عوارض و خطرات استفاده از دهانشویه چیست


عوارض و خطرات استفاده از دهانشویه چیست

عوارض استفاده از دهانشویه چیست

بسیاری از افراد از دهانشوبه استففاده می کنند حتی بیشتر از حد ، اما از مضرات و عوارضی که این دهانشویه می تواند برایتان داشته باشد بی خبر هستید لطفا در این مطلب عوارض زیادی که یک دهانشویه ساده می تواند برای سلامتی شما وارد کند را توجه کنید و در استفاده از دهانشویه تجدید نظر کنید

دهانشویه می تواند به صورت مفید یا مضر استفاده شود که باید ببینیم چه کسانی از دهانشویه درست استفاده می کنند و چه کسانی اشتباه مصرف می کنند. به طور کلی، دهانشویه به منظور ارتقای بهداشت دهان و نفس تازه به کار گرفته می شود. اما سلامت و نیازهای دهان هر فرد متفاوت است. بعضی افراد لثه ای حساس دارند، بعضی دیگر از عمل جراحی بهبود می یابند، در حالیکه بعضی از آن ها برای استفاده روزمره از دهانشویه استفاده می کنند. برای اینکه از آن به نفع خود استفاده کنید، با دندانپزشک خود مشورت کنید و دریابید که کدام نوع دهانشویه برای شما مناسب است .شستشو با دهانشویه برای حفظ نفس تازه و جلوگیری از ایجاد باکتری، حفره و پلاک در دهان انجام می شود. با این حال استفاده از دهانشویه می تواند خطرات و مضراتی داشته باشد. بیایید به هر کدام از آنها نگاه کنیم.

سوزش و آسیب به زخم ها

به طور کلی، دهانشویه می تواند به بهبود زخم های دهلیزی کمک کند. با این حال، هنگامی که شما از یک نوع دهانشویه با مقدار زیاد الکل استفاده می کنید، می تواند آسیب بیشتری ایجاد کند و باعث تخریب زخم ها می شود.

یک ماسک سطحی برای بهداشت دهان و دندان

دهانشویه فقط بخشی از کل پروسه مراقبت از بهداشت دهان و دندان است. مطمئنا شما می توانید آن را برای پنهان کردن نفس بد بکار ببرید، اما اثرات طول نخواهد کشید و مشکلات ناشی از علت اصلی را حل نخواهد کرد. اگر می خواهید بهداشت خود را بهبود ببخشید، به طور مرتب به دندانپزشک خود مراجعه کنید و از مسواک زدن، نخ دندان و شستشو با دهانشویه استفاده کنید.

محتوای الکل

شستشوی دهان با محتوی الکل زیاد می تواند باعث آسیب به غشاهای مخاطی ظریف در دهان شود.

تغییر رنگ

برخی از انواع دهانشویه کلرهگزیدین گلوکونات دارند. این ماده کمک می کند تا از رشد باکتری جلوگیری کند، اما در بعضی موارد، ممکن است باعث تغییر رنگ در دندان ها شود. کلرهگزیدین گلوکونات می تواند در هنگام تماس با مواد غذایی در دهان، لکه های دندانی را ایجاد کند. تاننیس یکی از آن ها است و در قهوه، چای و شراب قرمز شایع است.

عوارض و خطرات استفاده از دهانشویه چیست

خطرات بهداشتی برای کودکان

هنگامی که آنها به طور تصادفی از دهانشویه استفاده می کنند، کودکان ممکن است از تشنج یا بیهوشی رنج ببرند. به همین دلیل بچه ها در سن ۶ تا ۱۲ سالگی فقط باید از دهانشویه، در حضور یک فرد بالغ استفاده کنند. در ضمن، یک کودک که پنج ساله یا کوچکتر است نباید از دهانشویه، استفاده کند، مگر اینکه از طرف دندانپزشک تجویز شده باشد.

دهانشویه، می تواند به برخی از بخش دهان ما آسیب برساند. این مقدار محتوای الکل زیاد است و می تواند غشاهای مخاطی ظریف را که می تواند در دهان یافت شود، بسوزاند. استفاده از دهانشویه تمایل به تیره کردن دندان ها نیز دارد زیرا حاوی کلرهگزیدین گلوکونات است.

نکاتی برای استفاده از دهانشویه

در اینجا نکات دیگری در هنگام استفاده از دهانشویه، ذکر شده است:

  • فقط از مقدار مناسب دهانشویه، استفاده کنید، همانطور که در برچسب یا طبق دندانپزشک شما تجویز شده است.
  • شستشو دهان خود را بطور کامل انجام دهید. دهانتان را ببندید و دندان ها را کمی از هم جدا کنید تا این کار را انجام دهید.
  • دهان خود را با توجه به مدت زمان توصیه شده بر روی برچسب یا طبق نظر دندانپزشک خود تجویز نمایید. زمان معمول شستشو ۳۰ ثانیه طول می کشد.
  • اطمینان حاصل کنید که پس از شستن، تمام دهانشویه را از دهان خود خارج کنید. اگر شما بر یک کودک نظارت دارید، به این نکته توجه داشته باشید که آن ها به طور تصادفی دهانشویه را نخورند.
  • از خوردن یا سیگار کشیدن پس از شستن دهان با دهانشویه، اجتناب کنید، حداقل ۳۰ دقیقه یا به میزانی که دندانپزشک شما توصیه کرده است، چیزی نخورید.
  • قبل از استفاده از دهانشویه، با مسواک و نخ دندان، دندان خود را تمیز کنید.

استفاده از دهان شویه تنها یکی از اقدامات مناسب بهداشت دهان و دندان است. اگر می خواهید دندانهایتان سفید بماند از مسواک و نخ دندان به طور مرتب استفاده کنید، از عادتهایی که می تواند به دندان ها آسیب برساند، اجتناب کنید و مواد غذایی را در رژیم غذایی خود قرار دهید که می تواند باعث تقویت و حمایت از بهداشت کلی دهان و دندان شما شود.

منبع: هلو دکتر

دیدگاهتان را بنویسید