آشنایی با علائم ایدز و نحوه پیشگیری از آن

آشنایی با علائم ایدز و نحوه پیشگیری از آن


علائم ایدز: در این پست از مجله پزشکی دکتر سه با یک مقاله دانستنی پزشکی دیگر در خدمت شما دوستان عزیز هستیم  و در این مقاله قصد داریم درباره علائم ایدز و عوامل موثر بر آن و همچنین نحوه پیشگیری از آن صحبت کنیم. برخی از علائم ایدز، تب، لرز و گلو درد می باشد البته همه این نشانه ها لزوما به این معنی نیست که شما ایدز دارید و ممکن است این ها نشانه های یک سرماخوردگی باشد. ویروس این بیماری به سیستم ایمنی بدن حمله می کند. نکته مهم این است که ایدز یک بیماری است ولی HIV یک ویروس است. که در این مقاله به علائم ایدز و نحوه پیشگیری از آن خواهیم پرداخت.

آشنایی با علائم ایدز و نحوه پیشگیری از آن

دلایل عفونت اچ آی وی و ابتلا به ایدز

اچ آی وی یک رتروویروس است که اندام های حیاتی و سلول های سیستم ایمنی بدن را آلوده می کند .ویروس به علت عدم وجود درمان ضد رتروویروسی (ART) پیشرفت می کند – درمان دارویی باعث کند شدن یا جلوگیری از رشد ویروس های جدید HIV می شود. میزان پیشرفت ویروس به طور گسترده بین افراد متفاوت است و بستگی به عوامل بسیاری دارد. این عوامل عبارتند از

سن بیمار
توانایی بدن برای دفاع از HIV
دسترسی به مراقبت های بهداشتی
وجود عفونت های دیگر
آلودگی ژنتیکی ارثی
مقاومت در برابر سویه های خاص HIV

 

نحوه انتقال:

 انتقال از طریق جنسی

این می تواند زمانی رخ دهد که تماس با مایعات جنسی آلوده (رکتوم، تناسلی، یا غشاهای مخاطی دهان) وجود دارد. این می تواند در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده، از جمله واژینال، دهانی و رابطه جنسی مقعدی، یا به اشتراک گذاری اسباب بازی های جنسی با فرد مبتلا به HIV انتقال یابد.

انتقال از طریق پریناتال

مادر می تواند عفونت را به فرزند خود در طول زایمان، بارداری و همچنین از طریق تغذیه با شیر انتقال دهد.

انتقال از طریق خون

خطر انتقال HIV از طریق انتقال خون در حال حاضر در کشورهای توسعه یافته، به لطف غربالگری دقیق و اقدامات احتیاطی بسیار پایین است. با این حال، در بین مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی، به اشتراک گذاری و استفاده مجدد از سرنگ های آلوده به خون حاوی HIV موجب انتقال می شود.

آشنایی با علائم ایدز و نحوه پیشگیری از آن

علائم ایدز

در اکثر موارد، نشانه های HIV ناشی از عفونت های ناشی از باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و / یا انگل ها است. این شرایط معمولا در افراد مبتلا به سیستم ایمنی سالم ایجاد نمی شود زیرا از بدن در مقابل عفونت محافظت می کنند.

نشانه های عفونت HIV اولیه

بسیاری از افراد مبتلا به HIV هیچ نشانه ای برای چند ماه تا حتی چند سال پس از آلوده شدن ندارند. سایر افراد ممکن است علائم مشابه آنفلوانزا، معمولا ۲-۶ هفته پس از ابتلا به ویروس

را ایجاد کنند. علائم ایدز و عفونت HIV اولیه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تب
لرز
درد مفصلی
دردهای عضلانی
گلو درد
عرق کردن (به ویژه در شب)
غدد بزاقی متورم
بثورات قرمز
خستگی
ضعف
کاهش وزن ناخواسته

 

عفونت بی دلیل

در بسیاری از موارد، بعد از اینکه علائم اولیه ناپدید می شوند، علائم بیشتری برای چندین سال وجود نخواهد داشت. در طول این مدت، ویروس در حال توسعه و آسیب رساندن به سیستم ایمنی بدن و اندام است. بدون اینکه داروهای ضد ویروس مصرف شود، این پروسه می تواند به طور متوسط ​​تا ۱۰ سال طول بکشد. فرد آلوده اغلب علائمی ندارد، احساس خوبی دارد و به نظر می رسد سالم است.

آشنایی با علائم ایدز و نحوه پیشگیری از آن

مرحله بالاتر عفونت HIV

اگر عفونت درمان نشود،HIV توانایی مبارزه با عفونت را تضعیف می کند. این فرد آسیب پذیر به

بیماری های جدی مبتلا می شود. این مرحله از عفونت به عنوان ایدز شناخته می شود. علائم عفونت HIV در اواخر مرحله ممکن است شامل:

تاری دید
اسهال، که معمولا مداوم یا مزمن است
سرفه خشک
تب بالای ۱۰۰ درجه فارنهایت (۳۷ درجه سانتیگراد) طولانی مدت
عرق شبانه
خستگی دائمی
تنگی نفس (تنگی نفس)
تورم غدد لنفاوی طولانی مدت
کاهش وزن ناخواسته
لکه های سفید بر روی زبان یا دهان

در طول مرحله بیماری ایدز، خطر ابتلا به بیماری تهدید کننده زندگی بسیار بیشتر است. بیماری های تهدید کننده حیات را می توان کنترل یا اجتناب کرد و / یا با داروهای مناسب درمان کرد که اغلب شامل درمان HIVمی باشد.

باورهای غلط:

اشکالات غلط درباره HIV و ایدز وجود دارد. ویروس نمی تواند از طریق:

دست دادن
در آغوش گرفتن
بوسیدن گاه به گاه
عطسه کردن
لمس پوست
استفاده از توالت یکسان
حوله های مشترک
به اشتراک گذاشتن کارد و چنگال
تنفس دهان به دهان
یا سایر اشکال “تماس گاه به گاه”

از فردی به فرد دیگری منتقل شود.

آشنایی با علائم ایدز و نحوه پیشگیری از آن

نحوه پیشگیری

برای جلوگیری از ابتلا به ویروس اچ آی وی، متخصصان مراقبت های بهداشتی توصیه های احتیاطی را بیان کرده اند که شامل:

رابطه بدون حفاظت

داشتن رابطه جنسی بدون کاندوم می تواند یک فرد را در معرض خطر ابتلا به ویروس اچ آی وی و سایر عفونت های انتقال جنسی (STI) قرار دهد. اچ آی وی را می توان با داشتن انواع رابطه جنسی (واژن، دهان و / یا رابطه جنسی مقعدی) گسترش داد. همچنین می توانید از اشتراک اسباب بازی های جنسی با کسی که مبتلا به HIV است، آن را دریافت کنید. کاندوم باید با هر عمل جنسی مورد استفاده قرار گیرد.

به اشتراک گذاشتن سوزن مواد مخدر

استفاده از مواد دارویی در ورزشکاران یک عامل مهم در انتقال HIV در کشورهای توسعه یافته است. سوزن های به اشتراک گذاری می توانند کاربران را به ویروس اچ آی وی و دیگر ویروس ها مانند هپاتیت سی مبتلا کنند. استراتژی هایی مانند برنامه های تبادل سوزنی برای کاهش عفونت های ناشی از سوء مصرف مواد استفاده می شود. اگر کسی نیاز به استفاده از یک سوزن داشته باشد، باید یک سوزن تمیز، استفاده نشده و غیرقابل استفاده باشد.

تماس با مایع بدن

قرار گرفتن در معرض اچ آی وی می تواند با استفاده از اقدامات احتیاطی برای کاهش خطر ابتلا از طریق خون آلوده کنترل شود. در تمام مراحل، کارکنان مراقبت های بهداشتی باید از (دستکش، ماسک، عینک محافظ، سپر و لباس) استفاده کنند. شستشوی مرتب و دقیق پوست بلافاصله پس از آلودگی با خون یا سایر مایعات بدن، احتمال بروز عفونت را کاهش می دهد.

پیشگیری در دوران بارداری

برخی از مادران باردار مبتلا بهHIV می توانند به فرزند آسیب برسانند. اما یک برنامه درمان موثر می تواند انتقال HIV از مادر به نوزاد را از بین ببرد. برای محافظت از سلامت کودک باید اقدامات احتیاطی انجام شود. تحویل به صورت سزارین ممکن است ضروری باشد. مادران آلوده به HIV نباید شیردهی کنند.

تاثیر آموزش و پرورش

آموزش مسائل بهداشتی یک عامل مهم در کاهش رفتارهای پرخطر است.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید