مزایا و فواید خیار برای سلامتی کودکان


مزایا و فواید خیار برای سلامتی کودکان

خیار را که بیشتر خانواده ها مصرف میکنند فکر می کنند فقط آب است محتوای آن نمی دانند که خیار عالی و سرشار از ویتامین هاست و عامل جوانسازی پوست نیز می شود،در این مقاله از دکتر سه در مورد فواید خیار بحث میکنیم و توضیح میدهیم که این میوه شگفت انگیز چه مزایایی را می تواند برای کدکانمان داشته باشد با ما همراه باشید

می دانیم خیار نوعی میوه است که آشنا برای همه خانواده هاست که این میوه با پوست سبز یا سبز تیره خارجی و پالپ خوراکی با دانه های داخل آن است. این میوه بسیار محبوب است و برای اولین بار در جنوب شرق آسیا کشت شده است. با این حال، امروزه در اکثر نقاط جهان موجود است. خیار، غنی از ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها است و دارای محتوای آب زیادی است. بسیاری از بچه ها آن ها را در طول تابستان مصرف می کنند.

غنی از ویتامین ها

خیار، دارای ویتامین هایی مانند ویتامینA، ویتامینB6، ویتامینC، ویتامینE، ویتامینK، تیامین، نیاسین و فولات است. ویتامین A سلامت چشم های بچه ها را تضمین می کند. ویتامین B6  یک مقدار هموگلوبین سالم را تامین می کند. ویتامین K به بهبود سوخت و ساز بدن و انعقاد خون در بچه ها کمک می کند. بنابراین خوردن خیار یا نوشیدن آب آن باعث تقویت ایمنی کودک شما می شود و او را سالم، پر انرژی و بدون مشکل می سازد.

جلوگیری از کم آبی بدن

خیار، دارای مقدار زیادی آب است. در حقیقت، ۹۶٪ خیار، آب است. خوردن یک خیار، تشنگی بچه شما را خنثی می کند و همچنین کمک می کند تا آب و مواد معدنی در بدن او دوباره پر شود. بنابراین، خوردن خیار، مانع از کم شدن آب بدن در بچه ها می شود.

غنی در آنتی اکسیدان ها

علاوه بر ویتامین ها، خیار، همچنین یک منبع غنی از آنتی اکسیدان ها است. رادیکال های آزاد ناشی از متابولیسم به الکترون ها در سلول های ضروری بدن و گاهی اوقاتDNA، حمله می کنند که موجب بیماری های جدی می شوند. آنتی اکسیدان ها دارای الکترون های آزاد هستند و آن ها را برای از بین بردن رادیکال های اهدا می کنند تا اثر آنها را خنثی کنند. بنابراین مصرف خیار برای جلوگیری از تخلیه رادیکال های آزاد است و بچه شما را از اختلالات و بیماری های مختلف محافظت می کند.

درمان اختلالات معده با خیار

خیار یک داروی عالی برای درمان اختلالات معده، مانند اسیدیته و دوازدهه و زخم معده در بچه ها است. آب میوه خیار برای درمان اختلالات معده به سرعت و به طور موثر پیشنهاد می شود.
مطالعات مختلف نشان می دهند که خیار دارای خواص ضد درد است و به عنوان یک مسکن طبیعی عمل می کند. فلاونوئیدهای موجود در خیار اثرات ضد درد دارند. بنابراین، خوردن خیار کمک می کند تا هر گونه درد که ممکن است کودک شما را رنج دهد کاهش یابد.

درمان برای تخریب پوست و یا سوختگی

خیار یک درمان طبیعی برای التهاب های پوست در کودکان است. التهاب پوست، نیش حشرات یا سوختگی کوچک می تواند علامت زشتی را بر روی پوست باقی بگذارد. خیار، نه تنها به حذف علائم کمک می کند، بلکه قرار دادن برش های خیار، بر التهاب های پوست برای چند ساعت باعث کاهش درد و شدت این التهاب ها می شود.

جلوگیری از یبوست

الیاف رژیمی و محتوای آب بالا در خیار، باعث تشدید هضم می شود. خوردن خیار، کمک می کند تا سموم بدن شما را از بین ببرد و مانع بروز هر گونه یبوست شود.

 موها و ناخن های سالم

خیار حاوی سیلیس معدنی است که برای مو و ناخن مفید است. خوردن خیار، به شما کمک می کند که موهای کوچک و ناخن هایتان را قوی و براق نگه دارید.

 خواص ضد سرطانی

خیار ها دارای لیگناها هستند، یعنی پنیورزینول، سوزوالیزه ای سینسولین و لاریسیرینول، که دارای پتانسیل بالایی در پیشگیری از سرطان می باشند. مصرف مناسب و منظم خیار از شانس توسعه سرطان در کودکان جلوگیری می کند.

ترویج سلامت عمومی

خیار یک منبع عالی از ویتامین ها و همچنین کلسیم، پتاسیم، سیلیس و منیزیم است. بنابراین مصرف آن به طور موثر موجب تقویت بافت همبند و افزایش سلامت مفاصل در بچه ها می شود. همچنین، خیار، باعث کاهش سطح اسید اوریک و جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه در بدن می شود.

سعی کنید خیاری را انتخاب کنید که بدون برش، لکه های نرم، چین و چروک و کبودی ها باشد. برای نتیجه بهتر، خیار را پوست کنید. اجازه دهید بچه شما یک خیار خام بخورد اگر او از آن لذت می برد، یا به عنوان راه دیگر می توانید آب خیار تازه را بگیرید و هر روز یک لیوان از آن را به کودکتان بدهید.

منبع: هلو دکتر

دیدگاهتان را بنویسید