علائم و علت گر گرفتگی در دوران یائسگی و راه های درمان آن!


علائم و علت گر گرفتگی در دوران یائسگی و راه های درمان آن!

یائسگی یکی از دوره‌های طبیعی زندگی اغلب زنان است که در آن قاعدگی برای همیشه متوقف می‌گردد و آنان دیگر قادر به بچه دار شدن نخواهند بود. یائسگی معمولاً در حدود سن ۴۵ تا ۵۵ سالگی آغاز می‌شود.یائسگی در بیشتر مواقع موجب برخی عوارض جانبی مانند عراق شبانه و گر گرفتگی می شود و در نتیجه زنان را بیشتر خسته می کند.زیاد عرق کردن ممکن است منافذ را مسدود کند و زنان را با خیس شدن لباس و بوی بد آگاه کند.لازم به ذکر است که عرق کردن امری طبیعی در بدن انسان است اما عرق اضافی اینگونه نیست!با این حال، روش های مختلفی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند که کمتر اذیت شوید و یا تنش های کمتری را احساس کنید.

علائم و علت گر گرفتگی در دوران یائسگی و راه های درمان آن!

علل

تعریق که نشانه ای از یائسگی می باشد ناشی از نوسانات هورمونی است. این تغییرات هورمونی باعث می شود، اعصابی که مسئول فعال شدن غدد عرق هستند، بیش از حد فعال شوند. این می تواند باعث تعریق یک زن حتی زمانی که نمی تواند از آن جلوگیری کند مثل نیمه شب شود.

علائم

به طور کلی، علائم عرق کردن شامل احساس گرما و ایجاد قرمزی در قسمت فوقانی بدن مانند سینه، گردن و صورت می باشد. دو علامت شایع یائسگی که شدتشان زیاد هستند عبارتند از عرق شبانه و گرگرفتگی.

راه های کاهش تعریق

استفاده از یک حوله خنک مرطوب

پاک کردن صورت با یک حوله خنک مرطوب، درجه حرارت بدن را کاهش می دهد و شما کمتر احتمال دارد عرق کنید.

دوش گرفتن به طور مرتب

تنظیم دمای بدن با دوش های معمولی سرد کمک بزرگی است. شستشوی پوست با صابون

بدن و شستشوی صورت نیز می تواند باعث جلوگیری از نفوذ عرق به منافذ پوست شما شود که می تواند منجر به ایجاد جوش شود.

علائم و علت گر گرفتگی در دوران یائسگی و راه های درمان آن!

استفاده از اسپری های ضد تعریق

در حالی که اسپری ها برای عطر آن ها استفاده می شوند، اسپری های ضد تعریق مانع از   عرق کردن می شوند. اسپری های ضد تعریق حاوی آلومینیوم هستند که از تولید عرق توسط غده های مربوط جلوگیری می کنند.

کاهش مصرف غذاهای افزایش دهنده اشتها

غذاهای تند مانند فلفل قرمز می تواند موجب عرق در بسیاری از افراد شود. الکل و کافئین همچنین می تواند منجر به عرق کردن شود. بدن هر کس کمی متفاوت عمل می کند، بنابراین اگر متوجه شوید که مصرف یکی از این غذاها و یا یک غذای دیگر سبب می شود که شما بیشتر عرق کنید، بهتر است که آنها را در رژیم غذایی خود محدود کنید.

پوشیدن لباس های تهیه شده از مواد طبیعی

لباس تنگ و مواد مصنوعی می تواند باعث عرق کردن شود و آن را بیشتر قابل مشاهده کند. اگر در پاهای خود که در طول روز در حال تعریق هستند، دچار مشکل هستید ایده خوبی است که از جوراب ساخته شده از مواد طبیعی یا جوراب های ورزشی مخصوص استفاده کنید تا رطوبت را از بین ببرید. کفش های ساخته شده از مواد طبیعی نیز می توانند سودمند باشند.

توصیه

دو مورد از شايعترين علائم يائسگي یعنی عرق شبانه و گرگرفتگي ميتوانند منجر به عرق زياد شوند که ممکن است ناراحت کننده و شرم آور باشد. با این حال، راه هایی برای جلوگیری و کاهش بیش از حد عرق وجود دارد، که با انجام آن ها شما می توانید راحت و تمیز باشید. به خاطر داشته باشید که اگر عرق کردن تاثیر منفی بر شیوه زندگی شما دارد، باید با دکتر خود مشورت کنید.

منبع: هلو دکتر

دیدگاهتان را بنویسید