انزال زودرس و دلایل فیزیکی و روانشناختی آن!


انزال زودرس و دلایل فیزیکی و روانشناختی آن!

زود انزالی یکی از اختلالات جنسی می باشد. هنگامی که مرد، قبل از آنکه شریک جنسی‌اش ارضا شود، دچار انزال شده و از او منی خارج شود، گفته می‌شود مرد دچار انزال زودرس است. گاهی انزال زودرس طبیعی بوده و بر اثر پرهیز طولانی از مسایل جنسی به وجود می‌آید.از مشکل اصلی و ابتدایی جنسی که هر مردی را ممکن است آزار دهد انزال زودرس است.که البته بسیار شایع و قابل درمان است.انزال زودرس معمولا قبل یا  در مراحل ابتدایی مقاربت اتفاق می افتد.با برآورد کلینیک مایو، از هر سه نفر ممکن است یک نفر در برخی موارد تحت تاثیر انزال زودرس قرار گیرد.چندین عامل فیزیکی و روانی وجود دارد و برای بسیاری از مردان ترکیبی از داروها، مشاوره ها و تکنیک های جنسی می تواند کمک کند تا بتوانند شرایط را تغییر داده و انزال را به تاخیر بیاندازند.

انزال زودرس و دلایل فیزیکی و روانشناختی آن!

درباره اختلال نعوظ

اختلال نعوظ نیز نسبتا رایج است و دارای علل فیزیکی و روانی می باشد. با اختلال نعوظ، یک مرد ممکن است مشکل دستیابی یا حفظ نعوظ کافی برای مقاربت را داشته باشد. هر فرد ممکن است در بعضی موارد برخی از مشکلات مربوط به نعوظ را تجربه کند، اما طبق اداره کل بیمارستانMayo، حداقل ۲۵ درصد موارد اختلال نعوظ، یک مشکل بزرگتر را نشان می دهند. همانطور که در مورد انزال زودرس، بسیاری از مردان با دارو درمان می شوند- برای اختلال نعوظ و / یا برای هر نوع بیماری فیزیکی نیز داروهایی وجود دارد.

علل فیزیکی انزال زودرس

به گفته کلینیک مایو، اگرچه چندین علت فیزیکی برای انزال زودرس وجود دارد، اما اگر یک سابقه طولانی در انزال زودرس وجود داشته باشد، بیشتر احتمال دارد علت بیولوژیکی باشد. این به این دلیل است که بسیاری از عوامل احتمالی مانند مشکلات تیروئید و سطوح هورمون غیرطبیعی و همچنین ویژگی های ارثی و فعالیت های رفلکس غیر طبیعی سیستم عضلانی معمولا به صورت مزمن و بلند مدت اتفاق می افتند.

التهاب پروستات و مجرای ادراری هر دو شرایط حادی است که می تواند باعث ایجاد موقت انزال زودرس شود. در موارد نادر، تروما یا آسیب به سیستم عصبی، مصرف مواد مخدر و داروهای خاص نیز می توانند به انزال زودرس کمک کنند.

انزال زودرس و دلایل فیزیکی و روانشناختی آن!

علل فیزیکی اختلال نعوظ

بر خلاف انزال زودرس، علل فیزیکی اختلال نعوظ بیشتر در زندگی رخ می دهد و اختلال نعوظ اغلب نشانه ای از یک مشکل جدی فیزیکی یا بیماری است. در بسیاری از موارد مردان مبتلا به اختلال نعوظ ممکن است بیماری قلبی تشخیص داده نشده یا آترواسکلروز(تصلب رگها) را داشته باشند.

دیابت، فشار خون بالا و سندرم متابولیک همچنین می تواند باعث اختلال در عملکرد نعوظ شود و به همین دلیل مهم است مردان در صورتی که دچار تغییرات قابل توجهی در نعوظشان شوند به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشند. بعضی از داروها مانند مصرف الکل و مواد مخدر و حتی مصرف دخانیات همچنین می توانند باعث اختلال در نعوظ شوند.

اختلالات عصبی مانند پارکینسون و گرفتگی عضلات و رگها میتوانند مانع تحریک عصب آلت تناسلی شوند. بیماری Peyronie باعث ایجاد انحنای آلت تناسلی می شود که ممکن است نعوظ را دردناک کند و در موارد شدید از بروز نعوظ جلوگیری کند.

علل روانشناختی انزال زودرس

در برخی موارد، انزال زودرس ممکن است به طور مستقیم به الگوهای ایجاد شده در طول تجربیات زود هنگام جنسی مرتبط باشد. مردان که اغلب مجبور بودند تا در افکار خود به ارگاسم برسند ممکن است به طور خودکار به الگوهای رفتاری مشابه برسند. به همین ترتیب، اضطراب در مورد عملکرد، هیجان بیش از حد و حتی مسائل مربوط به رابطه بین افراد می توانند به انزال زودرس کمک کنند. جالب است که اختلال نعوظ نیز ممکن است به انزال زودرس کمک کند- زیرا ممکن است انسان قبل از، از دست دادن نعوظ سعی کند تا به ارگاسم خود برسد.

علل روانشناختی اختلال نعوظ

همانند انزال زودرس، اضطراب یک مسئله روانشناختی بزرگ مرتبط با اختلال نعوظ است. اغلب، اگر یک مرد در گذشته از برخی اختلالات جنسی ناراحت شده است یا در غیر اینصورت در مورد عملکرد جنسی دچار اضطراب شود، این می تواند یک چرخه حیرت انگیز از اختلال نعوظ را ایجاد کند. افسردگی، استرس و خستگی همچنین میتواند به اختلال نعوظ منجر شود که در یک رابطه باعث بروز مشکل می شود.

منبع: هلو دکتر

دیدگاهتان را بنویسید