فواید مصرف سماق چیست


فواید مصرف سماق چیست

فواید مصرف سماق چیست

در خانواده های ما از سماق فقط برای مصرف در کباب مصرف میکنند که باید سماق را در اکثر غذاها مصرف کرد سماق ویتامین هایی موثر در سلامتی می تواند باشد که در این مقاله از دکتر سه میخواهیم در مورد کاربرد و فواید آن بحث کنیم تا از تاثیرات سماق بر روی سلامتی بدن بیشتر اگاهی داشته باشید

میدانیم که سماق یک جایگزینی خوب برای غلات و یا سرکه لیمو استفاده می شود .این گیاه حاوی اکسیژن محلول در آب، ویتامین C و سایر ویتامین ها، پروتئین، فیبر و مواد معدنی مانند پتاسیم، کلسیم، منیزیم و فسفر است. تقریبا ۴٪ از وزن سماق شامل وزن تانن است. عطر و طعم آن نتیجه مقدار بالای اسید و به علت اسید سولفوریک، اسید فوماریک و اسید اسکوربیک موجود در آن است.

مزایای سلامتی سماق

برای خواص و کاربردهای دارویی آن در سراسر جهان استفاده شده است. تحقیقات نشان داده اند که مزایای سلامتی این گیاه بسیار زیاد است، بعضی از آن ها شامل خواص ضد قارچی، ضد میکروبی، ضد اکسید کننده و ضد التهابی می باشند. عصاره سماق و ترکیبات مختلف بیو فعال آن دارای مزایای بالقوه سلامتی است. تحقیقات هنوز در حال درک فواید کامل پتانسیل و سلامتی سماق است. سماق به عنوان درمان بیماری های مختلف در پزشکی قرون وسطی مورد استفاده قرار گرفته است. یافته های بالقوه در مورد درختان سماق، نشان می دهد که می توان از آن به عنوان دارو، ادویه جات ترشی جات یا به عنوان یک رنگ در غذا استفاده کرد. بعضی از مزایای بهداشتی سماق در زیر آمده است:

خواص ضد اکسیدانی

سماق پر از ویتامین C و دیگر مواد فیتو شیمیایی است که یک آنتی اکسیدان قوی در طبیعت می باشد. آن ها به نابودی رادیکال های آزاد در بدن کمک می کنند و از بدن در برابر بیماری های دژنراتیو مانند بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی و دیابت محافظت می کنند. نتایج مطالعات آزمایشگاهی که در مجله، تحقیقات فیتوتراپی و مجله غذایی دارویی منتشر شده است

بر خواص آنتی اکسیدانی قوی سماق اشاره دارد.

خواص ضد التهابی

این گیاه و عصاره آن خواص ضد التهابی خوبی دارند. سماق کمک می کند تا تب کاهش یابد. این کار برای آرتریت، التهاب پوست و مشکلات تنفسی مانند برونشیت، سرما خوردگی و مایعات بسیار مفید است. کیسه های ساخته شده از برگ های آن برای درمان خارش پوست استفاده می شوند. برگ های آن را می توان در مورد گلودرد و یا لثه ها و لب های التهابی استفاده کرد.

خواص ضد میکروبی

سماق دارای خواص ضد میکروبی است. یک مطالعه منتشر شده در مجله بین المللی میکروب شناسی مواد غذایی نشان داد که فعالیت ضد میکروبی آن می تواند با باکتری های سالمونلا مبارزه کند. آب مخلوط با عصاره سماق می تواند برای ضد عفونی کردن سبزیجات و میوه ها و از بین بردن باکتری ها بر روی آنها استفاده شود. خواص ضد میکروبی این گیاه به دلیل حضور اسید متیل گالیس، اسید گالیک و سایر ترکیبات است که در مطالعه منتشر شده در مجله Ethnopharmacology  به آن اشاره شده است. به طور سنتی پودر پوست سماق به عنوان یک عامل ضد عفونی کننده استفاده می شود.

کاربرد ضد قارچی

تحقیقات منتشر شده در مجله علوم زیستی آلمان Zeitschrift Fuer  Naturforschungنشان داد که دانه های سماق در مقابل قارچ Aspergillus که باعث عفونت ریه و سایر اعضای بدن می شود، موثر هستند.

مفید برای دیابت

تحقیقات بیشتر نشان می دهد که سماق در مورد هیپرگلیسمی، دیابت و چاقی موثر است. نتایج آزمایشگاه نشان داده است که سماق با خواص آنتی اکسیدانی قوی که دارد به کاهش قند خون و میزان کلسترول کمک می کند.

خواص دیورتیک

دانه های سماق دارای خواص دیورتیک هستند. آن در تولید ادرار و دفع مواد سمی از بدن کمک می کند. سماق برای درمان التهاب مثانه و ادرار دردناک استفاده می شود. این اغلب در مورد مشکلات روده استفاده می شود. در خاورمیانه، آب سماق را برای تسکین ناراحتی معده استفاده می کنند. سماق به عنوان درمان سنتی برای جلوگیری از شب ادراری استفاده می شود.

خواص ضد سرطان

برخی از تحقیقات نیز بر روی خواص ضد سرطانی سماق انجام شده است. در یک مطالعه، عصاره گرفته شده از دانه های سماق، همراه با داروهای شیمی درمانی، سلول های سرطانی را درمان کرد در حالی که هیچ تاثیری بر سایر سلول های سالم ندارد. بدین ترتیب عصاره سماق در شیمی درمانی سرطان موثر  به شمار می رفت.

سماق برای زنان

به طور سنتی مصرف سماق یا چای سماق به عنوان درمانی برای بیماری های زنان استفاده می شود. در صورت تخلیه بیش از حد واژن، از آن استفاده می شود. این به افزایش ترشح شیر مادر کمک می کند. آن رفتاری مانند استروژن دارد و در درمان اختلالات قاعدگی، کمک می کند.

منبع: هلو دکتر

دیدگاهتان را بنویسید