آشنایی کامل با عوارض فشار خون بالا

آشنایی کامل با عوارض فشار خون بالا


عوارض فشار خون بالا: فشارخون بالا بسیار برای بدن مضر می باشد و از این رو به آن قاتل خاموش گفته می شود. دلیل نامگذاری آن به این نام این است که معمولا نشانه ای که به انسان هشدار دهد و بتوان آن را تشخیص نداد، ندارد و به همین دلیل به صورت خاموش در بدن به کار خود ادامه می دهد. یکی از راه های تشخیص آن البته رفتن پیش متخصص است که متخصص فشار خون شما را اندازه گیری خواهد کرد. عوارض فشار خون بالا زیاد است و می تواند آسیب های جدی به شما وارد کند که از این رو ما در این مقاله از مجله پزشکی دکتر سه به عوارض فشار خون بالا خواهیم پرداخت.

آشنایی کامل با عوارض فشار خون بالا

عوارض فشار خون بالا:

پایین آوردن میزان جریان خون به قلب

فشار خون بالا می تواند شریان های شما، که جریان خون و اکسیژن را به قلب شما می رسانند تنگ کند و منجر به بیماری قلبی می شود. علاوه بر این، کاهش جریان خون به قلب باعث مشکلات زیر می شود:

درد قفسه سینه، که آنژیوگرافی نامیده می شود.
نارسایی قلبی، وضعیتی که قلب شما نمی تواند به اندازه کافی خون و اکسیژن به سایر اعضای بدن شما پمپ کند.
حمله قلبی زمانی که خون رسانی به قلب شما مسدود می شود و عضله قلب بدون اکسیژن کافی می میرد. هر چه جریان خون بیشتر مسدود می شود، قلب بیشتر آسیب می بیند.

مضر برای مغز

فشار خون بالا می تواند موجب انفجار یا انسداد شریان هایی شود که خون و اکسیژن را به مغز منتقل می کنند که موجب سکته مغزی می شوند. سلول های مغز طی یک سکته مغزی می میرند زیرا اکسیژن کافی ندارند. سکته می تواند معلولیت های جدی در گفتار، حرکت و سایر فعالیت های اساسی را ایجاد کند و یک سکته می تواند شما را بکشد.

آسیب به کلیه ها

بزرگسالانی که مبتلا به دیابت، فشار خون بالا یا هر دو هستند، خطر ابتلا به بیماری مزمن کلیوی را نسبت به افرادی که بدون این بیماری هستند، افزایش می دهند. تقریبا هر ۱ نفر از ۳ بزرگسال مبتلا به دیابت و هر ۱ نفر از ۵ بزرگسال مبتلا به فشار خون بالا دارای بیماری مزمن کلیوی است.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید