آشنایی با مضرات کلسترول بالا در خون و بوجود آمدن بیماری آترواسکلروز

آشنایی با مضرات کلسترول بالا در خون و بوجود آمدن بیماری آترواسکلروز


کلسترول بالا در این دنیای امروز به دلیل عدم تحرک و ماشینی شدن، رو به افزایش است. باید بدانید که بالا رفتن کلسترول در خون باعث ایجاد بیماری آترواسکلروز می شود که یکی از عوارض آن، تنگ شدن شریان ها می باشد. از دیگر عوارض این بیماری می توان به بیماری های قلبی و عروقی و یا حتی سکته مغزی اشاره کرد که از این رو ما در مجله پزشکی نازدونه مقاله ای آماده کرده ایم که از عوارض کلسترول بالا در خون با شما سخن می گوییم که امید است مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد.

آشنایی با مضرات کلسترول بالا در خون و بوجود آمدن بیماری آترواسکلروز

رابطه کلسترول و بیماری آترواسکلروز

کلسترول بالا باعث یک بیماری به نام آترواسکلروز می شود که باعث تنگ شدن و سخت شدن شریان ها می شود. اگر سطح کلسترول شما بیش از حد بالا باشد، LDLها کلسترول اضافی را در خون باقی می گذارند. اگر HDLها نتوانند تمام این کلسترول را مصرف کنند، آنها شروع به تنگ کردن دیواره های شريانی، همراه با سایر چربی ها و باقی مانده ها خواهند کرد. این افزایش کلسترول پلاک نامیده می شود. با گذشت زمان، پلاک ممکن است باعث ایجاد محدودیت در شریان ها شود. این پلاک به نام آترواسکلروز نامیده می شود.

آشنایی با مضرات کلسترول بالا در خون و بوجود آمدن بیماری آترواسکلروز

عوارض این بیماری

از آنجا که آترواسکلروز میتواند روی هر کدام از رگهای خونی در بدن تأثیر بگذارد، عوارض کلسترول بالا شامل موارد زیر است:

درد قفسه سینه (آنژین)
بیماری قلبی عروقی
آریتمی های قلبی – یک ریتم نامنظم قلب
حمله قلبی
سکته مغزی
فشار خون بالا

آترواسکلروز اغلب بر روی شریانهای قلب در افراد مبتلا به کلسترول بالا تاثیر می گذارد.

آشنایی با آترواسکلروز عروق کرونر

شریان های خاص، به نام شریان های عروق کرونر، خون را به قلب می رسانند. محدود کردن شریان های عروق کرونر به دلیل پلاک می تواند رسیدن جریان خون به قلب شما را متوقف یا کندتر کند. هنگامی که سرخرگها محدود می شوند، مقدار خونی که حاوی اکسیژن بالا است کاهش می یابد. این بیماری عروق کرونر (CAD) نامیده می شود. پلاک های بزرگ می توانند منجر به درد قفسه سینه به نام آنژین گردند. آنژین زمانی اتفاق می افتد که قلب به اندازه کافی خون حاوی اکسیژن بالا را دریافت نمی کند. آنژین یک علامت رایج در بیماری عروق کرونر است. برخی پلاك ها دارای پوشش نازكی هستند و پس از پاره شدن موجب توسعه چربی و كلسترول در جریان خون می شوند. رها شدن چربی و کلسترول در خون ممکن است سبب ایجاد لخته های خون شود، که می تواند جریان خون را متوقف کند. این انسداد می تواند منجر به آنژین یا حمله قلبی شود.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید