آشنایی با عوامل موثر بر لرزش دست ها

آشنایی با عوامل موثر بر لرزش دست ها


لرزش دست ها: امروز نیز در مجله پزشکی نازدونه یک مقاله مهم و کاربردی دیگر برای شما عزیزان آماده کرده ایم که در این مقاله به علل و عوامل موثر بر لرزش دست ها خواهیم پرداخت. لرزش دست ها معمولا در افرادی که سن بالایی دارند اتفاق می افتد ولی این به این معنی نیست که حتما وقتی سن شما بالا رفت باید دست شما نیز بلرزد و یا اینکه اصلا به این معنی نیست که فقط مسن ها دچار لرزش دست ها می شوند و ممکن است در جوانان نیز این اتفاق بیفتد. دلایل مختلف و متنوعی در این لرزش دست ها دخیل هستند که هر کدام به نوبه خود می تواند باعث بروز این مشکل شود که در این مقاله ما به آن خواهیم پرداخت که امید است مورد توجه شما قرار گیرد.

آشنایی با عوامل موثر بر لرزش دست ها

لرزش ها به عنوان حرکات و تکان دادن غیر دائمی تعریف می شوند که معمولا در دست فرد رخ می دهند. سه نوع لرزش دست می تواند اتفاق بیفتد:

لرزش استراحت، هنگامی رخ می دهد که دست در حالت استراحت قرار می گیرد و زمانی که دست شروع به حرکت می کند، متوقف می شود.
هنگامی که دست در حال حرکت است، لرزش جنبشی رخ می دهد و زمانی که حرکت دست ها متوقف می شوند، از بین می رود.
لرزش موضعی هنگامی رخ می دهد که دست در یک موقعیت خاص و در برخی از زمان ها دچار لرزش می شود، مانند زمانی که دست یک چیزی را نگه می دارد.

تاثیر داروها و برخی مواد غذایی

استفاده از مواد خاص می تواند باعث لرزش دست شود. مصرف بیش از حد کافئین می تواند باعث لرزش در دست ها شود. با توجه به مؤسسات ملی سلامت، مصرف الکل نیز با لرزش دست مرتبط است. نوشیدن بیش از حد الکل می تواند منجر به لرزش دست شود.

بعضی از مواد مخدر و داروهای تجویزی ممنوع نیز می تواند موجب لرزش دست شود که در هنگام استفاده از دارو یا در هنگام استفاده نکردن از دارو ایجاد می شود. لرزش دست در هنگام کنار گذاشتن بعضی از مواد مخدر مانند کوکائین، بدتر می شود.

تاثیر برخی از بیماری ها

لرزش دست به عنوان نشانه های بیماری های خاص شناخته شده است. بیماری پارکینسون، یک بیماری عصبی است که با لرزش دست و سفتی عضلانی مشخص می شود. لرزش دست در بیماری پارکینسون از نوع لرزش استراحت است. گرفتگی های بافت ها یکی دیگر از بیماری های عصبی است که لرزش دست را به عنوان یک علامت دارد. یک تیروئید بیش از حد فعال می تواند منجر به لرزش های موضعی شود، مگر اینکه درمان شود.

عوامل موثر دیگر

طبق گفته موسسه ملی بهداشت، پیری و قند خون پایین دو علت رایج برای لرزش دست است. استرس، اضطراب یا خستگی می تواند منجر به لرزش های موضعی شود، هرچند این لرزش ها هنگامی که استرس یا خستگی کاهش می یابد از بین می روند.

با این حال، آسیب مغزی نیز می تواند باعث ایجاد لرزش دست شود. تومور مغزی که می تواند عملکرد طبیعی مغز را مختل کند نیز علل احتمالی لرزش دست ها است.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید