آشنایی با مزایا و تاثیرات چای سیاه بر بدن

آشنایی با مزایا و تاثیرات چای سیاه بر بدن


چای سیاه: همه ما چای مصرف می کنیم. البته برخی افراد نیز هستند که فقط تمایل به مصرف قهوه دارند ولی چای یک نوشیدنی است که سابقه آن به مدت ها قبل بر می گردد. امروزه انواع مختلفی از چای وجود دارد. از چای سبز گرفته تا چای آناناس که هر کدام مزایا و فواید خاص خود را دارند که از این رو چون این نوشیدنی در کشور ما بسیار مصرف می شود تصمیم گرفتیم مقاله ای راجب مزایا و فواید چای سیاه صحبت کنیم که یکی از چای های پر مصرف در کشور است که از این رو توصیه می شود این مقاله را تا انتها ادامه دهید.

آشنایی با مزایا و تاثیرات چای سیاه بر بدن

مقابله با سرطان

چای سیاه حاوی آنتی اکسیدان های قوی است که می تواند خطر ابتلا به سرطان های مختلف را کاهش دهد. طبق نظر MedlinePlus، بین چای سیاه و کاهش میزان سرطان های معده، روده بزرگ، ریه ها، تخمدان ها و سینه ها ارتباطاتی برقرار است. طبق گزارش خدمات پیشرفته دانشگاه ایالتی داکوتای شمالی، با مصرف چای به تنهایی نمیتوان اطمینان حاصل کرد که سلول های سرطانی در فرد تولید نشود، اما چای سیاه همراه با درمان مناسب سرطان، می تواند به کشتن سریعتر سلول های سرطانی کمک کند.

مقابله با بیماری پارکینسون

طبق نظر MedlinePlus، نوشیدنی های کافئین دار، از جمله چای سیاه ممکن است خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را به ویژه در میان افراد سیگاری کاهش دهد. برای کاهش خطر در مردان مصرف بیشتر از ۴۲۱ تا ۲۷۱۶ میلیگرم کافئین در روز نیاز است. در زنان، به نظر می رسد خطر ابتلا به پارکینسون بدون توجه به میزان چای سیاه مصرفی روزانه کاهش می یابد.

آشنایی با مزایا و تاثیرات چای سیاه بر بدن

افزایش کارایی قلب

طبق یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۲ در “پیشگیرانه پزشکی”، مصرف چای سیاه به طور منظم می تواند به کاهش برخی عوامل خطر ساز کمک کند تا بیماری های قلبی را کاهش دهد، همانطور که در Fox News – Health گزارش شده است. مصرف منظم چای سیاه می تواند باعث کاهش تری گلیسیرید شود و میزانHDL، کلسترول خوب را افزایش دهد. درمانگاه Cleveland گزارش می دهد که خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی در افرادی که اختلال عملکرد اندوتلیال دارند بیشتر است، وضعیتی که در آن لایه ی درونی سلول های کنترل کننده انقباض عروق خونی به درستی عمل نمی کند. فلاونوئیدها در چای سیاه می توانند عملکرد اندوتلیال را بهبود بخشیده و به کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی کمک کنند.

توصیه ها:

طبق گفتهMedlinePlus، مصرف بیش از پنج فنجان چای سیاه در روز برای اکثر بزرگسالان خطرناک است. مصرف بیش از حد کافئین می تواند منجر به عوارض جانبی، از جمله سردرد، تحریک پذیری، اختلالات خواب و ضربان قلب نامنظم شود. در صورت وجود فشارخون بالا، دیابت، سندرم روده تحریک پذیر، اختلال اضطراب یا اختلال خونریزی وجود دارد زیرا کافئین می تواند این بیماری ها را بدتر کند.

اگر دچار نگرانی های بهداشتی یا عوارض جانبی نامطلوب شده اید، با پزشک خود در مورد اینکه چه میزان چای سیاه چقدر برای شما سالم است، صحبت کنید. با این حال، چای سیاه بدون کافئین هنوز دارای آنتی اکسیدان ها و مزایای سلامتی است، بنابراین اگر شما به کافئین حساس هستید، همیشه می توانید انواع مختلفی بدون کافئین آن را انتخاب کنید.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید