معرفی راهکارهایی جهت جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه

معرفی راهکارهایی جهت جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه


سنگ کلیه یکی از دردهای بسیار وحشتناکی است که فرد را عذاب می دهد و مجبور می کند که فرد برای خارج کردن سنگ دست به هرکاری بزند. تحمل درد سنگ کلیه واقعا دشوار است و از عهده هر کسی بر نمی آید. ولی لازم نیست که شما این درد را تحمل کنید، زیرا  بوسیله روش هایی می توانید جلوی تشکیل سنگ در کلیه را بگیرید و مانع از ایجاد آن شوید که از این رو ما نیز در مجله پزشکی نازدونه مقاله ای برای شما عزیزان آماده کرده ایم و راهکارهایی جهت جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه به شما نشان خواهیم داد که امید است مورد توجه شما قرار گیرد.

معرفی راهکارهایی جهت جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه

نوشیدنی هایی مانند چای، قهوه و آب میوه می تواند جزء میزان مصرف سیالات شما محاسبه شود، اما آب بهترین گزینه است و بهترین راه برای جلوگیری از رشد سنگ کلیه است. شما همچنین باید مطمئن شوید که وقتی در گرما هستید و یا زمانی که ورزش میکنید، بیشتر آب می خورید تا مایعاتی که از طریق عرق کردن از دست رفته اند، دوباره جایگزین شوند.
رژیم غذایی

اگر سنگ کلیه شما توسط کلسیم بیش از حد ایجاد شود، ممکن است توصیه شود میزان اگزالات در رژیم غذایی خود را کاهش دهید. اگزالات از جذب کلسیم توسط بدن شما جلوگیری می کند و می تواند در کلیه شما به شکل سنگ انباشته شود.

 

منابع غذایی:

چغندرقند
مارچوبه
ریواس
شکلات
انواع توت ها
تره
جعفری
کرفس
بادام، بادام زمینی و آجیل بادام زمینی
محصولات سویا
غلات، مانند جو دوسر، گندم و کلوچه

معرفی راهکارهایی جهت جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه

مقدار کلسیم را در رژیم خود کاهش ندهید مگر اینکه GP به شما توصیه کند. این به این دلیل است که کلسیم برای حفظ استخوان ها و دندان های سالم بسیار مهم است. برای جلوگیری از ایجاد سنگ اسید اوریک، باید میزان گوشت، مرغ و ماهی را در رژیم غذایی خود کاهش دهید. شما همچنین ممکن است دارو را برای تغییر میزان اسیدی یا قلیایی در ادرار تجویز کنید.

استفاده از برخی داروها

اگر سنگ کلیه دارید، معمولا دارو برای تسکین درد یا پیشگیری از عفونت ها تجویز می شود. با این وجود، ممکن است لازم باشد پزشک GP بعضی از داروهای شما را بررسی کند اگر باعث سنگ کلیه شما باشند. نوع دارویی که GP شما تجویز می کند بستگی به نوع سنگ کلیه شما دارد. به عنوان مثال، اگر شما:

سنگ های کلسیم

اگر به علت هیپرکالکوری (یک بیماری ارثی) ایجاد شود، ممکن است داروهای دیورتیک تجویز شود.

سنگ های struvite

ممکن است آنتی بیوتیک ها برای کمک به جلوگیری از عفونت ادراری و یا عفونت کلیه در شما تجویز شود.

سنگ های اسید اوریک

ممکن است آلوپورینول (داروهایی که برای کاهش میزان اسید اوریک استفاده می شود) و داروهایی برای کمک به قلیایی کردن ادرار تجویز شود.

سنگ های سيستين

ممکن است داروهایی برای سطوح پايين سيستين در ادرار شما تجويز شوند.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید