آشنایی با نشانه های بیماری ایسکمیک قلبی و عوامل موثر بر آن

آشنایی با نشانه های بیماری ایسکمیک قلبی و عوامل موثر بر آن


ایسکمیک قلبی: امروز نیز با یک پست دانستی پزشکی در مورد بیماری های مختلف از مجله پزشکی نازدونه در خدمت شما عزیزان هستیم و در این مقاله قصد داریم شما را با بیماری ایسکمیک قلبی آشنا کنیم و همچنین نشانه های آن را بگوییم و علاوه بر آن عوامل موثر در بوجود آمدن این بیماری ایسکمیک قلبی را نیز با شما در میان خواهیم گذاشت. این بیماری به این صورت است که دردی در قسمت قفسه سینه شما بوجود می آید و این زمانیست که در واقع قسمتی از قلب شما، قادر به دریافت خون نیست. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گیرد.

آشنایی با نشانه های بیماری ایسکمیک قلبی و عوامل موثر بر آن

بیماری های ایسکمیک قلبی، همچنین به نام بیماری های قلبی عروقی، در ایالات متحده رایج است و علت اصلی مرگ در سراسر جهان است. بیماری های ایسکمیک قلبی هنگامی ایجاد می شود که ذرات کلسترول خون در دیواره های شریان هایی که خون را به قلب عرضه می کنند، تجمع می کنند. در نهایت، رسوباتی به نام پلاک ممکن است شکل بگیرند. این رسوبات شریان ها را محدود کرده و در نهایت جریان خون را مسدود می کنند. این کاهش جریان خون باعث کاهش میزان اکسیژن به عضله قلب می شود.

علائم و نشانه های بیماری ایسکمیک قلبی ممکن است به آرامی به وجود آید زیرا شریان ها به تدریج مسدود می شوند و یا اگر به طور ناگهانی مسدود شوند، ممکن است به سرعت رخ دهند. برخی از افراد مبتلا به بیماری های ایسکمیک قلبی هیچ علامتی ندارند، در حالی که دیگران ممکن است دچار درد شدید قفسه سینه (آنژین صدری) و تنگی نفس باشند که می تواند خطر حمله قلبی را ایجاد کند.

خوشبختانه، بیماری های ایسکمیک قلبی می تواند با تغییرات مناسب شیوه زندگی، داروها و روش های جراحی درمان شود. حتی بهتر است، شما خطر ابتلا به بیماری های ایسکمیک قلبی خود را با پیگیری شیوه های قلب سالم مانند خوردن رژیم غذایی کم چرب، کم سدیم، فعالیت جسمی، سیگار نکشیدن و حفظ وزن بدن سالم کاهش دهید.

نشانه ها:

بیماری ایسکمیک قلبی جریان خون را به آرتریت های کرونری که اکسیژن را به قلب حمل می کنند، کاهش می دهند. این کاهش جریان خون ممکن است منجر به تعدادی از علائم شود که ممکن است در افراد شدید متفاوت باشد.

نشانه های شایع:

ممکن است علائم بیماری های ایسکمیک قلبی را روزانه یا گاهی اوقات تجربه کنید. علائم معمول عبارتند از درد قفسه سینه، فشار قفسه سینه یا تنگی نفس که:

با استراحت یا دارو رفع می شود.
ممکن است احساس کنید که درد شروع شده در قفسه سینه به بازوها، پشت و یا دیگر مناطق گسترش می یابد.
ممکن است حالاتی مانند گاز معده یا سوء هاضمه احساس شود (شایعتر در زنان)
بیشتر زمانی رخ می دهد که قلب باید سخت تر کار کند، معمولا در طول فعالیت فیزیکی
معمولا زمان کوتاهی (پنج دقیقه یا کمتر) طول می کشد.

در برخی موارد، بیماری ایسکمیک قلبی می تواند تهدید کننده زندگی باشد. در صورتی که شما یا کسی که با شما هست، هرگونه علائم تهدید کننده زندگی مانند موارد زیر را تجربه کند با اورژانس تماس بگیرید:

درد قفسه سینه، معمولا در سمت چپ بدن
پوست رنگ پریده
تهوع با استفراغ یا بدون آن
درد در گردن یا فک
تنفس سریع (تچپیپا) یا تنگی نفس
درد شانه یا بازو

آشنایی با نشانه های بیماری ایسکمیک قلبی و عوامل موثر بر آن

عوامل موثر:

بیماری ایسکمیک قلبی ناشی از کاهش جریان خون از طریق یک یا چند رگ خونی است که اکسیژن را به قلب شما حمل می کنند (شریان های عروق کرونر). هنگامی که جریان خون کاهش می یابد، عضله قلب مقدار اکسیژن مورد نیاز برای عملکرد مناسب را دریافت نمی کند.

بیماری ایسکمیک قلبی ممکن است به آرامی رشد کند، به طوری که پلاک در طول زمان ایجاد می شود یا اگر به طور ناگهانی مسدود شود، ممکن است به سرعت رخ دهد. به همین علت، بیماری ایسکمیک قلبی بیشتر در افراد مبتلا به آترواسکلروز (ایجاد پلاک در دیواره های عروق کرونر)، لخته های خون، اسپاسم عروق کرونر یا بیماری های که نیاز شدید قلب به اکسیژن را افزایش می دهد، رخ می دهد.

نشانه هایی که خطر ابتلا شدن را بالا می برد

تعدادی از عوامل، خطر ابتلا به بیماری های ایسکمیک قلبی را افزایش می دهند. همه افراد مبتلا به عوامل خطر، به بیماری های ایسکمیک قلبی مبتلا نخواهند شد. عوامل خطر بیماری ایسکمیک قلبی عبارتند از:

دیابت
سابقه خانوادگی بیماری های قلبی
کلسترول خون بالا
فشار خون بالا
تری گلیسیرید خون بالا
چاقی
عدم فعالیت فیزیکی
سیگار کشیدن و مصرف دخانیات دیگر

 

پیشگیری:

شما ممکن است قادر به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی ایسکمیک خود باشید اگر:

در صورت لزوم، با دقت دیابت خود مدیریت کنید.
فعالیت بدنی منظم
نگه داشتن کلسترول در سطح سالم
حفظ فشار خون طبیعی
ترک مصرف سیگار و سایر مواد مخدر
کاهش میزان کلسترول و چربی در رژیم غذایی

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید