آشنایی با نشانه های فشار خون بالا و عوامل موثر بر آن

آشنایی با نشانه های بیماری فشار خون بالا و عوامل موثر بر آن


در مورد بیماری فشار خون بالا باید گفت زمانی به شما می توان این بیماری را ربط داد که در اکثر روزها فشار شما  بالاتر از 14 با مینیمم 9 و یا بیشتر باشد. همچنین ممکن است فقط چند روز در هفته فشار شما بالا باشد ولی باز هم دچار فشار خون بالا باشید. نکته این بیماری این است که باعث می شود فشار بر قسمت قلب و عروق خونی شما زیاد شود که این خود اگر کنترل نشود ممکن است به سکته مغزی ختم شود که با توجه به اهمیت موضوع، ما در مجله پزشکی نازدونه قصد داریم در این مقاله در مورد بیماری فشار خون بالا صحبت کنیم.

آشنایی با نشانه های فشار خون بالا و عوامل موثر بر آن

نشانه های این بیماری چیست؟

فشار خون بالا، معمولا علائم و نشانه ای ندارد، بنابراین تنها راه بدست آوردن فشارخون بالا، اندازه گیری آن است. با این حال، خواندن اعداد فشار سنج، لزوما به معنی داشتن این بیماری  نیست. بسیاری از چیزها می توانند فشار خون شما را در طول روز تحت تاثیر قرار دهند، بنابراین دکتر شما تعدادی از اعداد گرفته شده فشار خون را می بیند تا ببیند که در طول زمان ثابت باقی می ماند یا خیر. گاهی افراد مبتلا به فشار خون بسیار بالا می گویند که آنها سردرد را تجربه می کنند، اما بهتر است که از پزشک خود بپرسید که آیا باید در مورد نشانه ها نگران باشید یا خیر.

عوامل موثر:

برای اکثر افراد، ممکن است هیچ علتی برای بیماری فشار خون بالا وجود نداشته باشد. ما دقیقا نمی دانیم چه چیزی باعث بیماری فشار خون بالا، می شود. ما می دانیم که شیوه زندگی شما می تواند خطر ابتلا به آن را افزایش دهد. شما در معرض خطر بیشتری هستید اگر:

شما خیلی زیاد نمک می خورید
شما میوه و سبزیجات کافی مصرف نمی کنید
شما به اندازه کافی فعال نیستید
شما اضافه وزن دارید
شما الکل زیادی می نوشید

آشنایی با نشانه های فشار خون بالا و عوامل موثر بر آن

شما می توانید با تغییر شیوه زندگی خودتان فشار خونتان را کاهش دهید و خطر ابتلا به سکته مغزی و حمله قلبی را نیز کمتر کنید.

عوامل موثر دیگر

عوامل متعددی وجود دارد که خطر ابتلا به بیماری فشار خون بالا را افزایش می دهد که شما نمی توانید کنترل کنید. این ها شامل:

سن: همانطور که شما بزرگتر می کنید، اثرات یک شیوه زندگی ناسالم می تواند افزایش یابد و فشار خون شما افزایش می یابد.
منشاء قومی و نژادی: افرادی که از جوامع آفریقای-کارائیب و جنوب آسیا هستند، در معرض خطر بیشتری نسبت به افراد دیگر برای فشار خون بالا دارند.
سابقه خانوادگی: اگر سایر اعضای خانواده شما دارای فشار خون بالا هستند، خطر بیشتری دارید.

برخی افراد ممکن است این بیماری را داشته باشند که با سایر شرایط پزشکی مرتبط است، مانند مشکلات کلیوی. برای این افراد درمان مشکل پزشکی ممکن است فشار خونشان را به حالت عادی بازگرداند.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید