تاثیر کاهش وزن بر منظم شدن عادت ماهانه

تاثیر کاهش وزن بر منظم شدن عادت ماهانه


برخی از بانوان عادت ماهانه نامنظم دارند و از این موضوع رنج می برند. این موضوع ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد و عمده دلیل آن بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک است که به اختصار به این بیماری PCOS می گویند که این بیماری می تواند عاملی باشد برای نامنظم شدن عادت ماهانه در زنان. برخی معتقدند که پایین آوردن یا کاهش وزن می تواند به این قضییه کمک کند که البته تنها کسی که می تواند در این باره نظر دهد که آیا کاهش وزن می تواند باعث منظم شدن عادت ماهانه شود، دکتر شماست که در این مقاله به تاثیر پایین آوردن وزن در این مورد خواهیم پرداخت.

تاثیر کاهش وزن بر منظم شدن عادت ماهانه

آشنایی با دوره های منظم

تعریف کلی یک چرخه قاعدگی به طور منظم به دلیل تفاوت های گسترده در زنان به سختی ممکن است. زمان طبیعی بین دوره ها در دختران نوجوان ۲۱ تا ۴۵ روز است. چرخه در فرد بالغ اگر هر ۲۱ تا ۳۵ روز اتفاق بیفتد، چرخه منظم است. توجه داشته باشید روزهایی که به طور معمول دو جلسه خونریزی دارید ممکن است برای شما طبیعی باشد. هر کسی تعریف شخصی خودش را از یک دوره منظم دارد.

تاثیر کاهش وزن بر منظم شدن عادت ماهانه

تاثیر وزن طبیعی

وزن طبیعی حتی ممکن است بیشتر از یک دوره طبیعی قاعدگی متغیر باشد. سن، قد و جنس شما معمولا عوامل وزن ایده آل شما را تعیین می کنند. قد و وزن فعلی شما به متخصصان مراقبت های بهداشتی کمک می کند چربی بدن خود را محاسبه کنید تا دریابید که آیا شما در محدوده طبیعی، محدوده اضافه وزن و یا چاقی هستید . قاعدگی یک فرد دارای اضافه وزن بیش از حد سنگین است این وضعیت علل مختلفی از جمله عضلات بزرگ، احتباس مایعات و پرخوری را دارد. چاقی به چربی بیش از حد کمک می کند. بسته به علت، وزن بیش از حد می تواند قاعدگی را تحت تاثیر قرار دهد.

رابطه PCOS و قاعدگی

کیست تخمدان، تولید بیش از حد تولید هورمونهای مردانه و دوره های نامنظم نشانه های سندرم تخمدان پلی کیستیک است. سایت اطلاعاتی فدرال WomensHealth.gov می گوید نظریه هایی در مورد جهش ژنتیکی، تخمدان های ناکارآمد و انسولین بیش از حد در جریان خون وجود دارد که باعث متغیر بودن دوران قاعدگی می شوند. هورمون های بیش از حد مردانه در بدن زن به نوبه خود سبب افزایش وزن می شود. بنابراین، بین وزن بیش از حد و چرخه های قاعدگی نامتقارن رابطه ای وجود دارد. اگرچه علم ارتباطی بین دو وضعیت برقرار نکرده است.

رابطه F.A.T و قاعدگی

زن سه گانه (F.A.T.) به ورزشکاران زنی گفته می شود که کالری کمتر از میزان فعالیت فیزیکی خود دریافت می کنند. ترکیبی از تمرینات شدید و تغذیه ناکافی باعث کاهش تولید استروژن می شود. سطح پایین هورمون به نوبه خود، می تواند منجر به پوکی استخوان و مشکلات قاعدگی شود. بنابراين، اگر زن ورزشکار سه گانه دچار دوره های نامنظم و یا عدم دوره شود، رژیم غذایی جهت از دست دادن وزن درمان اشتباهی است. در این حالت، دکتر شما باید تغذیه ای تجویز کند که کالری دریافتی شما را از مصرف غذاهای سالم افزایش می دهد.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید