آفتابگردان لسیتین و معرفی فایده های ویژه آن!


آفتابگردان لسیتین و معرفی فایده های ویژه آن!

لسیتین آفتابگردان.یک امولسیفایر، تثبیت کننده یا استبیلایزر، حجم دهنده و ژله ساز پر مصرف است. لسیتین ماده ای حاضر در بدن تمام جانداران است و‌ترکیب عمده تشکیل دهنده سلول‌های عصبی و سلولهای مغزی است. لسیتین صنعتی که عمدتاً اصلاح شده است، معمولاً از دانه سویا استخراج می‌گردد و دارای مقادیر معتنابهی از  فسفوگلیسیریدها شامل لسیتین، سفالین است.همچنین لسیتین یک لغت یونانی و به معنای زرده تخم مرغ است و علت نام‌گذاری آن، وجود میزان فراوان لسیتین در زرده تخم مرغ و همچنین کشف این ماده برای اولین بار در زرده تخم مرغ بوده‌است. لسیتین، یک گروه از فسفولیپیدها می‌باشند که ترکیب اسید فسفریک، گلیسرول، کولین با اسیدهای چرب هستند.

لسیتین آفتابگردان چیست؟

لسیتین آفتابگردان در واقع یک اصطلاح عمومی برای مواد مختلف چربی است که می تواند از آفتابگردان استخراج شود. لسیتین می تواند  در منابع مختلف استفاده شود، اما دانه های آفتابگردان یکی از محبوب ترین  آنهاست. لسیتین آفتابگردان مجموعه ای از فسفولیپید های مختلف است  در حالی که بسیاری از مردم فکر میکنند که چربی ها بد هستند ولی بسیاری از فسفولیپید ها برای سلامتی ما بسیار مهم هستند. مثلا در لسیتین آفتابگردان، انواع مختلف فسفولیپید و آنتی اکسیدان ها همراه با سایر ترکیبات فرار وجود دارد

لسیتین آفتابگردان یک امولسیفایر طبیعی است که می تواند باعث کاهش  چربی های دیگر و همچنین محافظت از گلبول های قرمز  شود. برخی از مهمترین فسفولیپید های موجود در لسیتین آفتابگردان شامل کولین، فسفاتیدیل کولین، فسفاتیدیل اینو استیل و فسفاتیدیل اتانول آمین می باشند.

 

فواید لسیتین آفتابگردان

لسیتین آفتابگردان تاثیر خوبی بر سلامت  کبد و قلب دارد. همچنین برای سلامت مغز، فشار خون بالا، سیستم عصبی، و سلامت قلب و عروق نیز مفید است

 

سلامت قلب با لسیتین آفتابگردان

لسیتین آفتابگردان به عنوان یک امولسیفایر میزان چربی موجود در جریان خون را  کنترل کرده و از این طریق برای سلامت قلب بسیار مفید است. این می تواند خطر ابتلا به آترواسکلروز، حملات قلبی  را کاهش دهد، و از قلب به مدت طولانی مراقبت میکند

لسیتین آفتابگردان و سلامت مغز

مصرف منظم مکمل لسیتین می تواند روند بازسازی عصبی را سرعت بخشد و از سیستم عصبی محافظت می کند، حتی خطر بیماری های عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون را کاهش می دهد.

 

کبد

هنگامی که از کبد  بیش از حد کار کشیده می شود یا چربی زیادی مصرف می شود، بیماریهای مختلف کبد و بیماری دیابت بوجود می آید. با داشتن لسیتین کافی در بدن،  این مشکلات بسیار کاهش می یابد، زیرا لسیتین می تواند میزان چربی بیش از حد در جریان خون را کاهش دهد.

فشار خون

هنگامی که چربی خون بالا می رود  رسوبات چربی بر روی دیواره شریانها جمع می شود. هنگامی که شریان ها سفت می شوند، فشار خون افزایش می یابد، فشار بیشتری بر سیستم قلبی عروقی وارد می شود. با استفاده از این لسیتین در رژیم غذایی، می توانید خطر ابتلا به این مشکلات قلب را کاهش دهید.

تقویت سیستم ایمنی بدن

تحقیقات نشان داده است که این ماده فسفولیپید، به دلیل وجود فسفاتیدیل اینو استیل و فسفاتیدیل اتانول آمین، قادر به سرعت روند بهبود و تقویت سیستم ایمنی بدن است که عمدتا به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی آن است.

آرتروز

یکی از اثرات دیگر لسیتین آفتابگردان، درمان درد مفاصل و کاهش التهاب بدن است.

تعادل هورمونی

جایگزین اصلی آفتابگردان لسیتین، سویا لسیتین است که می تواند سطوح استروژن را افزایش دهد و باعث مسائل مختلفی شود، به ویژه در مردان  استفاده از این مکمل سطح هورمونی تنظیم می شود.

 

چگونه از لسیتین آفتابگردان استفاده کنیم؟

لسیتین آفتابگردان عمدتا به عنوان مکمل غذایی در پودر پروتئین  یافت می شود، زیرا کمبود لسیتین می تواند اثرات منفی زیادی بر سلامت کلی داشته باشد. با این حال،  آفتابگردان لسیتین  در محصولات آرایشی و در برخی غذاها هم وجود دارد .  لسیتین معمولا شکل پودر خشک  است که معمولا به صابون ها و لازم بهداشتی هم  اضافه می شود.همچنین جایگزین خوبی برای کره یا روغن های دیگر در آشپزی  می باشد.

تفاوت بین لسیتین آفتابگردان و لسیتین سویا

لسیتین آفتابگردان ترکیبی از فسفولیپید ها است که از دانه های آفتابگردان در یک فرایند مکانیکی  استخراج می شود و این بسیار خالص است. همچنین کولین (فسفاتیدیل کولین) بالایی دارد، در حالی که لسیتین سویا ترکیب کمی دارد. از طرف دیگر، لسیتین سویا نیاز به مواد شیمیایی برای استخراج از سویا دارد،  همچنین دارای میزان استروژن زیادتری است که می تواند مشکلاتی در بدن ایجاد کند.  به همین دلیل، لسیتین آفتابگردان , بهتر است.

عوارض جانبی لسیتین آفتابگردان

گذشته از فواید، برخی از عوارض جانبی احتمالی مانند مشکلات دستگاه گوارش، واکنش های آلرژیک و خطراتی برای زنان باردار و شیرده وجود دارد. با اضافه کردن فسفولیپیدها به رژیم غذایی، می تواند منجر به واکنش منفی در روده، از جمله اسهال،  یا یبوست منجرشود. با این وجود، نباید استفاده مداوم شود. کسانی که به آفتابگردان حساس هستند، باید از این نوع مکمل جلوگیری کنند، همانطور که زنان باردار و شیرده نیز به علت میزان استروژن و اثرات  لسیتین بر روی میزان هورمون باید بپرهیزند.

منبع : هلو دکتر

دیدگاهتان را بنویسید