آشنایی با عمل جراحی حذف تخمدان و لوله های فالوپ

آشنایی با عمل جراحی حذف تخمدان و لوله های فالوپ


عمل جراحی حذف تخمدان: امروزه عمل های جراحی متنوعی در دنیای پزشکی وجود دارد که هر کدام قسمت خاصی از بدن را نشانه می گیرد ولی عمل های جراحی نیز وجود دارد که کمتر نام آنها را شنیده اید. یکی از این عمل های جراحی، عمل سالپنگو اوفورکتومی یا عمل جراحی حذف تخمدان و لوله های فالوپ  می باشد که معمولا برای درمان سرطان و یا حاملگی خارج رحمی صورت می گیرد که از این رو ما نیز در مجله پزشکی نازدونه تصمیم گرفتیم مقاله ای در مورد عمل جراحی حذف تخمدان و لوله های فالوپ برای شما عزیزان آماده کنیم که امید است مورد توجه شما قرار گیرد.

آشنایی با عمل جراحی حذف تخمدان و لوله های فالوپ

عمل جراحی حذف نخمدان چیست؟

سالپنگو اوفورکتومی یک روش جراحی است که شامل حذف تخمدانهای زن و لوله های فالوپ می شود.

یک زن میتواند یک سالپنگو اوفورکتومی دوطرفه داشته باشد که هر کدام از تخمدانها و لوله های فالوپ خارج میشوند یا یک سالپنگو اوفورکتومی یک طرفه که در آن تنها یک تخمدان و لوله فالوپی حذف میشود.

سالپنگو اوفورکتومی می تواند به طور مستقل و یا به عنوان بخشی از هیسترکتومی کل که در آن رحم نیز برداشته می شود، انجام می شود.

آشنایی با عمل جراحی حذف تخمدان و لوله های فالوپ

قابلیت عمل با روش های مختلف زیر:
لاپاروسکوپی:

جراح یک شکاف کوچک در شکم ایجاد می کند و یک لاپاراسکوپ را که شامل یک دوربین کوچک و نور است به داخل لگن وارد می کند. این ابزارها به جراح کمک می کند تا تخمدان ها و لوله های فالوپی را پیدا کنید که از طریق برش دوم در بالای واژن حذف می شوند. جراح سپس دو برش را می بندد. این نوع روش کمتر تهاجمی است و نیاز به زمان بازسازی کوتاه تری از مراحل باز جراحی دارد.

رباتیک:

یک روش روباتیک شبیه یک روش لاپاراسکوپی است، به جز اینکه از بازوی روبوتیک برای کمک به جراح در پیدا کردن و حذف تخمدانها و لوله ها استفاده می کند.

به طور سنتی:

یک روش جراحی سنتی یا باز، نیازمند برش بزرگتر در شکم یا لگن است. این باز کردن اجازه می دهد تا جراح ارگان ها را ببیند و آنها را از طریق برش به صورت دستی بردارد. پروسه های باز، خطر بیشتری برای عوارضی مانند عفونت دارند و تمایل دارند که زمان بهبودی بیشتری داشته باشند.

پس از جراحی، یک زن ممکن است نیاز به مصرف جایگزینی هورمون داشته باشد.

آشنایی با عمل جراحی حذف تخمدان و لوله های فالوپ

چه کسانی نیاز به عمل جراحی حذف تخمدان دارند؟

دلایل زیادی وجود دارد که یک زن ممکن است به یک سالپنگو اوفورکتومی نیاز داشته باشد. این می تواند برای درمان یک بیماری یا برای جلوگیری از رشد خاصی از سرطان انجام شود.

زناني که مي دانند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را در اثر سابقه خانوادگي دارند ممکن است انتخاب کنند که تخمدان ها پس از تولد فرزندانشان برداشته شود.

یک سالپنگو اوفورکتومی به طور قابل توجهی باعث کاهش خطر ابتلا به این نوع سرطان می شود. همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد.

هنگام انجام این نوع جراحی، جراح به ویژه مراقب تمام بافت های آسیب دیده برای جلوگیری از رشد سرطان است.

آشنایی با عمل جراحی حذف تخمدان و لوله های فالوپ

موارد مورد استفاده از عمل جراحی حذف تخمدان:
سرطان تخمدان:

گاهی اوقات پزشک توصیه می کند که کل تخمدان و لوله های فالوپ، نه فقط تومور را از بین ببرد.

توده تخمدان:

تومورهای خوش خیم (غیر سرطانی)، کیست ها یا آبسه ها ممکن است نیاز به حذف کل تخمدان یا لوله فالوپی داشته باشد، به ویژه اگر جرم باعث فشار بر ساختارهای نزدیک شود یا باعث درد و فشار شود.

آندومتریوز:

اندومتریوز زمانی اتفاق می افتد که قطعاتی از بافت اندومتری در یک محل خارج از رحم، از جمله در لوله های تخمدان یا فالوپ، رشد می کنند. این بیماری می تواند درد و ناراحتی شدید ایجاد کند و گاهی اوقات نیاز به رحم، تخمدان یا لوله های فالوپ را برطرف کند.

حاملگی خارج از رحم:

حاملگی خارج رحمی زمانی اتفاق می افتد که یک جنین خارج از رحم تشکیل شود. این وضعیت اضطراری است و نیاز به کورتاژ دارد. اگر در لوله فالوپی ایمپلنت شود، ممکن است لازم باشد کل لوله نیز برداشته شود.

پیچ خوردگی تخمدان:

تخمدان به وسیله یک رباط نازک به دیواره لگن متصل می شود. به ندرت، رباط ای که از تخریب تخمدان جلوگیری می کند یا گره ای را تشکیل می دهد که می تواند خون و عصب را قطع کند. این به جراحی اضطراری برای بازگرداندن جریان خون و جلوگیری از تخریب تخمدان نیاز دارد.

آشنایی با عمل جراحی حذف تخمدان و لوله های فالوپ

کارهایی که قبل از عمل جراحی حذف تخمدان باید انجام دهید

اگرچه پزشک اطلاعات خاصی را ارائه می دهد، کسی که جراحی را انجام می دهد ممکن است مورد نیاز باشد:

اجتناب از خوردن غذا قبل از عمل (معمولا حداقل ۸ ساعت)
پوشیدن لباس راحت و شل
جواهرات و لوازم شخصی را در خانه بگذارید.

 

مدت زمان بهبودی

طیف وسیعی از عوامل می تواند بر روند بهبودی، از جمله نوع روش، تأثیر بگذارد یا اینکه یک زن شروع به درمان جایگزینی هورمونی و یا وضعیت عمومی پزشکی کند.

به طور معمول، بهبودی از روش لاپاروسکوپی یا روبوتیک ساده تر و سریعتر از جراحی باز صورت می گیرد.

یک روش لاپاروسکوپی ممکن است مدت زمان بهبودی حدود ۲ هفته را داشته باشد در حالی که بهبودی از جراحی باز می تواند تا ۶ هفته طول بکشد.

آشنایی با عمل جراحی حذف تخمدان و لوله های فالوپ

توصیه ها:

لباس های شل و راحت در روز جراحی و در هفته ی بعد از آن بپوشید
سوپ و مایعات زیاد بخورید
اجتناب از هر گونه غذاهایی که باعث ایجاد گاز می شوند، مانند لوبیا، کلم بروکلی یا نخود و لپه
ایجاد یک مکان گرم و راحت برای استراحت در خانه
آماده کردن داروهای ضد نفخ، نعناع، ​​داروهای ضد یبوست و مسهل و داروهای ضد درد.
استفاده از نی هنگام نوشیدن مایعات برای جلوگیری از خم شدن
حتما از دستشویی فرنگی استفاده کنید.

 

آینده عمل جراحی حذف تخمدان:

اگر چه یک سالپنگو اوفورکتومی یک جراحی معمولی است، اما ضروری است که یک جراح پیدا کنید که دارای صلاحیت و تجربه با این روش باشد. سالپنگو اوفورکتومی به طور قابل توجهی می تواند میزان بقای برخی از سلول های سرطانی را افزایش دهد.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید