آشنایی با دلایل عمده گوش درد

آشنایی با دلایل عمده گوش درد


گوش درد مشکلی است که شاید برای شما هم حداقل یکبار اتفاق افتاده باشد. گوش درد باعث درد بدی در قسمت های مختلف گوش می شود که دلایل مختلفی در این امر دخیل هستند که هر کدام به طور جداگانه می تواند عاملی برای این درد باشد. نکته ای که در این باره باید به آن توجه کنید این است که وقتی دچار گوش درد می شوید، علت لزوما عفونت نمی باشد و ممکن است دلایل غیر عفونی باعث گوش درد شده باشد که در این پست از مجله پزشکی نازدونه مقاله ای آماده کرده ایم که به دلایل غیرعفونی گوش درد خواهیم پرداخت.

آشنایی با دلایل عمده گوش درد

پاره شدن پرده گوش

Clinic Mayoتوصیه می کند که یک پرده گوش پاره ممکن است باعث درد ناگهانی و شدید گوش شود. علل احتمالی غیرعفونی پارگی پرده گوش عبارتند از قرار گرفتن در معرض سر و صدای انفجاری، ضربه به گوش، شکستگی جمجمه یا وارد شدن یک جسم سخت به گوش. درد پارگی گوش معمولا به سرعت کاهش می یابد. آکادمی آمریکایی Otolaryngology – جراحی سر و گردن اشاره می کند که اغلب پارگی پرده گوش خود به خود بهبود می یابند.

جمهع شدن موم گوش

موم گوش معمولا از گوش خارج می شود. با این حال، ممکن است در کانال گوش تجمع پیدا کند که باعث انسداد کامل یا جزئی می شود. دکتر پتر رولاند و همکارانش در مقاله ای که در سال ۲۰۰۸ منتشر شده در “Otolaryngology – Head and Neck Surgery” گزارش دادند حدود ۵ درصد از بزرگسالان و ۱۰ درصد از کودکان تحت تاثیر این مشکل قرار دارند. این بیماری معمولا باعث درد گوش، کاهش شنوایی، خارش و سرگیجه می شود. حذف موم گوش، همه نشانه های مرتبط را از بین می برد.

آشنایی با دلایل عمده گوش درد

وجود جسم خارجی در گوش

حضور یک جسم خارجی در کانال گوش اغلب موجب گوش درد می شود. سیستم بهداشتی دانشگاه ویرجینیا یادآور می شود که کودکان ۲ تا ۴ ساله بیشتر جسم خارجی وارد گوششان می شود. کودک ممکن است به پدر و مادرش نگوید که چیزی در گوش او گیر کرده، اما معمولا از درد گوش شکایت دارد. در کودکان، حذف جسم خارجی ممکن است نیازمند بیهوشی عمومی و بی حسی موضعی باشد.

پدیده کیست درموئید

سیستم بهداشتی دانشگاه ویرجینیا توضیح می دهد که کیست درموئید یک نقص مادرزادی پوست است که در طول زمان به یک کیست تبدیل می شود. غالبا کیست درموئید در کانال گوش یا گوش میانی اتفاق می افتد. همانطور که کیست در فضای محدود گوش گسترش می یابد، ممکن است باعث درد گوش شود. جراحی حذف درمان قطعی برای این وضعیت است.

وجود اختلال در مفصل گیجگاه

مفصل گیچگاه اتصال بین فک پایین، فک بالا و جمجمه است. این مفصل پیچیده مسئول ایجاد فشار زیاد برای جویدن است. اختلالات عملکردی و ساختاری در مفصل گیجگاه رایج هستند؛ اختلال مفصل گیجگاه یا TMJ، این اختلالات را توصیف می کند. انجمن TMJ گزارش می دهد که یکی از علائم بسیاری که ممکن است با TMJ رخ دهد، درد گوش است. اختلال در مفصل معمولا با درد گوش ارتباط دارد.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید