عوامل موثر در سردی بینی و پاها کدامند

عوامل موثر در سردی بینی و پاها کدامند


سردی بینی و پاها : شاید شما هم تجربه کرده اید که وقتی در معرض هوای سرد قرار می گیرد و دمای بدنتان کاهش می یابد، اولین جایی که سرد می شود و احساس سردی میکنید، بینی و پاها می باشد. سردی بینی و پاها همیشه در بدن اولویت دارد و بعد از آن قسمت های دیگری از بدن شروع به سرد شدن می کند. سردی بینی و پاها را باید جدی گرفت زیرا اگر دیدید که حتی موقعی که در فضای گرمی هستید و باز هم احساس سردی بینی و پاها را می کنید، این می تواند نشانه یک بیماری باشد که در این موقع باید به پزشک مراجعه کنید. امید است این مقاله مورد توجه شما قرار گیرد.

عوامل موثر در سردی بینی و پاها کدامند

دلیل سردی بینی و پاها

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است موجب شود بینی و یا پاهای شما احساس سردی کند. شایع ترین علت سرد شدن این قسمت های بدن این است که در معرض هوای سرد یا مرطوب قرار دارد. همانطور که قبلا توضیح داده شد، بدن شما ابتدا از تورم در شرایط سرما محافظت می کند و جریان خون کاهش می یابد که باعث می شود برخی اندام شما خنک تر از معده یا قفسه سینه تان باشد.

اگر مدت زمان طولانی در معرض هوا بسیار سرد قرار بگیرید، پاها و بینی می تواند در میان قسمت های اول بدن برای ایجاد یخ زدگی باشند. این همان زمانی است که یخ زدگی در لایه اول پوست ایجاد می شود و یخ زدگی عمیق تر، می تواند باعث آسیب دائمی به رگ های خونی شود. اگر از گردش خون ضعیف یا بیماری قلبی رنج می برید، پاها و بینی شما سردتر می شود، به این معنی است که سیستم شما در خون رسانی به اندامهای شما مؤثر است. مشکلات تیروئید یکی دیگر از علل پاهای سرد و بینی است زیرا این غده باعث تولید هورمون هایی می شود که به تنظیم درجه حرارت بدن کمک می کنند.

عوامل موثر در سردی بینی و پاها کدامند

علائم

البته علائم اولیه بینی و پاهای سرد، احساس خنکی در این مناطق نسبت به بقیه قسمت های دیگر بدن شما می باشد. با این حال، در طول زمان ممکن است شما متوجه شوید که بینی و پاهای شما احساس خارش یا گرفتگی، ظاهر قرمز و احساس خارش می کنند یا به نظر می آیند که سوزش دارند. در موارد جدی تر، زمانی که گردش خون به ویژه کم است، این مناطق ممکن است آبی رنگ شوند و اگر از یخ زدگی رنج می برید، ممکن است لکه های سفید ظاهر شوند.

شیوه درمان

مهم است که اگر علائم شما خفیف باشد، از درمان خانگی برای بینی و پاهای سرد استفاده کنید. اگر مشکوک به یک وضعیت بهداشتی در معرض ابتلا به سرما هستید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. در موارد کمتر جدی، درمان اولیه باید شامل اطمینان از تمیز شدن، خشک شدن و سپس استفاده از گرما در مناطق آسیب دیده باشد. در مورد پاهای سرد، یک جفت جوراب و دمپایی مناسب به طور معمول استفاده می شود.

برای جلوگیری از سوزاندن خود، بسیار مهم است که شما آب را در حد جوشیدن گرم نکنید، زیرا ممکن است بخشی از بدن آسیب ببیند. هنگامی که این منطقه به یک رنگ عادی برمی گردد، می توانید آن را از آب گرم خارج کنید، کاملا خشک کرده و پوشیدنی گرم بپوشید.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید