آشنایی با نشانه های بیماری سرطان مثانه و عوامل موثر در آن

آشنایی با نشانه های بیماری سرطان مثانه و عوامل موثر در آن


بیماری سرطان مثانه بیماری است که در برخی از اشخاص وجود دارد و همچنین دلایل مختلفی ممکن است در بروز این بیماری دخیل باشند و همچنین نشانه های مختلفی نیز این بیماری دارد که معمولا سرطان مثانه در ابتدای شکل گیری قابل تشخیص است زیرا یکی از نشانه های بارز آن بوجود آمدن خون در ادرار می شود که از این رو ما نیز در مجله پزشکی نازدونه مقاله ای آماده کرده ایم که در آن از نشانه ها و علائم این بیماری و همچنین عوامل موثر در بروز آن سخن خواهیم گفت که امیدواریم مورد توجه شما قرار گیرد.

آشنایی با نشانه های بیماری سرطان مثانه و عوامل موثر در آن

دیدن خون در موقع ادرار

در اکثر موارد، خون در ادرار (هماچوری نامیده می شود) اولین علامت سرطان مثانه است. گاهی اوقات خون کافی برای تغییر رنگ ادرار به رنگ نارنجی، صورتی یا به رنگ قرمز تیره وجود دارد. اما گاهی اوقات رنگ ادرار طبیعی است، با این حال وجود مقدار کمی خون هنگام آزمایش ادرار (ادرار) مشخص می شود به علت مسائل دیگر یا به عنوان بخشی از یک بررسی کلی پزشکی است. خون ممکن است یک روز در ادرار باشد و سپس برای هفته ها یا ماه ها در ادرار وجود نداشته باشد. اگر فرد مبتلا به سرطان مثانه باشد، خون دوباره ظاهر می شود.

معمولا مراحل اولیه سرطان مثانه سبب خونریزی میشود، اما درد کمی دارد و یا بدون درد و علائم دیگر است. وجود خون در ادرار همیشه به این معنی نیست که شما سرطان مثانه دارید، اغلب به علت موارد دیگری مانند عفونت، تومور خوش خیم (غیر سرطانی)، سنگ های کلیه یا مثانه یا سایر بیماری های خوش خیم کلیه ایجاد می شود. اما مهم است که آن را توسط یک دکتر بررسی کنید تا علت پیدا شود.

عوض شدن عادات مثانه:

سرطان مثانه گاهی اوقات باعث تغییرات در ادرار می شود، مانند:

داشتن ادرار بیشتر از حد معمول
درد یا سوزش در هنگام ادرار کردن
احساس ریزش ادرار، حتی زمانی که مثانه پر نباشد
مشکل ادرار کردن یا جریان ادرار ضعیف

آشنایی با نشانه های بیماری سرطان مثانه و عوامل موثر در آن

این علائم همچنین احتمالا به علت عفونت ادراری (UTI)، سنگ های مثانه، مثانه بیش از حد فعال یا پروستات بزرگ (در مردان) ایجاد می شود. با این حال، مهم است که آنها را توسط یک پزشک بررسی کنید تا در صورت نیاز علت را پیدا و درمان کنید.

علائم بیماری وقتی رشد کرده باشد

سرطان مثانه که به اندازه کافی رشد کرده یا به سایر قسمتهای بدن گسترش یافته است، گاهی اوقات باعث ایجاد نشانه های دیگر می شود، مانند:

قادر نبودن به ادرار کردن
کاهش درد کمر در یک طرف
از دست دادن اشتها و از دست دادن وزن
احساس خستگی یا ضعف
تورم در پاها
درد استخوان

با این وجود بسیاری از این علائم احتمالا به علت چیزی غیر از سرطان مثانه ایجاد می شوند، اما مهم است که آنها را بررسی کنید تا در صورت نیاز بتوان آن ها را کشف و درمان کرد. اگر دلیلی وجود داشته باشد که شما احتمال ابتلا به سرطان مثانه دارید، پزشک برای کشف سرطان یا مشکل دیگر یک یا چند آزمایش انجام خواهد داد.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید