آشنایی با دلایل بی حس شدن قسمت های مختلف بدن

آشنایی با دلایل بی حس شدن قسمت های مختلف بدن


بی حس شدن: حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که قسمتی از بدنتان بی حس شود. مثلا ممکن است پای راست شما بی حس شود و یا اینکه ممکن است این بی حسی در هر نقطه از بدن اتفاق بیفتد که عوامل مختلفی در این مشکل دخیل هستند. اکثر بی حسی هایی که در بدن اتفاق می افتد موقتی هستند ولی گاهی برخی از آنها نشان از بیماری جدی می دهد که در این مورد باید فورا نزد دکتر بروید که در این مقاله ما به علل مختلفی که باعث ایجاد این بی حسی ها می شود می پردازیم که امید است مورد توجه شما قرار گیرد.

آشنایی با دلایل بی حس شدن قسمت های مختلف بدن

فشارهای عصبی و بی حس شدن

یک علت شایع بی حسی، به گزارش MedlinePlus، آسیب یا فشار عصبی است. به عنوان مثال، آسیب گردن می تواند بی حسی را در امتداد بازو یا دست ایجاد کند تا حدی که طرف احساس لمس بودن کند، در حالی که آسیب پایین کمر می تواند باعث بیحسی شود که پشت پا را شامل می شود. طبق نظر MedlinePlus، فشار وارده به اعصاب نخاعی یا اعصاب دیسک فتق، رگ های خونی بزرگ، تومورها، بافت زخمی یا عفونت ها می تواند سبب بی حسی پوستی در اثر ناتوانی عصب در عملکرد شود. در موارد شدید، قرار گرفتن در معرض مواد سمی آغشته به سرب، الکل یا تنباکو می تواند آسیب دائمی عصبی را ایجاد کند.

کم خونی

موارد خفیف بی حسی به طور کلی ناشی از کمبود خون در یک منطقه از بدن است. به عنوان مثال، باقی ماندن در یک موقعیت نشسته یا ایستاده می تواند گردش خون ضعیف منجر به احساس خستگی را ایجاد کند. در عوض، این نیز می تواند در موارد شدیدتر رخ دهد، زمانی که تولید کلسترول مانع از گردش خون به طور منظم، ایجاد بی حسی، درد و احساس سوزن شدن در پاها، هنگام پیاده روی می شود، که به عنوان گرفتگی عروق شناخته می شود. افراد مبتلا به بی حسی همزمان یا مداوم باید بلافاصله با یک متخصص مراقبت های بهداشتی تماس بگیرند، زیرا ممکن است علامتی از یک بیماری قلبی عروقی مانند حمله قلبی باشد.

آشنایی با دلایل بی حس شدن قسمت های مختلف بدن

 

تاثیر بیماری دیابت بر بی حس شدن

دیابت زمانی اتفاق می افتد که بدن به اندازه خیلی کم انسولین تولید کند یا بدن نسبت به انسولین مقاوم شود و یا هر دو مورد اتفاق افتد. افراد مبتلا به دیابت ممکن است مبتلا به نوروپاتی دیابتی شوند که در آن افراد مبتلا به دیابت در سراسر بدن از آسیب عصبی رنج می برند. بعضی ممکن است نشانه ها را تجربه نکنند، در حالی که دیگران بی حسی را احساس می کنند. طبق گزارش National Clearing House دیابت ملی، تقریبا ۶۰ تا ۷۰ درصد از بیماران دیابتی نوعی نوروپاتی دارند. این در افرادی رایج تر است که حداقل ۲۵ سال مبتلا به دیابت بوده و افرادی که مکررا مسائل مربوط به کنترل سطح قند خون را با توجه به سطح بالای چربی در بدنشان تجربه می کنند.

National Diabetes Information Clearing House می گوید: عموما احساس سوزش یا درد در انگشتان پا، پاها، دست ها، بازوها و انگشتان دست ظاهر می شود. تمرین عادات غذایی مناسب و پیروی از رژیم دارویی که توسط پزشک تنظیم شده است، احتمال ابتلا به نوروپاتی دیابتی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید