تاثیر خواب بهتر و رعایت بهداشت در سیستم ایمنی بدن

تاثیر خواب بهتر و رعایت بهداشت در سیستم ایمنی بدن


یکی از مهمترین موارد بدن، سیستم ایمنی بدن می باشد که اگر مشکلی در این قسمت بوجود بیاید در واقع تمامی بدن دچار مشکل می شود زیرا این قسمت است که در مقابل بیماری ها مختلف مقاومت نشان می دهد. قدرت سیستم ایمنی بدن رابطه مستقیمی با بیماری ها و سرماخوردگی دارد بطوریکه سیستم ایمنی ضعیف باعث دچار شدن به بیماری های مختلف می شود و از طرف دیگر سیستم ایمنی قوی باعث کاهش دچار شدن به بیماری های مختلف  و سرماخوردگی می شود.

تاثیر خواب بهتر و رعایت بهداشت در سیستم ایمنی بدن

به همین دلیل است که کارشناسان بهداشتی به شدت برای داشتن سیستم ایمنی قوی توصیه می کنند رژیم غذایی و ورزش منظم، نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن ایفا می کند. شاید تعجب کنید بسیاری از عادت های معمول روزانه در واقع به سیستم ایمنی بدن آسیب می رسانند. در واقع، اکثر عادت های روزانه به طور مستقیم بر سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارند، به خصوص تقویت سیستم ایمنی بدن برای افراد مسن مهم است

خوابیدن دیر وقت

اگر شبها کار می کنید یا تلویزیون تماشا میکنید یا پروژه هایتان را شبها اتجام میدهید مطمئن باشید که سیستم ایمنی بدن ضعیفی خواهید داشت. کم خوابی سیستم ایمنی را کاهش می دهد و سلولهایی که با میکروب ها مبارزه می کنند را کاهش می دهد.

بی خوابی تولید سیتوکین های حفاظتی را کاهش میدهد در حالی که در خواب هستید، سیستم ایمنی بدن انواع مختلفی از سیتوکین ها را تولید می کند که به محافظت از بدن در برابر عفونت ها و بیماری ها کمک می کند. جدیدا محققان از ۱۱ جفت دوقلوهای مشابه با الگوهای خواب متفاوت آزمایشاتی را انجام دادند و و دریافتند که دوقلوهایی که بی خواب هستند و یا کمتر می خوابند سیستم ایمنی ضعیفی دارند.هر روز باید هفت تا هشت ساعت بخوابید.

تاثیر خواب بهتر و رعایت بهداشت در سیستم ایمنی بدن

عدم رعایت بهداشت

اگر در همه موارد بهداشت را رعایت کنید سیستم ایمنی قوی دارید، اگر بهداشت را رعایت نکنید مطمئن باشید سیستم بدنیتان بسیار ضعیف خواهد بود .هنگامی که بهداشت رعایت نشود خطر ابتلا به میکروب های مضر را افزایش می دهند که به نوبه خود عفونت و بیماریها وارد بدن می شود. عادت کنید که دو بار در روز دندانهای خود را با مسواک بشوئید دست های خود را ، تمیز نگهدارید مخصوصا بعدا ز دستشویی خوب بشوئید ناخن هایتان را تمیز نگه دارید ،هر روز دوش بگیرید موقع پختن غذا دستها را بشوئید همه اینها در تقویت سیستم ایمنی بدن موثرند.

از وسایل شخصی دیگران استفاده نکنید میکروبها و ویروس ها از طریق استفاده مشترک از وسایل دیگران منتقل می شوند.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید