آشنایی با فواید و کاربردهای سونوگرافی

آشنایی با فواید و کاربردهای سونوگرافی


شاید شما هم تا به حال آزمایش سونوگرافی که به اختصار سونو گفته می شود را انجام داده باشید. در واقع وقتی صحبت از این آزمایش می شود، منظور یک نوع روش تصویربرداری است که در تشخیص هایی که پزشک اتخاذ می کند بسیار کمک کننده است و می تواند با درصد بالاتری بیماری شما را تشخیص دهد. سونوگرافی برای بازدید قسمت های داخلی بدن بیمار انجام می شود. در بانوانی که باردار هستند نیز این آزمایش انجام  میشود و وضعیت هر لحظه جنین در این آزمایش مشخص می شود که در این مقاله به فواید این آزمایش خواهیم پرداخت.

آشنایی با فواید و کاربردهای سونوگرافی

سونو

دستگاه شما یا دستگاه اسکنر سونوگرافی به طور متوسط ​​از یک کامپیوتر، صفحه نمایش و یک پروب مبدل استفاده می کند که برای اسکن بدن استفاده می شود. مبدل ابزار کوچکی است که تکنسین مربوطه در دست خود نگه می دارد و به اسکنر متصل است. این بخشی از اسکنر سونوگرافی است که در بالای منطقه بدن قرار می گیرد که باید اسکن شود. منطقه مربوطه با یک ژل مخصوص روغن کاری می شود. این مبدل امواج صوتی را از طریق بدن انتقال می دهد و ساختار داخلی بدن آنها را به عنوان “بازتاب” باز می گرداند. این اکوها به مبدل بازگشت می کنند که به نوبه خود آنها را به بخش کامپیوتر اسکنر سونوگرافی انتقال می دهد و آنها را به عنوان تصاویر بصری در زمان واقعی نمایش می دهد.

تصاویر سونوگرافی به طور دقیق همانند امواجی که خفاش ها و زیردریایی ها برای حرکت استفاده می کنند، کار می کنند. از آنجایی که یک صدای کنترل شده در برابر هر جسم بازتاب می شود، می توان آن را برای درک فاصله جسم مربوطه، شکل، اندازه و حتی تراکم آن استفاده کرد. هنگامی که مبدل اسکنر سونوگرافی در برابر پوست فشرده می شود، آن شروع به هدایت جریان امواج صوتی با فرکانس بالا به بدن می کند. امواج صوتی از مایعات، بافت ها و اندام های بدن اکو می شوند و توسط مبدل دریافت می شوند که تغییرات کوچک را در زمین و جهت صدا ثبت می کند. این انعکاس ها بلافاصله توسط رایانه اندازه گیری و نمایش داده می شوند و یک عکس قابل مشاهده در زمان واقعی را بر روی صفحه نمایش برای تکنسین و پزشکان نمایش می دهند.

آشنایی با فواید و کاربردهای سونوگرافی

تصاویر آزمایش سونو

تصاویر سونوگرافی، ثابت کرده اند که روش خوبی برای هدایت مراحل حداقل تهاجمی و به عنوان ابزار تشخیص بسیار مفید در زنان هستند. تصاویر اسکنر سونوگرافی، برای بررسی بدن به منظور تشخیص مشکلات با عضلات، تاندون، لیگامان، مفاصل و بافت نرم مورد استفاده قرار می گیرند. تصاویر سونوگرافی اغلب جنبه، عملکرد و آناتومی را نشان می دهند و به متخصصان رادیولوژیست اجازه می دهد تا شرایط مختلف را تجزیه و تحلیل کرده و وضعیت آسیب یا بیماری را بررسی کنند.

اسکن سونوگرافی، همچنین روش خوبی برای بررسی اندام های داخلی بدن، از جمله قلب، کبد، کیسه صفرا، طحال، پانکراس، کلیه ها و مثانه است. اسکن سونوگرافی کمک می کند تا منابع درد، تورم یا عفونتی که بیمار از آن رنج می برد، تعیین شود. از آنجا که تصاویر سونوگرافی در زمان واقعی گرفته شده اند، آنها حرکت بافت ها و اندام های داخلی را نشان می دهند و پزشکان می توانند جریان خون و عملکردهای دریچه قلب را مشاهده کنند.

این تطبیق اسکنر سونوگرافی، کمک می کند تا میزان آسیب بعد از حمله قلبی یا بیماری دیگر تشخیص داده شود. سنگ های صفراوی و سنگ کلیه به راحتی قابل تشخیص هستند. اسکن سونوگرافی مایع، کیست ها، تومورها، آبسه در شکم یا کبد را شناسایی می کند و همچنین موجب تخریب جریان خون از لخته ها و یا آئورت اسکلروز در پاها می شود. تصاویر سونوگرافی نیز برای ارزیابی ساختارهای سطحی مانند غده تیروئید و اسکروتوم مورد استفاده قرار می گیرند .بیشتر آزمایشات سونوگرافی ۴۵ دقیقه یا کمتر زمان می برند.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید