علت و علائم مشکل افتادگی مثانه,علت مشکل افتادگی مثانه,علائم مشکل افتادگی مثانه,درمان سریع مشکل افتادگی مثانه,داروی مشکل افتادگی مثانه,مشکل افتادگی مثانه

علت و علائم مشکل افتادگی مثانه + بهترین روش درمان


علت و علائم مشکل افتادگی مثانه + بهترین روش درمان

همانطور که می دانید مثانه یک کیسه برای جمع آوری ادرار می باشد. زمانی که دیوار مثانه دچار کشش می شود دستور تخلیه ارسال می شود اما اگر مثانه بیش از حل بزرگ شود ممکن است مشکلاتی از قبیل افتادگی مثانه را بوجود بیاورد. ما امروز می خواهیم در این مقاله به شما  علت و علائم مشکل افتادگی مثانه + بهترین روش درمان آن را معرفی کنیم پس اگر شما هم می خواهید از علت و علائم مشکل افتادگی مثانه + بهترین روش درمان استفاده کنید در ادامه با ما همراه باشید.

علت و علائم مشکل افتادگی مثانه,علت مشکل افتادگی مثانه,علائم مشکل افتادگی مثانه,درمان سریع مشکل افتادگی مثانه,داروی مشکل افتادگی مثانه,مشکل افتادگی مثانه

علت و علائم مشکل افتادگی مثانه + بهترین روش درمان

 افتادگی مثانه چه علتی دارد؟

در ابتدا دو علت وجود دارد که می تواند منجر به حفظ ادرار و سپس اختلال مثانه شود.

 • به علت انسداد در مجرای ادرار یا در ناحیه گردن مثانه از جایی که ادرار باید عبور کند.
 • آسیب به دیواره عضلانی مثانه یا اعصاب که کنترل ادرار است.

علل مشکل مجاری:

سنگ یا رشد مثانه

یک سنگ بزرگ یا یک رشد (خوش خیم یا بدخیم) در مثانه می تواند عبور جریان ادرار را به وجود آورد که باعث ایجاد اختلال مثانه می شود. یک سنگ، جسم خارجی، اسپاسم استریج اسفنکترهای مجرا، عفونت یا زخم در مجرای ادرار، می تواند انسداد کامل یا بخشی جریان ادرار را ایجاد کند. بزرگ شدن پروستات همچنین به نام هیپرتروفی خوش خیم پروستات (BPH) نامیده می شود و یک مشکل معمولی است که بسیاری از مردان مسن بالای ۶۰ سال دارند. بزرگ شدن پروستات، عبور کامل یا جزئی بخشی از جریان ادرار را مسدود می کند.

مشکل رحم در زنان

فیبروئید، کیست تخمدان، سرطان دهانه رحم، موقعیت غیر طبیعی رحم می تواند گردن مثانه را فشرده و مانع جریان ادرار شود.

 • فیموز در مردان

این در نوزادان معمول است.

علت عصبی

 • بیماری نخاعی

میلویت عرضی، جابجایی ستون فقرات، شکستگی ستون فقرات به علت تروما، سل خارج رحم باعث فشرده سازی اعصاب می شود.

 • سکته مغزی
 • اسکلروزیس چندگانه

داروهای مورد استفاده

 • شل کننده عضلانی
 • داروهای ضد آسم خاصی
 • داروهای بیهوشی
 • داروهای آنتی کولینرژیک

در اغلب موارد زمانی که اقدامات داروها کاهش می یابد، صرفه جویی در مصرف می شود.
علل دیگر شامل احتباس ادراری بعد از عمل و انسداد مثانه، راست روده و رشد در ناحیه لگن، تکتون و غیره است. علل هیستریکی ممکن است به ندرت اتفاق بیفتد، اما قبل از اینکه تشخیص داده شود، باید علل ارگانی را رد کرد.

علائم

بیمار سابقه ناتوانی در دفع ادرار تنها چند ساعت پس از نگه داری ادرارش خارج می شود حتی اگر نخواهد آن را انجام دهد . تورم آشکار در شکم کمر ناشی از مثانه کامل است که به وضوح در شخص نازک دیده می شود . زمانی که لمس می شود، محدوده مثانه تشخیص داده می شود . بیمار ممکن است درد خفیف تا متوسط ​​در شکم کمر داشته باشد، اما در رفع مزمن، پریشانی مثانه بدون درد است . سوزاندن ادرار، انقباض در طول ادرار کردن، تردید، جریان ادرار نازک ممکن است برای یک مدت طولانی قبل از شروع ادرار و پس از انقباض مثانه وجود داشته باشد.

در علل عصبی، علائم عصبی مانند سوزش، سوزن شدن در اندام، ضعف عضلات، تغییر در تن و قدرت عضلات وجود دارد. نشت جزئی از ادرار همچنین “سرریز احتباس” نامیده می شود زمانی رخ می دهد که بیمار کنترل ادرار خود را ندارد . بعد از مدتی مقدار کمی از ادرار از مثانه خارج می شود. معمولا وقتی ادرار نگهداری می شود بدون مراقبت باقی می ماند.

درمان

 • بیمار باید اطمینان یابد و تشویق شود که ادرار را دفع کند.
 • در عین حال، علت نگهداری و تخلیه مثانه باید پیدا شود و درمان شود.
 • اگر تمام احساسات طبیعی باشد، ممکن است توصیه شود که بیمار در یک حمام با آب گرم قرار داشته باشد. این باعث می شود که تراکم داخلی کاهش یابد . معمولا این بهترین درمان خانگی برای چنین بیماران است.
 • بعضی اوقات وقتی یک کودک در مقابل آب جاری می ایستد، به راحتی ادرار می کند.
 • اگر درمان های خانگی ناکام شوند، ضروری است که به بیمارستان بروید یا با دکتر خود مشورت کنید. در بیمارستان کاتتریزاسیون امکان پذیر است که با اقدامات احتیاطی کامل انجام می شود. اگر کاتتر بایستی حفظ شود، یک کاتتر حفظ کننده خود مانند کاتتر Foley ممکن است استفاده شود.

 

منبع:دکترسلام/هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید