آشنایی با عوامل موثر بر بیماری سرطان پستان در زنان

آشنایی با عوامل موثر بر بیماری سرطان پستان در زنان


تحقیقات حاکی از آن است که عوامل مختلفی در بیماری سرطان پستان در زنان نقش دارند. یکی از مهمترین عوامل زن بودن شما و هم چنین افزایش سن شما می باشد. که معمولا این گونه سرطان ها در زنان بالای 50 سال رخ می دهد. حتی برخی از بانوان بدون اینکه عامل خاطری آنها را تهدید کند، دچار بیماری سرطان پستان می شوند. تاثیر عوامل  مختلف بر این بیماری متفاوت است و هر کدام تاثیر خاصی بر مبتلا شدن به بیماری سرطان پستان در زنان دارد. در این مقاله از مجله پزشکی نازدونه ما به عوامل موثر بر بیماری سرطان پستان در زنان خواهیم پرداخت که امید است مورد توجه شما قرار گیرد.

آشنایی با عوامل موثر بر بیماری سرطان پستان در زنان

افزایش سن

خطر ابتلا به سرطان سینه با سن افزایش می یابد، بیشتر سرطان های پستان بعد از ۵۰ سالگی تشخیص داده می شوند.

عوامل ژنتیکی

تغییرات ارثی (جهش) در برخی از ژن ها، مانند BRCA1 و BRCA2 موجب ایجاد خطر می شوند. زنان که این تغییرات ژنتیکی را به ارث برده اند، در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان قرار دارند.

دوره قاعدگی

زناني که دوره شان را قبل از ۱۲ سالگي شروع مي کنند و در معرض هورمون هاي طولاني هستند، خطر ابتلا به سرطان پستان را کمي افزايش مي دهند.

تاثیر بارداری دیر هنگام یا عدم بارداری

داشتن اولین بارداری پس از ۳۰ سالگی و عدم بارداری طولانی مدت می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.

 

آشنایی با عوامل موثر بر بیماری سرطان پستان در زنان

یائسگی

همانند آغاز دوره، قرار داشتن طولانی مدت در معرض هورمون های استروژن در زندگی نیز خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

فعالیت کم

زنان که از لحاظ جسمی فعال نیستند خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهند.

 

بالا بودن وزن

زنان سالخورده ای که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند خطر ابتلا به سرطان سینه را نسبت به افرادی که دارای وزن طبیعی دارند، افزایش می دهند.

تاثیر داشتن سینه متراکم

سینه های انبوه دارای بافت همبند بیشتری نسبت به بافت چربی دارند. زنان با سینه های متراکم احتمال بیشتری دارند که سرطان پستان را دریافت کنند.

تاثیر هورمون درمانی

مصرف هورمون ها برای جایگزینی استروژن و پروژسترون از دست رفته در دوران یائسگی بیش از ۵ سال، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد..

آثار قرص های ضد بارداری

مشخص شده است که قرص های ضد بارداری خوراکی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند.

آشنایی با عوامل موثر بر بیماری سرطان پستان در زنان

سابقه بیماری های سرطانی

زنان مبتلا به سرطان سینه بیشتر احتمال دارد که یک بار دیگر سرطان پستان را دریافت کنند.

سابقه بیماری های غیر سرطانی

برخی از بیماری های غیر سرطانی پستان مانند هیپرپلازی آتیپیک یا کارسینوم لوبولار با خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان همراه است.

عوامل ارثی

خطر ابتلا به سرطان سینه در خانمها، اگر مادر، خواهر یا دختر (اعضای خانواده درجه اول) یا اعضای خانواده مادر یا پدر شما سرطان سینه دارند، بالاتر است. داشتن یک نسل درجه اول مبتلا به سرطان سینه نیز خطر ابتلا را افزایش می دهد.

تاثیر پرتودرمانی

زناني كه قبل از ۳۰ سالگي از پرتو درماني قفسه سينه يا سينه (مانند درمان لنفوم هوچكين) استفاده مي كنند، در معرض ابتلا به سرطان پستان قرار دارند. همچنین زنانی که از داروهای سقط جنین استفاده می کنند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند.

مصرف الکل

مطالعات نشان می دهد که خطر ابتلا به سرطان پستان با افزایش میزان مصرف الکل فرد افزایش می یابد.

تحقیقات نشان می دهد که عوامل دیگری مانند سیگار کشیدن، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی که می توانند موجب سرطان شوند و تغییر کار شبانه نیز ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهند.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید