عوارض ، علائم کمبود ویتامین K و درمان آن


عوارض ، علائم کمبود ویتامین K و درمان آن

عوارض ، علائم کمبود ویتامین K و درمان آن

بدن ما دارای بسیای از ویتامین هاست که هر کدام قسمتی از بدن را به چرخه در می آورد و کمبود یکی باعث افت در سلامتی مان می شود، کمبود ویتامین k میتواند بسیار خطرناکتر از باقی ویتامین ها باشد بنابراین در این مقاله درباره علائم کمبود ویتامین kو درمان آن بحث میکنیم تا با خواندن این مقاله از دکتر سه کمبود های ویتامینی خود را حفظ و تقویت کنید

ویتامین K، که معمولا به علت عملکرد لخته شدن خون مشخص می شود، اغلب در حضور ویتامین های دیگر کمتر دیده می شود، به دلیل اینکه بدن ما می تواند مقدار کافی ویتامین K  را تولید کند و غالبا از منابع غذایی نیز به دست می آید.

کمبود ویتامین K یک اختلال نادر نیست. در کنار نوزادانی که کمبود ویتامین K دارند، برای بسیاری از بزرگسالان داروهای ضد انعقادی خوراکی تجویز می شود. افرادی که درمان های آنتی بیوتیکی مخصوص دارند و کسانی که از اختلالات گوارشی رنج می برند معمولا به این مشکل مبتلا می شوند.

کمبود ویتامین K می تواند منجر به خونریزی شود. در یک فرد سالم، منابع متعددی از ویتامین K وجود دارد و حتی اگر یک یا دو منبع از بین بروند، کمبود ویتامین K معمولا اتفاق نمی افتد. اگر چه کمبود ویتامین K کمبود می تواند عوارض جدی تهدید کننده زندگی را ایجاد کند.

علائم و نشانه ها

علائم و نشانه های کمبود ویتامین K ممکن عبارتند از:

  • کبودی آسان
  • خشکی بینی یا لثه
  • خونریزی بیش از حد از زخم و محل تزریق یا جراحی
  • خونریزی از دستگاه گوارشی (GI)
  • خون در ادرار و / یا مدفوع

در بیماری های هموراژیک نوزادان، علائم و نشانه ها ممکن است مشابه موارد ذکر شده در بالا

باشد اما در موارد جدی تر ممکن است خونریزی در داخل جمجمه (داخل جمجمه) رخ دهد.
کمبود ویتامین K ممکن است مشکوک باشد وقتی علائم ذکر شده در بالا در فردی که در معرض خطر بالایی قرار دارد ظاهر می شود، مانند:

  • کسانی که یک بیماری مزمن دارند که با سوء تغذیه یا ضعف بدنی همراه است.
  • کسانی که تحت درمان دراز مدت با آنتی بیوتیک ها بوده اند؛ آنتی بیوتیک ها می توانند باکتری هایی را که به تولید ویتامین K2 در روده کوچک کمک می کنند، از بین ببرند.
  • بیماران جدی مانند بیماران مبتلا به سرطان یا دیالیز یا افرادی که در بخش مراقبت های ویژه هستند.

عوارض

در زیر چند مورد از عوارض سلامتی ناشی از کمبود ویتامین k وجود دارد.

خونریزی

نقش اصلی ویتامین K در کمک به لخته شدن خون است. از این رو با کم بودن ویتامینK، شما بعد از آسیب دیدگی، خونریزی شدید خواهید داشت. زنان با کمبود ویتامین K می توانند خونریزی سنگین قاعدگی را تجربه کنند. چیزهای کوچک مانند آسیب لثه یا خونریزی بینی نیز می تواند به یک عارضه تبدیل شود.

جنین نابالغ

زنان باردار مبتلا به کمبود ویتامین K می توانند به نوزادان خود آسیب برسانند. کمبود ویتامین K  را نمی توان به سادگی در سراسر دوره بارداری جبران کرد، بنابراین شانس جنین نابالغ وجود دارد. ویتامین K نقش مهمی در رشد کلی نوزاد دارد و کمبود آن می تواند سبب خونریزی داخلی جنین، آسیب به جمجمه جنین، انگشتان نادرست و تغییر شکل در صورت شود.

خونریزی ناشی از کمبود ویتامین K (VKDB) در نوزادان

نوزادان به دلیل کمبود ویتامین K در معرض خطر کمبود ویتامین K هستند، زیرا روده آنها با باکتری هایی که توانایی تولید ویتامین K را ندارند مواجه می شود. کمبود آن در نوزادان ممکن است منجر به مشکل تهدید کننده زندگی اختلال خونریزی ناشی از کمبود ویتامین (VKDB) K شود که ناشی از فعالیت نامناسب فاکتورهای انعقادی است که نیاز به ویتامین K برای عملکرد مناسب دارد.

پوکی استخوان

ویتامین K نیز به ویژه در زنان یائسه نقش اساسی در ایجاد استخوان ها دارد. در واقع افراد مبتلا به پوکی استخوان اغلب مصرف کننده مکمل های ویتامین K می باشند. این نه تنها تراکم مواد معدنی استخوان را بهبود می بخشد، بلکه باعث کاهش خطر شکستگی های ناشی از پوکی استخوان می شود.

رگ های واریسی

یک مطالعه منتشر شده در مجله تحقیقات عروقی نشان داد که کمبود ویتامین K می تواند دلیل احتمالی رگ های واریسی باشد (رگ های دردناک و متورم که به طور عمده در پاها بوجود می آیند)

بیماری های قلبی عروقی

اگر چه مطالعات بیشتری برای تایید ارتباط بین کمبود ویتامین K و بیماری قلبی نیاز است. برخی مطالعات نشان داده اند افرادی که سطح ویتامین K کمتری دارند بیشتر در خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی هستند.

بیماری مزمن کلیه

(CKD) مطالعه ای که وضعیت ویتامین K را در افراد مبتلا به CKD بررسی می کند، نشان داد که کمبود ویتامین K در افراد مبتلا به CKD بالا است که نشان می دهد سطح پایین ویتامین K می تواند علت بیماری کلیه باشد.

بیماری آلزایمر

(AD) ویتامین K بدون شک نقش مهمی در رشد کلی بدن انسان، از جمله مغز دارد. به عنوان شواهد بیشتر که نشان دهنده عملکرد ویتامین K در سلامت روان است، دانشمندان پیشنهاد می کنند که کمبود ویتامین K می تواند به پاتوژنز بیماری آلزایمر افزوده شود.

درمان

درمان کوتاه مدت کمبود ویتامین K معمولا شامل مکمل خوراکی یا تزریق است. مصرف مکمل طولانی مدت یا تمام عمر ممکن است برای افرادی که دارای بیماری های مزمن هستند ضروری باشد.
مشکلاتی مرتبط با سطوح بالایی از فرم های مکمل طبیعی ویتامین K1 ) K و (K2 گزارش نشده است. این فرم ها حتی در غلظت های بالا دارای سمیت کمی هستند. با این حال، ویتامین K3  محلول در آب می تواند در مقادیر زیاد سمی باشد.

عوامل لخته شدن وابسته به ویتامین K تولید شده به وسیله کبد است. اگر فرد مبتلا به بیماری مزمن کبدی باشد، این فرد ممکن است قادر به تولید فاکتورهای لخته شدن کافی نباشد، حتی اگر ویتامین K کافی موجود باشد. مصرف مکمل های ویتامین K ممکن است در افرادی که کبدشان به صورت جدی آسیب دیده است موثر باشد.

مترجم: مسعود روح افزا

منبع: هلو دکتر

دیدگاهتان را بنویسید