بیماری آلزایمر چه تفاوتی با زوال عقل دارد ؟


بیماری آلزایمر چه تفاوتی با زوال عقل دارد ؟

بیماری آلزایمر چه تفاوتی با زوال عقل دارد ؟

شاید برای شما هم سوال باشه که بیماری آلزایمر که همه در مورد آن صحبت میکنند و حتی در خانواده ها نیز در مورد ان بحث می شود با زوال عقل که دکتر ها بیشتر از آن یاد می کنند چیست . ما در این مطلب میخواهیم بیماری آلزایمر را تشریح کرده و با زوال عقل مقایسه کنیم تا بدانید که زوال عقل در انسان ها به چه چیزی مربوط میشود و معنی ان چیست و فرق بین آلزایمر و زوال عقل در چیست.

برخی پزشک ها و حتی خود خانواده ها نیز بیماری آلزایمر را با زوال عقل یکی می دانند و میگویند که زوال عقل همان بیماری آلزایمر مشهوری است که این روزه بیشتر در مورد آن بحث می شود ما در این مطلب میخواهیم ببینیم که گفته های پژوهشی در مورد زایع شدن مغز است در اغلب خاناوده ها این دو را باهم یکسان دانسته و حتی به ان پافشاری میکنند ما راه تشخیص و فرق بین این دو را برای شما به راحتی توضیح میدهیم تا شما تشخیص خوبی از این بیماری ها داشته باشید.

بیماری آلزایمر و زوال عقل اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند و بسیاری از مردم بر این باورند که هر دو به یک معنا هستند. در واقع، تمایز بین این دو بیماری اغلب باعث ناراحتی  بیماران، خانواده ها و مراقبان می شود. در ادامه توضیح می دهیم که چگونه می توان این دو را از یکدیگر تشخیص داد. در حالی که به هم شبیه هستند، به طور قابل توجهی با یکدیگر تفاوت دارند.

آلزایمر و زوال عقل هنوز از بسیاری جهات ناشناخته اند. به همین دلیل است که معمولا مردم در شناسایی و درک این دو بیماری شبیه به هم دچار مشکل می شوند. با توجه به مؤسسه ملی پیری (Dementia)، زوال عقل یک اختلال مغزی است که بر ارتباط و عملکرد فعالیت های روزانه تأثیر می گذارد، در حالیکه بیماری آلزایمر نوعی از زوال عقل است که به طور خاص بر قسمت هایی از مغز که کنترل فکر، حافظه و زبان را بر عهده دارند، تاثیر می گذارد. در ادامه بیشتر در مورد این که این دو بیماری چه تفاوت  هایی دارند توضیح می دهیم.

 زوال عقل چیست؟

زوال عقل یک اصطلاح برای مجموعه ای از علائم از جمله اختلال تفکر و حافظه است. این مشکل اغلب با کاهش توانایی شناختی در پیری همراه است. با این حال، مسائلی غیر از آلزایمر می تواند موجب زوال عقل شود. سایر علل شایع زودرس زوال عقل بیماری هانتینگتون، بیماری پارکینسون و بیماری کرایتزفلد است.

بیماری آلزایمر چیست؟

با توجه به مرکز کنترل بیماریها، بیماری آلزایمر علت شایع زوال عقل است که باعث ایجاد این بیماری در۵۰ تا ۷۰ درصد موارد می شود. در واقع، آلزایمر نوع خاصی از زوال عقل است. علائم آلزایمر عبارتند از اختلالات فکری، گفتاری و سردرگمی. پزشکان از آزمایشات مختلفی برای تشخیص علت از جمله آزمایش خون، ارزیابی وضعیت ذهنی و اسکن مغز استفاده می کنند.

بیماری آلزایمر چه تفاوتی با زوال عقل دارد ؟

تفاوت بیماری آلزایمر و زوال عقل

یک فرد مبتلا به زوال عقل با مجموعه ای از علائم تشخیص داده می شود. این شبیه به کسی است که گلو درد دارد.گلویش دچار درد شدید است اما مشخص نیست علت آن چیست. آن ممکن است به دلیل آلرژی، گلودرد و یا سرماخوردگی باشد. به طور مشابه، وقتی کسی دچار زوال عقل می شود، بدون اینکه گفته شود علت چیست، علایم را تجربه می کند.

یکی دیگر از تفاوت های عمده بین این دو آن است که آلزایمر یک بیماری برگشت پذیر نیست. در حال حاضر دژنراتیو و غیر قابل درمان است. برخی از اشکال زوال عقل، مثل تعاملات دارویی یا کمبود ویتامین، در واقع برگشت پذیر یا موقتی هستند.

هنگامی که علت زوال عقل پیدا می شود درمان مناسب و مشاوره می تواند آغاز شود. تا زمانی که یک تشخیص مناسب ایجاد شود، بهترین روش برای هر گونه بیماری زوال عقل حفظ تعامل، ارتباطات و مراقبت های همراه با ابراز محبت است.

در حالی که تفاوت بین بیماری آلزایمر و زوال عقل روشن است، برای تشخیص این دو توسط مردم، آگاهی عمومی بیشتری نیاز است. درک بیشتر درباره آنچه که دقیقا باعث بیماری آلزایمر می شود، کمک می کند تا هرگونه سردرگمی از بین برود و افراد امیدوار باشند که برنامه های درمان بهتر پیگیری شده و در نهایت درمان انجام شود.

منبع: دکتر سلام / هلو دکتر

دیدگاهتان را بنویسید