آشنایی با نشانه های سکته مغزی و نحوه پیشگیری از آن

آشنایی با نشانه های سکته مغزی و نحوه پیشگیری از آن


سکته مغزی: امروز نیز با یک مقاله کاربردی و مهم دیگر در خدمت شما هستیم  و در این پست از مجله پزشکی نازدونه به بررسی علائم و نشانه های سکته مغزی خواهیم پرداخت. همچنین روش هایی را به شما خواهیم گفت که از بوجود آمدن این مشکل جلوگیری می کند. اگر بخواهید به درستی از این اتفاق پیشگیری کنید باید علائم ابتدایی این سکته رو بشناسید. منظور از سکته مغزی، از بین رفتن حرکت خون در نقطه ای  از مغز است که باعث از بین رفتن سلول های مغزی می شود. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گیرد.

آشنایی با نشانه های سکته مغزی و نحوه پیشگیری از آن

نحوه رخ دادن:

دو نوع سکته مغزی وجود دارد:

سکته مغزی ایسکمیک مشابه حمله قلبی است، با این تفاوت که در رگ های خونی مغز رخ می دهد. لخته ها می توانند در رگ های خونی مغزی، رگ های خونی که به مغز وارد می شوند و یا حتی در رگ های خونی در جاهای دیگر بدن تشکیل شده و سپس به مغز بروند. این لخته ها جریان خون را به سلول های مغز متصل می کنند. سکته مغزی نیز ممکن است هنگامی رخ دهد که لخته بیش از حد (ذخایر چربی و کلسترول) عروق خونی مغزی را مسدود کند. حدود ۸۰٪ از تمام سکته های مغزی ایسکمیک هستند.

نوع هموراژیک (heh-daugiau-raj-ik) هنگامی رخ می دهند که یک رگ خونی در مغز شکسته یا پاره می شود. در نتیجه خون به بافت مغزی می رسد که باعث آسیب رسیدن به سلول های مغزی می شود. شايعترين علل سکته مغزی هموراژيک فشار خون بالا و آنوريسم مغزی است.

نشانه ها

 

ضعف یا بی حسی صورت، بازو یا پا در یک طرف بدن
از بین رفتن یا کم نور شدن(مثل تاری دید) در یک یا هر دو چشم
از دست دادن قدرت تکلم، صحبت کردن با مشکل و یا درک آنچه دیگران می گویند
سردرد ناگهانی و شدید بدون علت شناخته شده
از دست دادن تعادل یا پیاده روی ناپایدار

در صورت مشاهده علائم بلافاصله با ۱۱۵ تماس بگیرید. سکته مغزی یک اورژانس پزشکی است. درمان سریع می تواند زندگی شما را نجات دهد یا شانس شما را برای بهبودی کامل افزایش دهد. سکته مغزی تا ۵۰٪ قابل پیشگیری است. بسیاری از عوامل خطر را قبل از اینکه مشکلی ایجاد کنند، کنترل کنید.

عوامل موثر

فشار خون بالا
فیبریلاسیون دهلیزی
دیابت کنترل نشده
کلسترول بالا
سیگار کشیدن
مصرف الکل بیش از حد
چاقی
بیماری عروق کرونر یا عروق کرونری

 

عوامل موثری که از کنترل ما خارج هستند

داشتن سن بیشتر از ۶۵ سال
جنسيت (مردان مبتلا به سکته مغزی هستند، اما زنان سکته های مرگبارتری دارند)
نژاد (آفریقایی-آمریکایی ها در معرض خطر بیشتری قرار دارند)
سابقه خانوادگی سکته مغزی

 

جلوگیری

پزشک شما می تواند خطر ابتلا به سکته شما را ارزیابی کند و به شما در کنترل عوامل خطر کمک کند. گاهی اوقات افراد قبل از سکته مغزی، علائم هشدار دهنده را تجربه می کنند. اینها حملات ایسکمیک گذرا نامیده می شوند (همچنین TIA یا “mini-stroke” نامیده می شوند) و قسمت کوتاهی از علائم سکته مغزی هستند که در بالا ذکر شد. بعضی از افراد علائم هشدار را قبل از سکته مغزی نشان می دهند و گاهی علائم آنقدر خفیف هستند که قابل توجه نیستند. بررسی های منظم قبل از اینکه جدی شوند، مشکلات را نشان می دهند. هر گونه علائم یا عوامل خطر را به دکتر خود گزارش دهید.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید