عوامل موثر بر گرفتگی عضلات پا و نحوه درمان آن

عوامل موثر بر گرفتگی عضلات پا و نحوه درمان آن


همه ما ممکن است برایمان پیش آمده باشد که عضله پا گرفته باشد. این اتفاق ممکن است به دلایل مختلفی بیفتد و همچنین انواع مختلفی از گرفتگی عضلات پا ممکن است اتفاق بیفتد. معمولا به این صورت است که هیچ گونه توضیحی برای این گرفتگی وجود ندارد. یکی از خطراتی که این گرفتگی عضلات پا دارد این است که ممکن است باعث بیماری اسپاسم عضلانی شود. ولی راه های مختلفی برای درمان این گرفتگی وجود دارد که در این مقاله از مجله پزشکی نازدونه ما به آنان خواهیم پرداخت که امید است مورد توجه شما قرار گیرد.

عوامل موثر بر گرفتگی عضلات پا و نحوه درمان آن

سبک زندگی

فعالیت های خاصی وجود دارد که شما را در معرض گرفتگی پاها قرار می دهد. این شامل تمریناتی است که به شدت بر روی عضلات پا تأثیر می گذارد، مانند تمرین های تفریحی، تمرینات وزنه پا و یا ورزش هایی که نیاز به تمرین زیادی دارند.

بعضی از کارشناسان می گویند که خستگی عضلانی عامل اصلی گرفتگی های پا است. خطرات حتی در زمانی که این عضلات در آب و هوای داغ خسته شوند و یا زمانی که شما هیدراته نشوید بالاتر است. با نوشیدن مقدار زیادی آب و جلوگیری از گرفتگی عضلات پا از طریق فعالیت زیاد، می توانید علت را از بین ببرید.

دلایل پزشکی

بارداری و نیز شرایط خاص پزشکی، همچنین می تواند خطر ابتلا به گرفتگی عضلات پا را افزایش دهد. اگر شما حامله اید یا هر کدام از این شرایط را دارید و با گرفتگی عضلانی بیشتری مواجه شده اید، ممکن است شما با پزشک خود صحبت کنید:

بیماری آدیسون
مشروبات الکلی
نارسایی کلیه
مشکلات تیروئید
بیماری پارکینسون
دیابت نوع ۲
سارکوئیدیسسیروشید
بیماری عروق

علاوه بر این، داروهایی از قبیل قرص های ضد حاملگی، دیورتیک ها، سالبوتامون، ناپروکسن، آلبوترول و استاتین ها می توانند به باعث گرفتگی عضلات شوند.

عوامل موثر بر گرفتگی عضلات پا و نحوه درمان آن

نحوه درمان

هنگامی که یک گرفتگی عضلانی دارید، ماساژ دهید و آنرا به آرامی بکشید. اگر گرفتگی را در ساق پای خود دارید، می توانید پای خود را بچرخانید تا بتوانید عضله را بچرخانید یا روی پاشنه خود راه بروید، اگر درد غیر تحمل نباشد.

به طور کلی، اثرات یک انقباض در عرض چند دقیقه ناپدید می شوند. اگر از گرفتگی های مداوم رنج می برید، با پزشک خود صحبت کنید. در حال حاضر هیچ داروی خاصی برای درمان گرفتگی عضلانی مداوم وجود ندارد اما اگر گرفتگی عضلانی شما نشانه ای از مشکل دیگر باشد، این مسئله ممکن است موجب تسکین شود.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید