آشنایی با فواید و مضرات عمل وازکتومی

آشنایی با فواید و مضرات عمل وازکتومی


شاید شما هم تا به حال نام عمل وازکتومی را نشنیده باشید و نمی دانید که اصلا چه چیزی است که از این رو ما تصمیم گرفتیم در این پست از مجله پزشکی نازدونه مقاله ای برای شما  آماده  کنیم و در آن از مزایا و مضرات عمل وازکتومی با شما سخن بگوییم که توصیه می شود تا انتهای مقاله ما را همراهی بفرمایید که امید است این مقاله مورد توجه شما قرار گیرد. عمل وازکتومی در مردان صورت می گیرد و برای این انجام می شود که فرد دیگر نمی خواهد فرزندان بیشتری داشته باشد و از این رو این عمل را انجام می دهد.

آشنایی با فواید و مضرات عمل وازکتومی

این یک عمل ساده است و مستلزم بستری شدن بیمار نیست، زیرا عملیات به سختی ۱۵-۲۰ دقیقه طول می کشد. این عملیات تحت بیحسی موضعی انجام می شود که طی آن یک برش کوچک به اندازه دانه گندم بر روی هر دو طرف اسکروتوم مرد یعنی هر طرف لوله (Vas deferens) که اسپرم ها را از بیضه ها حمل می کنند،ایجاد می کنند. این مانع از جریان اسپرم به مایع منی می شود.

بنابراین لقاح اسپرم مرد و تخمک زن متوقف می شود. بنابراین، هیچ حاملگی نمی تواند اتفاق بیفتد. غدد مردانه از کار نیفتاده اند و او همچنان می تواند مانند قبل از رابطه جنسی لذت ببرد. او همچنین در طی رابطه جنسی انزال دارد اما در حال حاضر منی او اسپرم هایی را که باعث حاملگی می شوند ندارد، اما هیچ اختلافی در قدرت (قدرت جنسی) وجود ندارد. بلافاصله پس از عمل، مرد می تواند به خانه برگردد اما بهتر است حداقل ۲ ساعت او را تحت نظر نگه دارند. قبل از رفتن به خانه، محل باید برای جلوگیری از خونریزی ناخوشایند مورد بررسی قرار گیرد. اگر خونریزی وجود داشته باشد باید قبل از اینکه به خانه برگردد کنترل شود.

توصیه ها:

او نباید پانسمان را با ادرار یا مدفوع خیس کند.
از پوشیدن لباس ها هنگام حمام کردن باید محافظت کرد.
او حتی اگر دچار خارش باشد، نباید منطقه را خراش دهد.
او باید ۵ روز بعد به بیمارستان برود تا وضعیت بررسی شده و بخیه ها برداشته شوند.
او باید برای یک هفته کار سخت یا دوچرخه سواری انجام ندهد.
او باید حدود یک هفته رابطه جنسی نداشته باشد. پس از آن او باید از کاندوم استفاده کند.
بعد از سه ماه باید منی خود را بررسی کند تا اطمینان حاصل شود که اسپرمی موجود نیست. اگر هیچ اسپرمی یافت نشد، در آینده نیازی به استفاده از موارد ضد بارداری نیست.

آشنایی با فواید و مضرات عمل وازکتومی

فواید

این روش بسیار ساده، ایمن و موثرتر از روش های جلوگیری از بارداری است.
مستلزم بستری شدن نیست.
با لذت جنسی تداخل ندارد.
سه ماه اول پس از عمل، اقدامات بعدی جهت جلوگیری از حاملگی، لازم نیست.

مضرات

این یک روش غیرقابل برگشت است، اما در برخی موارد جراحی مجدد با موفقیت همراه بوده است، اما این همیشه موفق آمیز نیست.
باید در سه ماه اول بعد از عمل یا تا زمان آزمایش اسپرم که عدم وجود اسپرم را تأیید کند کاندوم استفاده شود.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید