خشکی دهان و دلایل ایجاد و راه های درمان آن چیست؟!


خشکی دهان و دلایل ایجاد و راه های درمان آن چیست؟!

مسلما گاه با خود فکر کرده اید که چرا برخی اوقات به طور مداوم احساس میکنید دهانتان خشک شده است و به احتیاح به آب دارید.در شرایطی که حتی ممکن است قبل آن به میزان مناسب آب آشامیدنی مصرف کرده باشید!از آنجا که بزاق در دهان با داشتن پادزهرها و ایمنو گلوبولین، مواد بافر و خنثی کننده اسید محلول در آب نقش حفاظتی علیه میکروب‌های عامل پوسیدگی دندان و عفونت لثه را دارد، کاهش ترشح آن و خشکی دهان منجر به ایجاد پوسیدگی و انواع عفونت در دهان می‌شود.خشکی دهان عوامل مختلفی دارد از جمله افزایش سن، نارسائی غدد بزاقی و مصرف برخی داروها و مواد مخدر . در ادامه به بررسی این ها خواهیم پرداخت.

خشکی دهان و دلایل ایجاد و راه های درمان آن چیست؟!

خشکی دهان وضعیتی است که به علت فقدان بزاق یا وجود بزاق ضخیم است که نمی تواند حفظ رطوبت دهان شما را حفظ کند. طبق نظر MedlinePlus، این می تواند مشکلات جویدن، صحبت کردن و بلعیدن، افزایش تشنگی و افزایش خطر پوسیدگی دندان ها یا زخم دهان را ایجاد کند. خشکی ناگهانی دهان اغلب نشانه دیگری از وضعیت پزشکی اصلی یا یک اثر جانبی دارو یا درمان است. در صورتی که دچار خشکی ناگهانی و پایدار باشید، با پزشک خود مشورت کنید.

بزاق سالم

KidsHealthتوضیح می دهد که در دهان سالم، غدد بزاق واقع در داخل گونه ها و در سراسر دهان فرد، بزاق را در زمان های مشخصی تولید می کنند، که بین ۱ تا ۲ لیتر در روز می باشد. بزاق نه تنها یک محیط مرطوب را فراهم می کند، بلکه به سیستم گوارش شما با شروع فرایند تجزیه غذا کمک می کند. آنزیم هایی که در بزاق یافت می شوند نیز به رفع عفونت کمک می کنند. در یک دهان خشک، غدد بزاق، تولید بزاق را متوقف می کنند یا محلول چسبناکی را که قادر به انجام وظایف عادی خود نیست، تولید می کنند.

علائم بیشتر خشکی دهان

به گفته موسسه ملی دندانپزشکی و تحقیقات زیبایی بینی، علاوه بر احساس چسبندگی یا خشکی، خشکی ناگهان دهان نیز ممکن است به عنوان احساس خشکی در گلو، سوزش ناگهانی در دهان، زبان یا لبهای ترک خورده ظاهر شود. زخم یا عفونت در دهان ممکن است با خشکی ناگهانی دهان همراه باشد. از آنجا که بزاق برای عملکرد مناسب چشایی ضروری است، غذای شما ممکن است بدون طعم باشد یا طعم کمی داشته باشد.

علل خشکی ناگهانی دهان

خشکی دهان دارای تعداد زیادی علت بالقوه مانند کمبود آب یا بیماری های درازمدت است. طبق گفتهMayoClinic.com، دهان خشک که به طور ناگهانی اتفاق می افتد ممکن است یک عارضه جانبی از داروها مانند آنتی هیستامین ها، دارهای ضد انعقاد خون، ضد افسردگی ها و داروهای مورد استفاده برای درمان بی اختیاری ادرار باشد. سیگار کشیدن، مصرف تنباکو و تنفس یا خروپف با دهان باز می تواند دهان شما را خشک کند. خشکی ناگهانی دهان همچنین می تواند به دلیل مشکلات عصبی ناشی از آسیب یا حمله های احتمالی ایجاد شود، بنابراین اگر وضعیت به طور غیرمنتظره بدون هیچ علتی ظاهر شود، به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص خشکی ناگهانی دهان

از آنجا که دهان خشک معمولا علامتی از شرایط پزشکی دیگر است، پزشک یا دندانپزشک شما  عوامل دیگری مانند بیماری های اخیر، استفاده از داروها و عادات شیوه زندگی را بررسی خواهد کرد. MayoClinic.com توضیح می دهد که نحوه فعالیت سلول های خونی، عکس برداری از غدد بزاقی شما و آزمایش های دیگر ممکن است راه حل تعیین علت اصلی آن باشد. قبل از قرار ملاقات با پزشک، لیستی از داروها و مکملهای مصرفی خود را که شامل داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و داروهای گیاهی است تهیه کنید.

درمان / پیشگیری خشکی ناگهانی دهان

درمان علت اصلی می تواند خشکی ناگهانی دهان را کاهش دهد. اگر مصرف دارو علت آن باشد، پزشک شما ممکن است دوز شما را تنظیم کند. انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که آب نبات بدون قند برای تحریک تولید بزاق مصرف شود و مصرف نوشیدنی های کافئین دار نیز محدود شود. نوشیدن مقدار زیادی مایعات، شستشوی دهان پس از هر وعده غذایی با آب ساده و مسواک زدن به طور مرتب می تواند به رفع خشکی دهان کمک کند. سعی کنید غذاهای مرطوب، مانند سوپ یا ماست بخورید. از دهانشویه هایی که شامل الکل و مواد اسیدی یا نوشیدنی هستند استفاده نکنید.

منبع: هلو دکتر

دیدگاهتان را بنویسید