علت سفید شدن مو در جوانان چیست


علت سفید شدن مو در جوانان چیست

علت سفید شدن مو در جوانان چیست

سفید شدن مو که نام آن همیشه برای ما اشناست بیشتر یاد سالخوردگان میافتیم که سفید شدن مو مربوط به سن و پیری است اما در صورتی که این سفید شدن مو می تواند برای جوانان نیز اتفاق بیافتد که در جوامع مختلف بسیاری از جوانان هستند که دچار سفیدی مو شده اند ما در این مطلب از دکتر سه میخواهیم علت سفیدی موی جوانان را جویا باشیم با ما همراه باشید

می دانیم که سفید شدن مو فرایندی طبیعی است که برای هر شخص اتفاق می افتد. این فرآیند زمانی رخ می دهد که بدن یک فرد توانایی خود را برای تولید مقدار طبیعی رنگدانه ملانین مورد نیاز برای اضافه کردن رنگ به موها از دست می دهد. سن تقریبی برای این که موهای شما شروع به قهوه ای شدن کند در حدود ۶۰ سالگی است. اما برای برخی افراد ممکن است موهای قهوه ای در سن بسیار جوان تر مشاهده شود. حتی ممکن است در اواسط ۲۰ سالگی یا قبل از آن باشد. بنابراین این مسئله به معنای “سفیدی زودرس” است. چند دلیل وجود دارد که ممکن است این اتفاق بیفتد و مشکل می تواند حل شود.

گاهی اوقات این علت ناشی از عواملی مانند شیوه زندگی نادرست، سیگار کشیدن، رژیم غذایی، کمبود ویتامین B12 و یا حتی روش ناسالم مراقبت از موها، آزمایش های حذف موهای زائد و غیره است. بنابراین قبل از شروع درمان، ضروری است که علت آن را بدانید. این فقط باعث می شود که شما به دنبال درمان مناسب تر بروید.

مشکل تیروئید

غده تیروئید غیر فعال یا کم کار اغلب می تواند دلیل بروز سفیدی زودرس مو باشد. بنابراین در مواردی که نشانه هایی از سفیدی بیش از حد مو ها در سن کم را می بینید، توصیه می شود که با پزشک مشورت کرده و سطح تیروئید خود را بررسی کنید.

کمبود مواد مغذی

مواد مغذی مثل ویتامین B12، روی، مس، پروتئین، همه عامل سفیدی زودرس موها هستند. بنابراین هنگامی که کمبود مواد مغذی حیاتی وجود دارد، به ویژه در مورد ویتامینB12، علائمش با سفیدی در موهای شما نشان داده می شود. بنابراین برای مقابله با این مشکل، می توانید با متخصص دندانپزشک یا دکتر خود مشورت کنید و رژیم غذایی مناسب که این کمبودها را برآورده می کند، دریافت کنید. شما همچنین می توانید قرص های مکمل را مصرف کنید. اما همچنین توصیه می شود که به جای مصرف قرص ها غذای مناسب بخورید تا نیازهای شما را تامین کند.

مشکل ژنتیکی

این یک دلیل بسیار معمولی است. سفیدی موهای فرزند کسی که مشکل مشابهی در خانواده دارد، بیشتر از هر کس دیگر است. شما می توانید به جای استفاده از رنگ موی شیمیایی، که به موهای شما بیشتر آسیب می رساند، گزینه های طبیعی مانند حنا را انتخاب کنید.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن همانطور که می دانیم موجب آسیب رساندن به سلامتی می شود. باعث سرطان، بیماری های ریوی، مشکلات قلبی، مشکلات پوستی، مشکلات چین و چروک و غیره می شود و حالا شما می توانید سفید شدن زودرس را نیز به لیست اضافه کنید. بله سیگار کشیدن رادیکال های آزاد را ایجاد می کند و این رادیکال های آزاد باعث جلوگیری از سنتز ملانین در بدن می شوند.

رژیم غذایی نامناسب

در جهان امروز دو نوع خوردن وجود دارد. یکی گروه هایی که مواد غیر مغذی را مصرف می کنند، که ممکن است به علت دلایل محدودیت زمانی یا محدودیت های مالی باشد و گروه دیگری که اساسا چیزی نمی خورد. دلیل این است که آنها می خواهند به یک اندازه مناسب برسند و برای آن آماده می شوند. هر گونه رژیم غذایی ممکن در دسترس است. اما هنگامی که بدن خود را از غذا محروم می کنید، در واقع از مواد مغذی لازم محروم می شوید و هنگامی که شما مواد غیر مغذی می خورید، دوباره از هیچ چیز سالمی استفاده نمی کنید که بدن شما را در سنتز محصولات ضروری کمک می کند.

استرس

این یکی از عواملی است که امروزه در مواجهه با موهای سفید زودرس دیده می شود. همه ما دارای زندگی استرس زا به دلیل مشاغل و یا به دلیل ساختار اجتماعی به طور کلی هستیم. استرس در حال حاضر تبدیل به یک مشکل بزرگ در زندگی امروز است. تمرین یوگا و یا مراقبه یک روش فوق العاده برای مبارزه با استرس است. این ذهن شما را سم زدایی می کند و در آرامش قرار می دهد.

روش های مراقبت از مو

برخی از روش ها برای مراقبت از موها ممکن است که باعث سفیدی زودرس موها شود. استفاده از روغن مناسب، تمیز کردن، محافظت از پرتوهای مضر خورشید یا آلودگی بعضی از چیزهایی است که باید انجام دهید.

آزمایش موها

این ممکن است شما را برای یک مدت زیبا نگاه دارد، اما در نهایت به سلامت موهای شما آسیب وارد می شود. رنگ آمیزی، پیچش یا صاف کردن بیش از حد، با از بین بردن مواد مغذی لازم بر سلامت موی شما تاثیر می گذارد.

کمبود ویتامین C

ویتامین C برای سلامتی موهایتان ضروری است. عدم وجود این مواد مغذی می تواند تولید ملانین را مختل کند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی از آن را دریافت می کنید. بهترین راه این است که احتمالا آب پرتقال، آب هویج و نوشیدنی هایی مانند این ها را زیاد بنوشید.

آب سخت

گاهی اوقات مواد معدنی موجود در آب که برای شستن موهایتان استفاده می کنید همچنین می توانند باعث سفیدی زودرس موها شوند.

این ها بعضی از دلایلی هستند که شما ممکن است موهای سفید را در سن جوانی داشته باشید.

منبع: هلو دکتر

دیدگاهتان را بنویسید