آشنایی با پدیده قی کردن چشم و عوامل موثر بر آن و نحوه درمان

آشنایی با پدیده قی کردن چشم و عوامل موثر بر آن و نحوه درمان


شاید شما تاکنون نام قی کردن چشم را نشنیده باشید و نمی دانید چیست. برای توضیح این باید گفت که معمولا چشم اشخاص، یه سری چرک تولید می کند که به آن قی گفته می شود و زمانیکه این چرک ها در چشم خشک  شود، این ماده در چشم ایجاد می شود. در واقع قی کردن چشم یک عمل بی ضرر است ولی نکته مهم تغییر در تخلیه چشم است که ممکن است نشان از یک بیماری بهداشتی باشد که از این رو ما نیز در مجله پزشکی دکتر سه مقاله ای راجب قی کردن چشم و عوامل موثر بر آن و نحوه درمان آن برای شما آماده کرده ایم که امید است مورد توجه شما قرار گیرد.

آشنایی با پدیده قی کردن چشم و عوامل موثر بر آن و نحوه درمان

تعریف:

قی کردن چشم به ایجاد یک مخاط در چشم اشاره می کنند. در طول روز، هر بار فردی پلک می زند، ترشحات تولید شده درچشم ها خارج می شوند. از آنجایی که چشمها این میزان را در مقادیر کم تولید می کنند، بیشتر مردم هرگز متوجه آن نمی شوند. در شب، زمانی که فرد پلک نمی زند، مخاط ممکن است تولید شود. پلک های بسته شده باعث می شود تا آن ها در امتداد مژه ها و در مجاری اشک ها به وجود آیند.

دلایل ایجاد:

هر کس مخاط تولید می کند باعث بوجود آمدن قی چشم می شود. این اتفاق در چشم سالم امری عادی است. با این حال، برخی از تغییرات در شیوه زندگی یا سلامت چشم ممکن است باعث ایجاد مخاط بیش از حد در چشم ها شود. این تغییرات همچنین باعث می شود که بیشتر به چشم ها بچسبند. علل موکوس بیش از حد عبارتند از:

محصولات چشم: برخی از محصولات چشم، مانند لوازم آرایشی و یا لنزهای تماسی، ممکن است چشم را تحریک کنند و موجب ایجاد مخاط بیشتر شوند.

کثیفی و مواد باقی مانده در نزدیکی چشم ها: هنگامی که مواد مختلف در اطراف چشم ها جمع می شوند، مانند زمانی که یک فرد بدون تمیز کردن ریمل مژه و ابرو می خوابید، می تواند تولید مخاط را تحریک کند. چشم ها مخاط های اضافی را تولید می کنند که می توانند در چشم ها و مژه ها گیر کرده باشند.

تغییرات آب و هوایی: بعضی افراد در دوره های خاصی از سال، مانند فصل های آلرژی زا و یا هوای سرد، مخاط بیشتری تولید می کنند.

مخاط سالم روشن یا زرد رنگ است. ممکن است پس از خواب سخت، ضخیم یا نازک باشد اما در طول روز نباید قابل توجه باشد.

اگر مخاطی بسیار ضخیم، سبز، زرد تیره باشد و موجب درد یا قرمزی در چشم ها شود، می تواند نشانه ای از عفونت چشم باشد. هرکسی با این علائم باید سریعا به چشم پزشک مراجعه کند.

آشنایی با پدیده قی کردن چشم و عوامل موثر بر آن و نحوه درمان

عوامل موثر بر آن

علاوه بر مخاط سالم، بسیاری از عامل های قی کردن چشم نیز وجود دارد. برخی از عفونت ها و شرایط سلامتی چشم می تواند باعث تخلیه غیر طبیعی یا دردناک چشم شود. عوامل قی کردن چشم عبارتند از:
التهاب یا قرمزی چشم:

التهاب چشم را قرمز و تحریک می کند. ممکن است تخلیه سبز، سفید یا زرد وجود داشته باشد. بعضی از مردم احساس می کنند چیزی داخل چشم رفته است. این می تواند به علت وجود باکتری، ویروس یا یک واکنش آلرژیک باشد.
التهاب باکتريايی يا ساير عفونت های چشم:

برخي از انواع التهاب به دلیل باکتري هستند و نيازمند آنتي بيوتيک می باشند. این عفونت ها می توانند چشم را قرمز، متورم و دردناک کنند.

پدیده گل مژه:

گل مژه ها معمولا در غده های پلک ها مسدود شده اند. آنها معمولا باعث تورم یا توده می شوند. آنها ممکن است دردناك بوده و خارش داشته باشند، اما معمولا با فشردهای گرم به طور كامل از بین می روند.

آسیب رسیدن به چشم:

آسیب به چشم، مانند قرنیه خراشیده شده، می تواند چشم را متورم و دچار خارش کند. ممکن است احساس کنید که چیزی در چشم وجود دارد. اگر آسيب عفونی شود، تخليه ضخيم ممكن است لازم باشد.

مجرای اشکی گرفته شده:

این می تواند مخاطی چسبنده و ضخیم را ایجاد کند که ممکن است دردناک باشد.

بودن یک جسم خارجی در چشم:

لنزهای تماسی می توانند خشک شوند و در چشم گیر کنند و در بالای پلک جمع شوند. مژه مصنوعی نیز می تواند چشم را تحریک کند. این ها باعث می شوند چشم بسیار آبدار شده، به نور حساس شود و موکوس تولید کند.

این پدیده در نوزادان

نوزادان نیز قی چشم را تولید می کنند و ممکن است عفونت های چشم را ایجاد کنند. با این حال قی کردن چشم در کودک مانند یک فرد بالغ است. برخی از نوزادان دارای مجرای اشکی هستند که به طور کامل توسعه نیافته اند. این باعث می شود که مجرا ها مسدود شوند. نوزادان با مجاری اشکی مسدود شده ممکن است مخاط سبز یا زرد را در تمام روز و نه فقط زمانی که از خواب بیدار می شوند تولید کنند. این مشکل معمولا در خانه با فشرده های گرم بهبود می یابد. اگر چشم قرمز یا متورم شود، ممکن است نوزاد عفونت داشته باشد و باید دکتر او را ببیند. بچه هایی که مجاری اشکی مسدود شده دارند و با گذشت زمان بهبود نمی یابند ممکن است جراحی برای باز کردن مجرای مسدود شده لازم باشد.

آشنایی با پدیده قی کردن چشم و عوامل موثر بر آن و نحوه درمان

نحوه درمان

اکثرا قی کردن چشم ها نشانه سلامت است و از پاک شدن خاک و گردها جلوگیری می کند. نکات مفید برای سلامت چشم ها، از جمله پاک کردن آرایش در شب و محافظت از آن ها با پاک کردن به وسیله یک دستمال مرطوب تمیز، می تواند به کاهش قی کردن چشم کمک کند. در افراد مبتلا به چشم های خشک، قطره چشم نیز ممکن است کمک کند.

افرادی که لنزهای تماسی دارند و می خواهند قی چشم خود را کاهش دهند باید لنزهای خود را در شب از چشمانشان خارج کنند. آنها همچنین باید لنزهای خود را به صورت مستقیم توسط پزشک چشم خود جایگزین کنند و از تمیز کننده های لنز استفاده کنند. بعضی از افراد بعد از خواب چشم قی بیشتری را ایجاد می کنند. فشرده گرمایی که بیش از ۳-۵ دقیقه طول می کشد، می تواند به حذف مخاط چشم کمک کند. اگر قی چشم در حدی باشد تا پلک ها در صبح باز نشوند، فرد باید به پزشک چشم مراجعه کند.

نکات:

قی کردن چشم طبیعی هستند و نشانه اشتباه بودن چیزی نیست. بعضی از عفونت های چشم نیز علائم مشابهی را ایجاد می کنند، بنابراین مهم است که تفاوت بین قی طبیعی و مضر چشم را بدانیم. درمان سریع عفونت چشم می تواند از بدتر شدن آن جلوگیری کند. حتی ممکن است بینایی فرد را نیز حفظ کند. برخی از نشانه هایی که قی چشم می تواند یک مشکل باشد عبارتند از:

تغییر ناگهانی در قی چشم
قی دردناک
چشم های قرمز
قی کردن پس از آسیب چشم
درد در چشم
حساسیت نور
تغییر در دید

چشم ها باید به طور مداوم خود را از مواد مهاجم، از جمله گرد و غبار، ریمل مژه و ابرو و موهای حیوان خانگی محافظت کنند. چشم ها خود را تمیز می کنند و خطر عفونت را کاهش می دهند. یک فرد می تواند با نظارت بر تخلیه آن سلامت چشم خود را حفظ کند. شناختن عادت طبیعی می تواند به مردم کمک کند تصمیم بگیرند که چه زمانی چشم پزشک را ببینند.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید