معرفی دلایل بوجود آمدن یبوست در نوجوانان

معرفی دلایل بوجود آمدن یبوست در نوجوانان


یبوست در نوجوانان: یبوست بیماری است که فرد را عذاب می دهد و سن خاصی نیز ندارد و ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد. از نوجوانان گرفته تا افراد با سن بالاتر، همگی می توانند دچار یبوست شوند ولی مقاله ای که ما امروز در مجله پزشکی نازدونه برای شما دوستان عزیز آماده کرده ایم در مورد علل بوجود آمدن یبوست در نوجوانان می باشد. عوامل مختلفی در بوجود آمدن بیماری یبوست در نوجوانان نقش دارد ولی سعی کنید همیشه با پزشک خود در این مورد مشورت کنید زیرا ممکن است بیماری جدی دیگری در بدن شما وجود داشته باشد. امید است این مقاله مورد توجه شما قرار گیرد.

معرفی دلایل بوجود آمدن یبوست در نوجوانان

مواد غذایی مصرفی نوجوان

هنگامی که غذا خوردن نوجوانان به خودشان واگذار می شود، آن ها احتمالا یک ظرف پر از میوه ها، سبزیجات و غلات در هنگام غذا مصرف نخواهند کرد و هنگامی که مشکل یبوست بوجود می آید این غذاهای پر از فیبر، دقیقا همان چیزی است که در رژیم غذایی نوجوانان از دست رفته است. فیبر، مدفوع را حجیم می کند و به راحتی از طریق روده عبور می دهد.

از سوی دیگر، غذاهای فرآوری شده و چرب می تواند باعث یبوست شود چرا که چربی فرایند هضم را تسریع می کند. هنگامی که نوجوانان در معرض یبوست قرار می گیرند، فقط به یاد داشته باشید که غذاهای سالم حرکات روده را حفظ می کنند، در حالی که غذاهای ناسالم آنها را کند می کنند.

مصرف کم آب

آب ساده معمولا اولین انتخاب برای نوجوانان نیست، به ویژه هنگامی که نوشابه های شیرین، آب میوه ها و سایر نوشیدنی های شیرین، جوانه های چشایی آن ها را تحریک می کنند. اما حقیقت این است، همراه با مصرف فیبر، هیدراته ماندن در سطح مناسب برای جلوگیری از یبوست لازم است. مصرف آب زیاد باعث می شود مدفوع نرم تر و به دستگاه داخلی شما کمک کند. نوجوانان باید در طول روز بطری آب را با خود حمل کنند. طعم آب آشامیدنی را می توان با لیمو، توت فرنگی، تمشک یا خیار ترکیب کرد.

معرفی دلایل بوجود آمدن یبوست در نوجوانان

تاثیر برخی داروها

بعضی از داروها می توانند باعث یبوست شوند. این داروها شامل مکمل های آهن، داروهای ضد درد، آنتی اسیدها، آنتی هیستامین ها و ضد افسردگی ها هستند. اگر نوجوان شما هر کدام از این داروها را مصرف کند، در مورد راه های پیشگیری از یبوست با پزشک خود صحبت کنید. در حالی که یک رژیم غذایی سالم و هیدراته ماندن باید به مشکل کمک کند، ممکن است مصرف مکمل اضافی فیبر برای جلوگیری از فرآیند یبوست نیاز باشد.

نگه داشتن خود

نادیده گرفتن الزام طبیعی بدن برای انجام حرکت روده می تواند بعدا حرکت روده را دشوارتر کند. اگرچه ممكن است همیشه در هنگام نیاز، رفتن به دستشویی ممكن نباشد، اما انجام این كار تا آنجا كه ممكن است موجب جلوگیری از یبوست می شود.

اگر نوجوان شما نمی تواند به موقع از دستشویی در منزل، در مدرسه یا کار استفاده کند، می تواند سعی کند تا سیستم گوارش خود را به برنامه دیگری عادت دهد. زود بیدار شدن از خواب به اندازه کافی برای خوردن یک صبحانه سالم و برای چندین روز به طور مرتب به دستشویی رفتن می تواند بدن را به این رویه جدید عادت دهد.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید