آشنایی با نشانه ها و راه های انتقال بیماری هپاتیت C

آشنایی با نشانه ها و راه های انتقال بیماری هپاتیت C


هپاتیت C: در این پست از مجله پزشکی نازدونه قصد داریم راجب موضوع مهم و تاثیرگذاری صحبت کنیم که بیماری خطرناکی است و آسیب های جدی به بدن وارد می کند و این بیماری هپاتیت C است که در این مقاله به علائم و نشانه های این بیماری و هم را های انتقال آن خواهیم پرداخت که توصیه می شود با توجه به اهمیت موضوع، این مقاله را تا انتها ادامه دهید و مطالعه فرمائید و ما امیدواریم که این مقاله از سایت نازدونه مورد توجه شما دوستان عزیز و همراهان همیشگی ما قرار گیرد.

آشنایی با نشانه ها و راه های انتقال بیماری هپاتیت C

بیماری هپاتیت از نوع سی

اکثر افراد (حدود ۷۰٪ – ۸۰٪) دارای عفونت حاد هپاتیت سی هیچ علائم یا نشانه های عفونت را تجربه نمی کنند. بعد از اینکه در معرض ویروس هپاتیت )(HCV) قرار گرفتند، علائم هپاتیت سی معمولا در عرض دو هفته تا شش ماه بعد ظاهر می شوند. اگر علائم مربوط به هپاتیت C را ایجاد کرده باشید، آنها به طور کلی ملایم هستند و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

احساس خستگی زیاد
عضلات ضعیف
درد مفاصل
تب
تهوع و یا ضعف اشتها
دل درد
خارش پوست
ادرار تیره
تغییر رنگ زرد پوست و سفید پوستان، که زردی نامیده می شود

از آنجایی که اکثر افراد مبتلا به هپاتیت سی حاد به هپاتیت C مزمن گسترش می یابند – به این معنی که ویروس در بدن شما ۶ ماه یا بیشتر باقی مانده است و هنوز نشانه هایی از هپاتیت سی را ندارید، معمولا قبل از اینکه این عفونت تشخیص داده شود، برای ۱۵ سال یا بیشتر فرد آن را حمل می کند.

آشنایی با نشانه ها و راه های انتقال بیماری هپاتیت C

نحوه انتقال

بیماری هپاتیت C وقتی که خون یک فرد آلوده به هپاتیت C وارد خون فردی که آلوده نیست شود، منتقل شده یا گسترش می یابد. امروزه اکثر افراد با به اشتراک گذاری سوزن یا سایر تجهیزات برای تزریق دارو که استفاده می کنند، به ویروس هپاتیت C مبتلا می شوند. قبل از سال ۱۹۹۲، زمانی که غربالگری خون و ارگانهای اهدا شده مبتلا به هپاتیتC در ایالات متحده استاندارد نبود، این بیماری معمولا از طریق انتقال خون و پیوند عضو گسترش می یافت.

هپاتیت C می تواند از طریق رابطه جنسی بین مردان و زنان منتقل شود، اما خطرش کم است. بنابراین، کاندوم به طور معمول برای زوج های نک همسری و غیر همجنس توصیه نمی شود. خطر انتقال ویروس هپاتیت C با رابطه جنسی مقعدی محافظت نشده بین دو مرد بالاتر است. استفاده از کاندوم این خطر را کاهش می دهد. همه افراد دارای شرکای جنسی متعدد باید از کاندوم برای کاهش خطر ابتلا به هپاتیت C و / یا HIV استفاده کنند.

هپاتیت C ممکن است در صورتی که شکاف پوست و یا زخم دهان وجود داشته باشد، گسترش یابد. بنابراین، به اشتراک گذاری مسواک ها، تیغه های ریش تراش و ناخن گیرها توصیه نمی شود. انتقال هپاتیت C فقط از طریق قرار گرفتن در معرض خون آلوده به فرد منتقل می شود. این مانند سرماخوردگی مسری نیست. شما نمی توانید با کارهای زیر هپاتیت C را دریافت کنید یا آنرا منتقل کنید:

روبوسی کردن
در آغوش گرفتن
دست دادن
تماس تصادفی
عطسه کردن
سرفه
به اشتراک گذاشتن ظروف غذایی
به اشتراک گذاشتن غذا یا نوشیدنی
شیردهی (مگر اینکه نوک پستان زخمی و دچار خونریزی شود)

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید