خون غلیظ و خون رقیق چه تفاوتی با هم دارند؟,خون غلیظ , خون رقیق , دانستنی هایی درباره خون , تفاوت خون غلیظ با خون رقیق , مقایسه خون غلیظ با خون رقیق

خون غلیظ و خون رقیق چه تفاوتی با هم دارند؟


خون غلیظ و خون رقیق چه تفاوتی با هم دارند؟

خون یکی از مهمترین مایعات برای بدن انسان می باشند که بر سلامتی افراد بسیار تاثیر می گذارند و می توانند انسان را به کام مرگ بکشانند. زمان تولد خون در حالت تعادل قرار دارد. افراد با استفاده از مواد های غذایی یا دارو ها غلظت خون خود را تغییر می دهند که ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود. ما امروز می خواهیم به شما بگوییم خون غلیظ و خون رقیق چه تفاوتی با هم دارند؟ و شما را بیشتر با این خون آشنا خواهیم کرد. پس اگر شما هم می خواهید بدانید خون غلیظ و خون رقیق چه تفاوتی با هم دارند؟ در ادامه با ما همراه باشید.

خون غلیظ و خون رقیق چه تفاوتی با هم دارند؟,خون غلیظ , خون رقیق , دانستنی هایی درباره خون , تفاوت خون غلیظ با خون رقیق , مقایسه خون غلیظ با خون رقیق

خون غلیظ و خون رقیق چه تفاوتی با هم دارند؟

خون غلیظ می تواند به لخته شدن خون در پاها منجر شود و باعث ایجاد حالت دردناک و متورم شده ای به نام گرفتگی وریدی عمیق شود.

گاهی اوقات یک قطعه خون لخته در ریه موجب درد قفسه سینه و کمبود نفس می شود که یک وضعیت تهدید کننده زندگی به نام آمبولی ریوی را ایجاد می کند.گاهی اوقات غلیظ شدن خون موجب لخته شدن در شریان ها و نه رگهای خونی می شود. لخته شدن خون در شریان های گردن ممکن است به مغز منتهی شود و موجب سکته مغزی شود .

لخته شدن خون در شریانهای قلب می تواند منجر به حمله قلبی شود . لخته های خون با قطع جریان اکسیژن باعث ایجاد مشکلات در اندام می شوند. خون غلیظ ناشی از پروتئین های سنگین یا خون زیاد در گردش است.  مقدار بیش از حد گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها سبب غلیظ شدن خون می شوند.

علت دیگر

یک علل دیگر عدم تعادل در سیستم لخته شدن خون است . بیماری های خاص شامل سل، مهار کننده ها، کمبود پروتئین C یا S یا آنتی ترومبین و پروترومبین و همچنین سرطان می تواند باعث غلیظ شدن خون شود. همه لخته های خون توسط خون غلیظ ایجاد نمی شوند . لخته های خون که منجر به حمله قلبی و سکته مغزی می شود، زمانی که خون رقیق با پلاکت ارتباط برقرار می کند و باعث لخته شدن خون می شود، می تواند شکل بگیرد .

برخی از لخته های خون ناشی از رگهای خونی تنگ و یا گردش خون ضعیف است.  افرادی که سوار هواپیما و یا ماشین هستند، به علت جریان خون کم در پاها، به لخته شدن خون مبتلا می شوند. افراد چاق مستعد ابتلا به لخته شدن خون هستند، زیرا خون آنها غلیظ تر می شود . ضربان قلب نامنظم که فیبریلاسیون دهلیزی به شمار میرود، سبب لخته شدن خون میگردد، زیرا عبور خون از طریق قلب مؤثر است.

 

منبع:دکترسلام/هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید