آشنایی با فواید خوابیدن و تاثیرات مثبت آن

آشنایی با فواید خوابیدن و تاثیرات مثبت آن


فواید خوابیدن: خواب یکی از قسمت های مهم زندگی ماست که تاثیر مهم و ملموسی در بدن و ذهن می گذارد که عدم خواب کافی باعث مشکلات زیادی برای ذهن و بدن می گردد. شما وقتی خوب بخوابید، انرژی لازم برای روز بعد را دریافت می کنید همچنین از لحاظ ذهنی و بدنی بازسازی می شوید که این ها تنها گوشه ای از آثار و اهمیت و فواید خوابیدن است که از این رو با توجه به اهمیت موضوع، ما در مجله پزشکی نازدونه مقاله ای برای شما عزیزان آماده کرده ایم و از تاثیرات و مزایا و فواید خوابیدن با شما سخن خواهیم گفت که امید است مورد توجه شما قرار گیرد.

آشنایی با فواید خوابیدن و تاثیرات مثبت آن

تاثیر مثبت بر ذهن

یک شب خواب کافی به شما کمک می کند اطلاعات و مهارت های جدید را بیاموزید. وقتی خواب هستید، مغز شما مسیرهای جدیدی را برای کمک به شما به یاد می آورد. خواب نیز مهارت های حل مسئله، توجه و خلاقیت را بهبود می بخشد.

تاثیر مثبت بر قلب

خواب نقش مهمی در حفظ سلامت قلب و عروق خونی شما دارد. افرادی که مشکلات خواب دارند، خطر ابتلا به بیماری قلبی در آن ها ۵۰٪ بیشتر است.

تاثیر مثبت بر وزن

خواب ضعیف به چاقی مرتبط است. خواب به تنظیم هورمون هایی که اشتهای شما را کنترل می کنند، کمک می کند و این توضیح می دهد که چرا در روزهایی که شب قبل به مقدار کافی خوابیده اید، احساس گرسنگی نمی کنید. خواب ضعیف نیز ممکن است بر متابولیسم شما تاثیر بگذارد.

پیشگیری از ابتلا به عفونت

خواب کمک می کند سیستم ایمنی بدن شما را قوی نگه دارد تا بتوانید از بیماری ها دور بمانید. محروم شدن از خواب می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کند و احتمال ابتلای شما به عفونت را افزایش می دهد.

رابطه خواب با دیابت

کم خوابی بیش از حد با یک خطر بالاتر برای دیابت نوع ۲ مرتبط است. خواب بر روی ترشح هورمون انسولین تاثیر می گذارد که قند خون را تنظیم می کند.

آشنایی با فواید خوابیدن و تاثیرات مثبت آن

مفید برای افسردگی

تحقیقات نشان می دهد که درمان اختلالات خواب مانند آپنه خواب می تواند به کاهش علائم افسردگی کمک کند. اگر افسردگی دارید، حتما به پزشک در مورد عادت های خواب خود اطلاع دهید.

تاثیر مثبت بر رانندگی

عدم خواب کافی زمان واکنش شما را کاهش می دهد. بر اساس تخمین های دولت، رانندگی های بدون تمرکز کافی باعث می شود سالیانه تا ۶۰۰۰ تصادف مرگبار رخ دهد.

رابطه خواب عمیق و فشار خون پایین

محرومیت از خواب با فشار خون بالا مرتبط است. هنگامی که شما وارد مرحله عمیق خواب شوید، ضربان قلب و فشار خون شما کاهش می یابد. این به سیستم عروقی شما امکان استراحت می دهد.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید