آشنایی با نشانه های بیماری واریکوسل و عوارض آن

آشنایی با نشانه های بیماری واریکوسل و عوارض آن


بیماری واریکوسل: شاید شما هم از آن دسته از مردهایی باشید که با این بیماری آشنایی دارید ولی بدانید که بعضی از مردها هنوز هم نمی دانند که این بیماری واقعا چیست و عملکرد آن به چه صورت است. این بیماری دسته بندی متفاوتی دارد که هر دسته بندی، نشانه های خاص خود را دارد و علاوه بر آن باید بدانید که نشانه های بیماری واریکوسل نیز در مردان مختلف است و  در همه به صورت یکسان نیست که در این مقاله از مجله پزشکی نازدونه به علائم این بیماری و عوارض آن می پردازیم که امید است مورد توجه شما قرار گیرد.

آشنایی با نشانه های بیماری واریکوسل و عوارض آن

نوع کوچک یا درجه 1

علامتی ندارد

این بدان معنی است که علائمی وجود ندارد. اغلب مردان مبتلا به بیماری  واریکوسل کوچک علائم ندارند. بیشتر واریکوسل ها بدون علامت و بی ضرر هستند. فقط ۱۰٪ از واریکوسل ها باعث ایجاد علائم می شوند. بنابراین مردانی که دچار مشکلی نیستند و هیچ دردی ندارند ممکن است یک واریکوسل کوچک داشته باشند که از آن اطلاع ندارند.

احساس درد

حتی واریکوسل کوچک ممکن است در بعضی از مردان دردناک باشد. درد پس از فعالیت بدنی شدید گزارش شده است و اغلب با دراز کشیدن از بین می رود. برخی از مردان احساس سنگینی در اسکولوم را گزارش می دهند. این احتمالا به دلیل ایجاد توکسین در بافت های آسیب دیده به علت تخلیه ضعیف وریدی و کمبود اکسیژن و مواد مغذی تحویلی به بافت ها است.

احساس ناخوشایند

بعضی از مردان علائم را به عنوان درد توصیف نمی کنند، بلکه به عنوان یک احساس ناراحت کننده در ناحیه کشاله ران یا ناحیه شکم خود بیان می کنند. این امر می تواند به دلیل انقباض رگ ها و احتمالا به علت عدم خونرسانی کافی در منطقه باشد.

نحوه لمس

بیماری واریکوسل کوچک تنها زمانی قابل مشاهده است که فشار داخل شکمی افزایش می یابد. بنابراین تنها زمانی که بیمار فعالیتی را انجام می دهد و فشار داخل شکمی را افزایش می دهد، می تواند واریکوسل را لمس کند.

تاثیر این بیماری در ناباروری

واریکوسل می تواند علت ناباروری باشد و معمولا علت (۴۰٪) ناباروری در مردان است. اگر چه دلیلی دقیق برای این مسئله مشخص نیست، ایده اصلی کاهش تولید اسپرم به دلیل افزایش دمای اسکروتال است. واریکوسل شایع ترین علت بروز ناباروری در مردان است.

آشنایی با نشانه های بیماری واریکوسل و عوارض آن

نوع متوسط یا درجه 2

قابلیت لمس کردن

تفاوت بین واریکوسل درجه ۱ و درجه ۲ این است که واریکوسل درجه ۲ بدون نیاز به افزایش فشار داخل شکمی می تواند لمس شود. واریکوسل واضح و یا آنهایی که به اندازه متوسط ​​یا بزرگ هستند اغلب مانند یک کیسه از کرم ها توسط بیماران می توانند احساس شوند و با دست های خود در منطقه توده را احساس کنند.

پدیده آتروفی عصبی

اگر بیضه برای مدتی در حال دریافت اکسیژن ناکافی است، آن می تواند در مقایسه با بیضه سالم کوچکتر به نظر برسد. این حالت اغلب غیرقابل برگشت است.

احساس درد

هر نوع واریكوسل (كوچك، متوسط ​​و بزرگ) می تواند موجب درد، ناراحتی یا سنگینی اسکروتال شود.

تاثیر در ناباروری

پاتوفیزیولوژی دقیق اینکه چگونه واریکوسل باعث ناباروری می شود ناشناخته است. لازم به ذکر است که همه واریکوسل ها کیفیت و باروری کلی اسپرم را تحت تاثیر قرار نمی دهند، اما بهتر است تجزیه و تحلیل اسپرم انجام شود تا اطمینان حاصل شود. اگرچه واریکوسل معمولا در یک طرف اسکروتوم اتفاق می افتد، اما می تواند باعث کم شدن تعداد اسپرم در هر دو بیضه شود.

آشنایی با نشانه های بیماری واریکوسل و عوارض آن

نوع بزرگ یا درجه 3

واریکوسل بزرگ همچنین با علائم و نشانه های واریکوسل شناسایی می شود که عبارتند از: توده پاپاپل، آتروفی بیضه، درد اسکولار و ناراحتی و ناباروری. تفاوت این است که توده نه تنها قابل لمس است بلکه قابل مشاهده نیز است.

قابلیت مشاهده آسان

بیماری واریکوسل به عنوان واریکوسل درجه ۳ شناخته می شود، زمانی که آن توسط بیمار قابل مشاهده است. واریکوسل بزرگ ممکن است مانند یک زگیل در داخل شکمبه ظاهر شود.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید