عوارض و مضرات برنزه کردن بر روی تخت های مخصوص با دستگاه


عوارض و مضرات برنزه کردن بر روی تخت های مخصوص با دستگاه

عوارض و مضرات برنزه کردن بر روی تخت های مخصوص با دستگاه

برخی افراد دوست دارند بدون آرایش و برای همیشه صورت و بدن خود را برنزه کنند اما مضرات این کار را نمی دانند که چه عوارضی را باید برای برنزه کردن با دستگاه پرداخت کنند . مکانیسم پوستی بدن طوری شکل گرفته که در مقابل هر گونه شی نا اشنا بازتابی را خواهد داشت.

عوارض برنزه شدن با دستگاه را برایتان قرار میدهیم تا در این مجله پزشکی از راز برنزه شدن برخی افراد پرده برداریم و مضرات ان را نیز معرفی کنیم

با توجه به اینکه همه تخت هایی که برای برنزه شدن وجود دارد اغلب برای اهداف آرایشی، به ویژه در میان نوجوانان و جوانان مورد استفاده قرار میگیرد. آنها اشعه ماوراء بنفش را به نام UVA  منتشر می کنند.UVA و UVB هر دو پرتوهای خطرناک هستند که بر لایه های عمیق و بالای پوست تأثیر می گذارند.

هنگامی که پوست در معرض این اشعه های ماوراء بنفش قرار می گیرد، سلول های ملانوسیت ملانین را تولید می کنند که یک رنگدانه قهوه ای است که پوست را تیره می کند. این تلاش پوست برای محافظت خود از آسیب بیشتر است. قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش بیش از حد می تواند به مشکلات مانند سرطان پوست و چشم منجر شود و تخت های برنزه توسط سازمان هایی مانند اداره غذا و دارو ایالات متحده، سازمان بهداشت جهانی و آکادمی پوست آمریکا به عنوان موارد ناخوشایند در نظر گرفته شده اند.

عوارض جانبی

سرطان پوست

هنگامی که پوست در معرض اشعه های UV قرار می گیرد، آنزیم ها برای تعمیر آسیب تولید می شوند. با این وجود، تمام آنزیم ها آسیب پوست را اصلاح نمی کنند. در عوض، برخی از آنها خطر ابتلا به سرطان پوست مانند کارسینوم سلول سنگفرشی، کارسینوم سلول ریویلیک و ملانوما را افزایش می دهند. با توجه به بنیاد سرطان پوست، تنها یک آفتاب سوختگی شدید در دوران کودکی و یا مجموع پنج آفتاب سوختگی در طول عمر موجب دو برابر شدن احتمال ابتلا به ملانوم، کشنده ترین نوع سرطان پوست می شود. افراد جوان بیشتر در معرض خطر این عارضه هستند. در واقع، استفاده از تخت برنزه قبل از سن ۳۵ سالگی، خطر ابتلا به ملانوم را تا ۷۵ درصد افزایش می دهد.

مشکلات چشم

اشعه ماوراء بنفش نه تنها پوست را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه در چشم ها نیز اثر می گذارد. سرطان چشم، که همچنین به عنوان ملانوم چشم شناخته می شود، یک نتیجه بالقوه در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش است. برخی از شرایط چشم مانند فکتورئرتاتیت و فتوکونژکتیویت، التهاب قرنیه و ملتحمه با استفاده از تخت های برنزه شدن می توانند گسترش یابند. با این حال، مشکلات چشم مزمن نیز می توانند رشد کنند. این شامل آب مروارید، یک بیماری چشم که باعث اختلال بینایی و پتریژیوم (یک رشد گوشتی روی سطح چشم) می شود. تومورها می توانند روی سطح چشم ایجاد شوند.

پیرشدن پوست

برنزه کردن و آفتاب سوختگی باعث چروکیده شدن پوست می شود، یک اصطلاح که به پیرشدن زودرس پوست که به علت قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش منجر می شود، می گویند. پوست معمولا یک بافت شبیه چرم و چین و چروک ایجاد می کند. تضعیف پوست و ایجاد لکه ها می تواند بیشتر شود. اشعه یوویا، که بر لایه های عمیق تر پوست اثر می گذارد، مسئول این اثر منفی است.

اثرات دیگر

تخت های برنزه که به طور کافی تمیز و ضد عفونی نمی شوند، می تواند به گسترش بیماری هایی مانند عفونت های استاف و برخی از بیماری های منتقله از راه جنسی منجر شود. قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه های UV می تواند بر سیستم ایمنی بدن نیز تاثیر بگذارد و باعث آسیب پذیر شدن بدن در مقابل بیماری شود. از آنجا که بسیاری اثرات استفاده از تخت های برنزه مانند سرطان، مشکلات چشم و پوست بلافاصله قابل مشاهده نیستند، با ادامه استفاده از تخت های برنزه در صورت عدم ظهور هر گونه آثار بد افراد خود را حتی بیشتر در معرض خطر قرار می دهند.

از آنجایی که تخت های برنزه را می توان هر روز با شدت مورد استفاده قرار داد، بر خلاف شدت خورشید که در طول سال متفاوت است، قرار گرفتن در زیر اشعه های UV تخت های برنزه خطرناک تر از قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. در واقع، تختهای برنزه نسبت به خورشید سه برابر بیشتر اشعه های UV را منتشر می کنند.

منبع: دکترسلام / هلو دکتر

دیدگاهتان را بنویسید