آشنایی کامل با بیماری دیابت بارداری

آشنایی کامل با بیماری دیابت بارداری


حتما تاکنون نام بیماری دیابت را شنیده اید ولی شاید برخی از شما از دیابت بارداری بی خبر باشد و نمیدانید که نحوه عملکرد آن و عوارض آن چیست که از این رو ما امروز در مجله پزشکی نازدونه تصمیم گرفتیم مقاله ای راجب آشنایی کامل با بیماری دیابت بارداری برای شما عزیزان ارائه دهیم که با توجه به اهمیت موضوع، توصیه می شود که تا انتها مقاله را مطالعه فرمایید که امید است مورد توجه شما قرار گیرد. این بیماری ممکن است سبب نقص زایمان و مشکلات دیگر بارداری شود که در ادامه بیشتر با این بیماری آشنا خواهیم شد.

آشنایی کامل با بیماری دیابت بارداری

معرفی

دیابت شرایطی است که بدن نمی تواند از قندها و نشاسته ها (کربوهیدرات ها) استفاده کند که به عنوان غذا برای تولید انرژی مصرف می شوند. بدن یا هیچ انسولینی تولید نمی کند یا انسولین کمتری را تولید می کند و یا نمی تواند از انسولین استفاده کند که باعث شود این قندها و نشاسته ها به انرژی تبدیل شوند. در نتیجه، قند اضافی در خون ایجاد می شود. سه نوع معمول دیابت عبارتند از:

نوع اول

پانکراس هیچ انسولینی تولید نمی کند یا انسولین را کم تولید می کند که بدن نمی تواند از انرژی قند خون استفاده کند. دیابت نوع ۱ باید با انسولین روزانه کنترل شود.

نوع دوم

بدن یا انسولین را کم تولید می کند یا نمی تواند از انسولین که باعث می شود قند خون برای انرژی مصرف شود، استفاده کند. گاهی اوقات دیابت نوع ۲ می تواند از طریق خوردن یک رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم کنترل شود. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ باید قرصهای دیابت، انسولین یا هر دو را مصرف کنند.

آشنایی کامل با بیماری دیابت بارداری

بارداری

این نوع دیابتی است که برای اولین بار در یک زن باردار دیده می شود که قبل از بارداری دیابت نداشته است. اغلب دیابت حاملگی را می توان از طریق مصرف یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم کنترل کرد. گاهی اوقات یک زن مبتلا به دیابت حاملگی نیز باید انسولین مصرف کند.

برای اکثر زنان مبتلا به دیابت حاملگی، دیابت بعد از زایمان به زودی از بین می رود. حتی اگر دیابت پس از تولد کودک از بین برود، نیمی از زنان که به دیابت بارداری مبتلا شده اند، بعدا به دیابت نوع ۲ مبتلا می شوند. برای یک زن که دیابت حاملگی داشته باشد، انجام ورزش و رژیم غذایی سالم پس از بارداری برای جلوگیری یا تأخیر در ابتلا به دیابت نوع ۲ اهمیت دارد. او همچنین باید دکتر خود را برای بررسی قند خونش حداقل هر ۱ تا ۳ سال یکبار ملاقات کند.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید