آشنایی با کراتوز سبورئیک یا زگیل پیری

آشنایی با کراتوز سبورئیک یا زگیل پیری


زگیل پیری: برخی از مردم روی پوست خود حساس هستند و با بروز کوچکترین نشانه ای نزد  پزشک می روند ولی برخی نیز اینگونه نیستند. باید بدانید که هر زگیل یا بثورات پوستی و غیره که روی پوست شما ایجاد می شود، لزوما به این معنی نیست که نشانه سرطان پوست است. که از این رو ما نیز در این مقاله از مجله پزشکی نازدونه به بررسی تفاوت های بین کراتوز سبورئیک یا زگیل پیری و سرطان پوست خواهیم پرداخت که با توجه به اهمیت موضوع توصیه می شود این مقاله را تا انتها مطالعه فرمایید که امید است مورد توجه شما قرار گیرد.

آشنایی با کراتوز سبورئیک یا زگیل پیری

تقابل بین کراتوز سبورئیک یا زگیل پیری و ملانوما

کراتوز سبورئیک رشد پوستی بی ضرر است که اغلب با افزایش سن در پوست ظاهر می شود. برخی از افراد فقط یک عدد از آن را دارند، اما می تواند گسترش یابد و تعدادش زیاد شود. کراتوز سبورئیک عامل خطر برای سرطان پوست و یا یک نوع پیش سرطانی نیست.

کراتوز سبورئیک اغلب قهوه ای و کوچک هستند و می توانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند. کراتوز سبورئیک معمولا علائم خاصی را ایجاد نمی کنند.

گاهی اوقات آنها ملتهب یا تحریک می شوند، باعث درد و خارش می شوند. آسیب به کراتوز سبورئیک می تواند یک عفونت ایجاد کند.

ملانوما یک نوع سرطان پوست است که می تواند به عنوان یک ضایعه پوستی یا زگیل شروع به گسترش کند. این سرطان بیش از هر نوع دیگر از سرطان پوست، افراد را می کشد و می تواند به دیگر نقاط بدن گسترش یابد.

در بعضی افراد، ملانوم ممکن است مانند کراتوز سبورئیک ظاهر شود. افرادی که سابقه کراتوز سبورئیک دارند ممکن است در مراحل اولیه ملانوم را متوجه نشوند، اگر آنها به رشد غیرطبیعی پوستی عادت کرده باشند.

ملانوما و کراتوز سبورئیک به راحتی قابل تشخیص نیستند، اما متخصص پوست ممکن است براساس یک معاینه فیزیکی براحتی آنها را تشخیص دهد. در بعضی موارد، لازم است نمونه برداری از ضایعه پوستی برای بررسی سرطان تحت میکروسکوپ انجام شود.

آشنایی با کراتوز سبورئیک یا زگیل پیری

عوامل موثر بر زگیل پیری

پزشکان نمی دانند که چه چیزی باعث کراتوز سبورئیک می شود. رشد آنها مسری نیست و از تماس با دیگران گسترش نمی یابد. بعضی از افراد متوجه شده اند که در طول زمان بر روی پوستشان گسترش می یابد.

فاکتور خطر ابتدایی به نظر می رسد سن باشد. برخی تحقیقات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور خورشید احتمال ابتلا به کراتوز سبورئیک را افزایش می دهد.

از دیگر عوامل موثر:

تحریک پوست
اگزما
آفتاب سوختگی
ویروس ها مانند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)
جهش های ژنتیکی
سابقه خانوادگی کراتوز سبورئیک
برخی از داروها، مانند مهارکننده های گیرنده ی عامل اپیدرمی

 

دلایل ملانوم

با گذشت زمان، تابش اشعه ماوراء بنفش (UV) از خورشید یا تختخواب های برنزه می تواند رفتار پوست را تغییر دهد. این می تواند به سرطان، از جمله ملانوم منجر شود.

در حالی که قرار گرفتن در معرض آفتاب یکی از مهمترین عوامل خطر برای ملانوم است، دیگر عوامل نیز نقش دارند.

عوامل موثر بر  ملانوم عبارتند از:

داشتن زگیل بسیار زیاد، به خصوص اگر غیر معمولی باشد
داشتن پوست حساس و موهای نازک
سابقه ملانوم یا دیگر سرطان های پوست
یک سیستم ایمنی ضعیف به علت اچ آی وی یا ایدز، شیمی درمانی، بعضی از داروها و برخی بیماری ها
سابقه خانوادگی ملانوم
جهش ژنتیکی که خطر ابتلا به ملانوم را افزایش می دهد

آشنایی با کراتوز سبورئیک یا زگیل پیری

نحوه تشخیص ملانوما از کراتوز سبورئیک

یک پزشک ممکن است قادر به تشخیص ملانوما از کراتوز سبورئیک با معاینه بصری باشد. هنگامی که یک پزشک از تشخیص قطعی داد، ممکن است نمونه برداری از رشد ضایعه پوستی را انجام دهد.

ملانوما تمایل دارد با گذشت زمان تغییر کند و رشد کند، بنابراین هرکسی که دارای زگیلی است که به نظر می رسد کراتوز سبورئیک است، اما تغییر شکل یا رنگ می دهد، باید پزشک باشد.

افراد باید نشانه های زیررا در مورد بورات پوستی شان مد نظر داشته باشند:

وجود تقارن:

یک زگیل یا بثورات پوستی که در یک طرف نامتقارن است

وجود مرز:

مرز نامنظم یا مرز با لبه های دندانه دار

وجود رنگ:

یک رنگ ناهموار یا غیر معمول که در طول زمان تغییر رنگ می دهد

وجود قطر:

تغییر اندازه دادن یا تغییر شکل دادن یا بزرگتر از یک نخود شدن

وجود تکامل:

تغییر در طول زمان

آشنایی با کراتوز سبورئیک یا زگیل پیری

نحوه درمان ملانوما و زگیل پیری

معمولا کراتوز سبورئیک باعث ایجاد علائمی نمی شود و لزوما نیاز به درمان ندارد. با این حال، برخی از مردم ترجیح می دهند که آنها را از بین ببرند زیرا باعث کاهش زیبایی می شود.

پزشکان می توانند یک کراتوز سبورئیک را با استفاده از یکی از روش های جراحی جزئی حذف کنند.. یک پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که زگیل را از پوست خارج کند یا از فرایندی به نام الکترودهایی استفاده کند که شامل استفاده از یک جریان الکتریکی برای حذف زگیل است.

درمان ملانوم بستگی به طیف وسیعی از عوامل، از جمله مرحله سرطان و اینکه آیا به سایر نقاط بدن گسترش داده شده است، دارد.

با این حال، درمان تقریبا همیشه نیاز به از بین بردن سرطان دارد.آنها در مرحله اولیه ممکن است با موفقیت و به تنهایی درمان شود.

ملانومای پیشرفته تر گاهی اوقات به درمان های دیگری نیاز دارند، از جمله:

شیمی درمانی
تابش
ایمونوتراپی، یک نوع درمان است که از سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سرطان استفاده می کند
داروهای هدفمند یا داروئی که گیرنده های تومور را درمان می کنند

 

زمان مناسب جهت مراجعه به پزشک:

هر دو کراتوز سبورئیک و ملانوما ممکن است به شکل های مختلف ظاهر شوند. افراد مبتلا به بثورات پوستی باید سعی کنند وضعیت خود را تشخیص دهند و نباید تصور کنند که بثورات پوستی جدید خوش خیم است.

افراد باید حتما به پزشک مراجعه کنند، اگر هر گونه رشد پوستی جدیدی را توسعه دهند، به ویژه اگر این تغییرات در طول زمان تغییر کند یا سابقه خانوادگی سرطان پوست وجود داشته باشد.

افرادی که مبتلا به کراتوز سبورئیک هستند باید به طور منظم پوست خود را چک کنند. این امر احتمال تشخیص اشتباه ملانوم به جای کراتوز سبورئیک را کاهش می دهد. مراجعه به دکتر سالی یک بار برای بررسی پوست و مو به کاهش خطر ابتلا به سرطان های پیشرفته کمک می کند.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید