آشنایی با مزایای مصرف کاسنی و عوارض ناشی از آن

آشنایی با مزایای مصرف کاسنی و عوارض ناشی از آن


کاسنی: در این پست از مجله پزشکی نازدونه با یکی دیگر از مقالات آموزشی در مورد گیاهان دارویی در خدمت شما عزیزان هستیم  و قصد داریم در این قسمت در مورد مزایا و تاثیرات مثبت مصرف گیاه کاسنی با شما عزیزان صحبت کنیم و علاوه بر آن از عوارض ریشه کاسنی نیز برای شما خواهیم گفت. هم قسمت گل این گیاه و هم ریشه آن خواص درمانی دارند که یکی از مزایای آن این است که دارای مقادیر زیادی از فیبر می باشد. همچنین دارای کالری کمی نیز می باشد که در این مقاله به مزایا و مضرات این گیاه دارویی خواهیم پرداخت.

آشنایی با مزایای مصرف کاسنی و عوارض ناشی از آن

درمان یبوست

کاسنی شامل اینولین، نوعی فیبر موجود در گیاهان است. همچون تمام الیاف، انولین به طور عمده در دستگاه گوارش باقی می ماند و به میزان مدفوع را می افزاید. در ارتباط با تسکین یبوست، کاسنی همچنین ممکن است گاز و نفخ را کاهش دهد. هنگام افزایش فیبر، مهم است که مصرف آب را نیز افزایش دهید تا خطر ابتلا به یبوست کمتر شود.

مفید برای روده

علاوه بر تسکین یبوست، اینولین همچنین به عنوان یک پری بیوتیک عمل می کند. پری بیوتیک ها الیاف غیر قابل هضم هستند که در روده تحریک می شوند. در طول این فرایند، پیش بیتوک ها رشد پروبیوتیک های مفید را افزایش می دهند. هر دو پیش و پروبیوتیک برای بهبود سلامت روده بهینه شده اند.

پایین آوردن کلسترول

رژیم غذایی با فیبر بالا می تواند میزان کلسترول را کاهش دهد، به خصوص لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول “بد” . فیبر محلول به طور عمده با کلسترول ارتباط دارد و مانع جذب آن در جریان خون می شود. کلسترول و فیبر می تواند در نهایت از بدن دفع شود.

آشنایی با مزایای مصرف کاسنی و عوارض ناشی از آن

جلوگیری از دیابت

یکی از بهترین راه های جلوگیری از دیابت رعایت رژیم غذایی، به ویژه برای حفظ وزن در محدوده سالم است. نشان داده شده است که رژیم های غذایی دارای پروتئین به طور موازی به کاهش و یا حفظ وزن کمک می کنند. از آنجا که فیبر میتوانند وزن را در خلأ حفظ کنند، خطر ابتلا به دیابت به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. علاوه بر این، مکمل کاسنی ممکن است در حفظ سطح قند خون طبیعی تاثیر مثبت داشته باشد.

ضد التهاب

کاسنی حاوی پلی فنول است، ترکیباتی که به طور طبیعی در گیاهان، خواص آنتی اکسیدانی را نشان می دهند. آنتی اکسیدان ها در مبارزه با استرس اکسیداتیو نقش مهمی ایفا می کنند و عامل رشد سرطان و سایر بیماری های مزمن هستند. کاهش التهاب درون بدن ممکن است خطر ابتلا به چنین شرایط سلامتی را کاهش دهد.

مضرات ریشه کاسنی

اگرچه کاسنی به طور کلی برای مصرف در نظر گرفته شده است، احتیاط ها و هشدارهای شناخته شده ای وجود دارد. زنان باردار و شیرده باید با احتیاط آن را مصرف کنند و از مصرف مقادیر زیاد جلوگیری کنند. اگر به کاسنی آلرژی دارید، از خوردن آن اجتناب کنید، زیرا ممکن است باعث تحریک یا واکنش آلرژیک شود.

افرادی که مبتلا به سنگ کلیه هستند نیز باید با احتیاط چای کاسنی را مصرف کنند، زیرا ممکن است تولید صفرا را در کیسه صفرا تحریک کند و علائم تشدید شود. یک دوز مناسب هنوز تعیین نشده است.. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند قبل از استفاده در مصرف کاسنی شما را هدایت کند.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید