیابت نوجوانان را تغییر نخواهد داد.

دیابت نوع ۲ شایع ترین نوع دیابت است. این شکل دیابت به طور معمول در بزرگسالان تشخیص داده می شود که با عدم توانایی بدن برای تولید و استفاده از انسولین مواجه است. بر خلاف دیابت نوجوانان، عوامل شیوه زندگی، مانند عدم فعالیت یا چاقی، احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهند.

در برخی موارد، علائم دیابت نوع ۲ ممکن است با تغییر شیوه زندگی، از جمله کاهش وزن، خوردن یک رژیم سالم و ورزش منظم، کنترل شود.

 

نوع 1 در مقابل نوع 2

محققان همچون سایر اختلالات خودایمنی، علت دیابت نوع ۱ را درک نمی کنند. هر دو عوامل محیطی و ژنتیکی ممکن است نقش داشته باشند.

هنگامی که دیابت نوع ۱ توسعه می یابد، بدن همچنان به لوزالمعده حمله می کند تا تمام سلول های بتا تخریب شود. این سلول های بتا برای تولید انسولین ضروری هستند. بنابراین افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ غیرممکن است که انسولین تولید کنند.

هر دو عامل ژنتیکی و محیطی نیز در دیابت نوع ۲ نقش دارند. با این حال، دیابت نوع ۲ بیشتر به سبک زندگی مرتبط است.

برخی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ می توانند شدت علائم را کاهش دهند یا حتی تغییرات در شیوه زندگی سالم را دیگر رعایت نکنند، در حالی که دیگران حتی بعد از تغییرات به مقاومت در برابر انسولین ادامه می دهند.

انسولین یک هورمون است که اجازه می دهد بدن از گلوکز غذا استفاده کند. وقتی بدن به اندازه کافی انسولین را تولید نمی کند و یا زمانی که قادر به پاسخگویی به انسولین نیست، گلوکز خون افزایش می یابد.

هر دو نوع دیابت را می توان با تزریق انسولین کنترل کرد، اما دیابت نوع ۲ می تواند با داروهای خوراکی و تغییر سبک زندگی کنترل شود.

آشنایی با تفاوت های بیماری دیابت نوع 1 و 2

امکان تبدیل به یکدیگر

دیابت نوع ۲ ممکن نیست به دیابت نوع ۱ تبدیل شود. با این حال، ممکن است فردی که ابتدا با دیابت نوع ۲ تشخیص داده شده است، بعدا دیابت نوع ۱ در وی تشخیص داده شود.

دیابت نوع ۲ شایع ترین نوع دیابت است، بنابراین پزشک ممکن است در ابتدا فکر کند که فرد بزرگسال مبتلا به دیابت نوع ۲ است. به ویژه اگر خانم دارای اضافه وزن یا سایر عوامل خطر ابتلا به دیابت، مانند یک شیوه زندگی بدون تحرک یا کم تحرک باشد.

ممکن است فرد مبتلا به دیابت نوع ۱ با دیابت نوع ۲ اشتباه گرفته شود. اگر چه غیر معمول است اما ممکن است دیابت نوع ۱ در بزرگسالی ظاهر شود.

یک فرد مبتلا به دیابت نوع ۲ که بعدا تشخیص داده می شود دیابت نوع ۱ دارد، تغییری در نوع دیابت ایجاد نشده، اما پیش از آن احتمالا به درستی تشخیص داده نشده است.

برای اینکه به درستی نوع دیابت فرد تشخیص داده شود، پزشک چندین آزمایش قند خون را انجام می دهد.

آنها همچنین ممکن است آزمایش های خون را برای بررسی آنتی بادی هایی که به انسولین یا سلول های بتا در پانکراس حمله می کنند، انجام دهند. وجود این آنتیبادی ها معمولا به معنی است که یک فرد دیابت نوع ۱ دارد.

آشنایی با تفاوت های بیماری دیابت نوع 1 و 2

میزان وابستگی انسولین

افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ ممکن است نیاز به تغییر سبک زندگی داشته باشند، مانند اجتناب از مواد غذایی با قند بالا. با این حال، شیوه زندگی به تنهایی تغییری ایجاد نمی کند و یا از نوع دیابت نوع ۱ جلوگیری نمی کند.

به همین دلیل است که افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ وابسته به انسولین هستند و این حالت گاهی اوقات دیابت وابسته به انسولین نامیده می شود.

افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ باید میزان قند خون خود را دقیقا کنترل کنند. حتی با نظارت مکرر و تزریق انسولین به طور منظم، ممکن است گلوکز خون به میزان قابل توجهی افزایش یابد. وقتی این اتفاق می افتد، ممکن است نیاز به انسولین بیشتری داشته باشند یا مراقبت های پزشکی اضطراری شود.

افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ باید برای بقیه عمر خود انسولین مصرف کنند. افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ فقط اگر نیاز به درمان انسولین داشته باشند، نیاز به تزریق انسولین دارند.

دیابت نوع ۲ معمولا یک بیماری پیشرونده است، بنابراین دیابت نوع ۲ طولانی مدت ممکن است نیاز به انسولین داشته باشد. انسولین در ترکیب با سایر داروها برای بهینه سازی کنترل قند خون استفاده می شود.

آشنایی با تفاوت های بیماری دیابت نوع 1 و 2

توصیه ها

دیابت نوع ۱ و نوع ۲، دو نوع متمایزی از این بیماری است که به یکدیگر تغییر نمی کنند. با این حال، ممکن است انسولین برای درمان هر دو نوع استفاده شود. در حالی که انسولین تنها درمان در دسترس برای دیابت نوع ۱ است، ولی برای درمان دیابت نوع ۲ در مراحل پیشرفته تر نیز استفاده می شود و یا اگر درمان های دیگر عملکرد خوبی نشان ندهد، از انسولین استفاده می شود.

نشانه های هر دو نوع دیابت ممکن است در ابتدا جزئی باشد. با این حال، دیابتی که بدون درمان باقی بماند، می تواند عوارض طولانی مدت ایجاد کند و گاهی اوقات تهدید کننده زندگی باشد.

اولین علائم دیابت ممکن است شامل افزایش تشنگی، افزایش ادرار روزانه و شبانه و کاهش وزن غیر قابل توضیح باشد. هر کس که این علائم را در خود ببیند، باید قند خون خود را آزمایش کند. دادن آزمایش دیابت بسیار مهم است در خانواده هایی که سابقه دیابت دارند.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید