آشنایی با مدل های مختلف جراحی لثه و بیماری پریودنتال لثه

آشنایی با مدل های مختلف جراحی لثه و بیماری پریودنتال لثه


جراحی لثه: ممکن است طی مراجعه ای که به دندانپزشک داشته اید، به شما گفته شده باشد که برای ویزیت نزد جراح لثه بروید. دلیل این کار چیست؟ در واقع متخصص و جراح لثه، مشخصا شخصی است که در زمینه لثه تخصص گرفته است و به درمان بیماری های لثه می پردازد. یکی از بیماری های لثه، بیماری پریودنتال است که یک سری باکتری وارد لثه می کند و نتیجه این عمل این می شود که لثه متورم می شود و همچنین قرمز می شود که از این رو با توجه به اهمیت موضوع، ما نیز در مجله پزشکی دکتر سه مقاله ای راجب بیماری پریودنتال لثه و مدل های مختلف جراحی لثه برای شما آماده کرده ایم.

آشنایی با مدل های مختلف جراحی لثه و بیماری پریودنتال لثه

عوامل موثر در بیماری پریودنتال لثه:

بیماری پریودنتال لثه از وجود باکتری در دهان و چسبیده به دندان آغاز می‌شود. باکتری‌ها جمع شده و تکثیر می‌شوند و سطح باکتریایی را شکل می‌دهند که با آن پلاک دندان می‌گویند. اکر این پلاک بر روی دندان شکل گیرد، می‌تواند بافت‌های لثه‌های مجاور را آلوده کند. این آلودگی سپس کم‌کم در لثه توسعه یافته و نوع اولیه بیماری لثه را پدید می‌آورد.

نخ دندان روزانه و روزی دو مرتبه مسواک زدن با خمیردندان ضد باکتری می‌تواند جلوی رشد آلودگی لثه را بگیرد. پلاک‌ها و باقیمانده غذا با مراقبت‌های بهداشتی دهان از بین می‌روند و بنابراین با تمیز کردن سطح دندان پلاک باکتری در سطح لثه نیز از بین خواهد رفت. اگر بروز آلودگی‌های کوچک لثه جدی گرفته نشده و درمان نشود می‌تواند به بیماری پریودنتال لثه که بسیار جدی است بیانجامد.

بنابراین، اگر پلاک و باقیمانده غذا از بین نرفته و مراقبت‌های بهداشتی صورت نگیرند، آلودگی جزئی لثه‌ها جدی‌تر شده و لثه را ملتهب‌تر نماید، پس از آن ممکن است لثه‌ها خونریزی داشته باشند و فضای بین دندان و لثه بیشتر شود و بیماری پریودنتال لثه‌ها گسترش یابد.

زمانی که پلاک باکتی بیوفیلم را تشکیل داده و انباشته‌تر شده و پایین‌تر از خط لثه می‌روند، بیماری لثه بیشتر گسترش می‌یابد. در این زمان، مراقبت خانگی مفید نخواهد بود و پلاک دندان را از بین نخواهد برد. اگر این مشکل همچنان درمان نشود، آلودگی‌ها بیشتر در لثه فرو رفته و درون لثه آلوده خواهد شد.

باکتری‌های درون پلاک که لثه‌های مجاور را نیز آلوده می‌کنند، آبسه عمیق‌تری را ایجاد خواهند کرد. این نوع از بیاری پریودنتال پیشرفته لثه می‌تواند بر روی ریشه دندان‌ها اثر گذاشته و آن‌ها را نیز آلوده کند. دندان ممکن است لق شده و آزاردهنده شوند. در اینجاست که بیمار به جراحی لثه احتیاج پیدا می‌کند.

آشنایی با مدل های مختلف جراحی لثه و بیماری پریودنتال لثه

راه حل

در این حالت نیاز است برای بیمار مقیاس گذاری و برنامه‌ریزی ریشه صورت گیرد. متخصص بهداشت دندان از دستگاه مقیاس گیری فراصوت برای از بین بردن پلاک‌ها و باقی مانده مواد غذایی موجود در زیر خط لثه، استفاده خواهد کرد و ریشه ها را از آلودگی و بیماری پاک می‌کند.

این عمل که به آن جراحی لثه گفته می‌شود در دو الی چهار جلسه انجام می‌شود. تعداد جلسات درمان بسته به میزان آلودگی دهانی بیمار است. در عمل‌های مراقبت بهداشت دهانی مراقت‌های خانگی نیز مجددا به صورت مختصر توسط به بیمار توضیح داده خواهد شد.

مدل های مختلف جراحی لثه:

آشنایی با مدل های مختلف جراحی لثه و بیماری پریودنتال لثه

مدل جراحی لثه شل

اگر نفوذ آلودگی بیش از ۵ میلیمتر عمق داشته باشد، جراح لثه احتمالاً این عمل را انجام خواهد داد تا میزان آلودگی‌های لثه را کاهش دهد. بیشتر بیمارانی که تشخیص داده‌ می‌شود مشکلات پریودنتال دندانشان متوسط تا شدید است نیاز به این عمل خواهند داشت. دندان‌پزشک بافت لثه را باز خواهد کرد و بافت لثه را از دندان جدا می‌کند. سپس با استفاده از دستگاه مقیاس‌دهی التراسونیک و ابزارهای دستی لثه را کاملاً تمیز کرده و پلاک و مواد غذایی باقی مانده را از درون لثه پاک می‌کند.

آشنایی با مدل های مختلف جراحی لثه و بیماری پریودنتال لثه

جراحی لثه گینگیوکتومی

این جراحی زمانی انجام می‌شود که نیاز باشد بافت اضافی لثه از بین برود. بافت اضافی لثه ممکن است بیش از حد بر روی دندان رشد یابد و مانع از تمیز کردن سطح دندان است. دندان پزشک لثه بیمار را بی حس خواهد کرد و لثه‌ها اضافی را برش می‌دهد.

آشنایی با مدل های مختلف جراحی لثه و بیماری پریودنتال لثه

مدل جراحی زیبایی لثه

این نوع از جراحی لثه برای شکل دادن مجدد بافت سالم لثه به دور دندان است تا شکل ظاهری آن بهتر شود. اگر فردی دندان در حال خرابی داشته باشد و لثه از دندان جدا شده باشد، این عمل می‌تواند انجام شود. در صورت نیاز به عمل پیوند لثه، بافت لثه می‌تواند از سقف دهان گرفته شود و دور دندانی که لثه کمی دارد استفاده شود.

پس از انجام جراحی لثه، بسیار با اهمیت است که جراح دندان پزشک یا متخصص مراقبت‌های یهداشت دندان، به شما آموزش دهد که چگونه دندان و بافت لثه‌تان را تمیز کنید. برای اینکار نیاز به مسواک مناسب و خمیردندان حاوی فلوراید است. نخ دندان و شستشوی ضد باکتری دندان نیز بسیار ضروری است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص مراقبت از لثه‌های جراحی شده حتما با متخصص مشورت نمایید.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید